DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Open Doors: na świecie jest prześladowanych około 260 milionów chrześcijan

Open Doors: na świecie jest prześladowanych około 260 milionów chrześcijan
Fot. Pixabay

W 2019 roku sytuacja chrześcijan w wielu krajach ponownie pogorszyła się – informuje najnowszy Światowy Indeks Prześladowań 2019, ogłoszony przez Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie „Open Doors” („Otwarte Drzwi”). Z opracowania wynika, że około 260 milionów wyznawców Chrystusa doświadcza poważnych prześladowań.

 

„Uderza coraz większa kontrola i ograniczanie życia kościelnego na całym świecie oraz niszczenie i zamykanie świątyń i instytucji kościelnych” – twierdzą autorzy opublikowanego 15 stycznia jednocześnie w kilku krajach wykazu 50 krajów, w których dochodzi do największych represji.

Według „Open Doors”, w porównaniu z raportem z poprzedniego roku, na terenie Afryki i Azji szerzy się brutalny, wojujący islamizm. Aby jeszcze bardziej ograniczyć wolność wyznań, w wielu krajach, np. w Chinach, wprowadzono pełną cyfrową inwigilację obywateli.

Raport podaje, że w krajach objętych badaniem od 1 listopada 2018 do 31 października 2019 roku zaatakowano, zniszczono lub zamknięto prawie 9,5 tysiąca świątyń i instytucji kościelnych, podczas gdy rok wcześniej było ich 1 850. Według organizacji, wzrost ten wynika w szczególności z działań komunistycznych władz Chin, które zamknęły ponad 5,5 tys. obiektów kościelnych. Zmniejszyła się natomiast liczba chrześcijan zamordowanych ze względu na wyznawaną wiarę. W 2019 z tego powodu zginęły 2 983 osoby w porównaniu z 4 139 rok wcześniej.

Ogółem w 50 krajach objętych Indeksem mieszka 5 miliardów ludzi, wśród których jest około 640 mln przyznających się do Chrystusa. Według badań organizacji, prawie 260 milionów z nich doświadcza poważnych prześladowań. Dotyczy to zarówno bezpośredniej przemocy, jak i dyskryminujących przepisów i wykluczenia społecznego. – Na całym świecie jeden na ośmiu chrześcijan podlega ekstremalnym prześladowaniom, a w Azji więcej niż jeden na trzech – powiedział Kurt Igler, dyrektor Open Doors w Austrii.

Lider listy bez zmian

Pierwsze miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań tradycyjnie już zajmuje Korea Północna a następne kolejno: Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Erytrea, Sudan, Jemen, Iran i Indie. Kolejne kraje to: Syria (11), Nigeria (12), Arabia Saudyjska (13), Irak (15) i Egipt (16).

Komunistyczna Korea otwiera listę od lat. Według Open Doors, pod rządami Kim Dzong-una dziesiątki tysięcy chrześcijan jest torturowanych i muszą ciężko pracować w obozach pracy. W Afganistanie chrześcijanie są stale zagrożeni śmiercią, ponieważ zaparcie się islamu uchodzi za śmiertelną zbrodnię. Z kolei w Somalii wyznawcy Chrystusa mogą jedynie potajemnie praktykować swoją wiarę, Natomiast konflikty wewnętrzne w Libii jeszcze bardziej utrudniły życie niewielkiej liczbie tamtejszych wiernych. Uchodźcy, którzy starają się uciec do Europy przez Libię, są nękani, torturowani, a nawet mordowani.

W Iranie życie chrześcijan skupionych jest w „kościołach domowych”, gdzie wielu chrześcijan spotyka się potajemnie. Mimo to regularnie stają się oni celem ataków, a kapłani są narażeni na więzienia i tortury. Na krótko przed Bożym Narodzeniem w 2018 irańskie władze aresztowały 194 chrześcijan. Z powodu prześladowań wielu chrześcijańskich konwertytów opuściło kraj.

