W związku z poważnymi kontrowersjami w kwestii tradycyjnego nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny zaistniałymi na ubiegłorocznej sesji nadzwyczajnego synodu biskupów, sięgającymi wręcz prób dokonywania zmian w nauce Jezusa Chrystusa, trzej hierarchowie – arcybiskup Aldo di Cilio Pagotto oraz biskupi: Robert F. Vasa i Athanasius Schneider – opublikowali broszurę (z przedmową kardynała Jorge Mediny Estéveza) zatytułowaną Opcja preferencyjna na rzecz rodziny, w której w najprzystępniejszy z możliwych sposobów, bo za pomocą pytań i