W Indiach i Chinach (pozycja 23) „Otwarte Drzwi” odnotowały rosnący nadzór cyfrowy nad wyznawcami chrześcijaństwa, oparty na technologiach biometrycznych, wspomagany przez kamery umieszczone w miejscach kultu. W Indiach udokumentowano też ponad 440 brutalnych i motywowanych nienawiścią ataków na chrześcijan. Rząd dopuszcza, aby ekstremistyczni hinduiści w dużej mierze bezkarnie atakowali wyznawców Chrystusa i niszczyli ich mienie.

Według indeksu, ekstremiści islamscy toczą teraz wojnę przeciwko społecznościom chrześcijańskim w Afryce subsaharyjskiej. Krwawe ataki podczas nabożeństw w Burkina Faso (pozycja 28), w których zamordowano co najmniej 50 wiernych, po raz pierwszy wprowadziły ten kraj, wcześniej znany z tolerancji religijnej, do Indeksu Open Doors. Podobnie znalazły się w nim inne kraje tego regionu, m. in. Mali (miejsce 29).

Zdaniem organizacji, wojujący islamizm przysparza cierpień także chrześcijanom w Azji. Bangladesz (pozycja 38) i Sri Lanka (30) znacząco awansowały w rankingu. Z kolei w Iraku chrześcijanie niechętnie wracają do kraju ze względu na groźby ze strony szyickich bojówek. Liczba wyznawców Chrystusa spadła tam o 87 procent w ciągu zaledwie jednego pokolenia.

W związku z uwieńczonymi sukcesem międzynarodowymi działaniami na rzecz pakistańskiej chrześcijanki Asii Bibi, która została zwolniona w zeszłym roku z więzienia, oczekując w nim wyroku śmierci za bluźnierstwo, Open Doors wzywa do bardziej zdecydowanego wsparcia prześladowanych chrześcijan. Dyrektor Igler podkreślił, że wspólne wysiłki mogą istotnie wiele zmienić i zaapelował o zaprzestanie deportacji chrześcijańskich konwertytów do krajów takich jak Afganistan czy Iran, zwłaszcza że zazwyczaj czekają ich tam ostre prześladowania, a nawet śmierć.

Wydawany przez Open Doors Światowy Indeks Prześladowań ukazuje się rokrocznie w celu wzrostu świadomości na temat sytuacji prześladowanych chrześcijan oraz zachęcenia zarówno mediów i polityków do podejmowania dojrzałych i przemyślanych decyzji, jak i wspólnot na całym świecie, aby modliły się one za braci i siostry, znajdujących się obecnie na pierwszej linii frontu.

Organizacja ta wspiera prześladowanych chrześcijan w około 65 krajach.

 

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 

 


DATA: 2020-01-15 16:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

katolik tak ale tam prześladują chrześcijan
6 miesięcy temu / do Spostrzegawc
 
@ko Nie wiedziałem,że ONZ jest agendą katolicką. Od obrony chrześcijan jest Watykan, to papież jest głową Kościoła, a nie ONZ, nie wiem co Światowa Organizacja Zdrowia WHO ma wspólnego z wiarą jakąkolwiek.
6 miesięcy temu / ollek
 
Tam żyją i umierają prawdziwi chrześcijanie. Ilu spośród nas potrafiłoby się tak zachować? Musimy się do takich rzeczy przygotowywać i prosić Boga o wytrwałość w wierze, bo raczej nie idzie do lepszego.
6 miesięcy temu / L
 
Co na to komnwencje ONZ, WHO i in?
6 miesięcy temu / ko
 
Katolik ma prawo a wręcz obowiązek do obrony wiary, rodziny, Ojczyzny i własności. Pięknie wypełniał te powinności św Ludwik IX. Pięknie te powinności wypełniali bracia Franciszkanie, którzy strzegli z bronią w ręku zaraz po II wojnie światowej dóbr kościelnych na warszawskim Nowym Mieście przed zakusami szalbiercow.
6 miesięcy temu / Spostrzegawczy
 
W płomieniach rodzi się diament. Tam nie będzie chrześcijańskich sybarytów letniej wiary.
6 miesięcy temu / M
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.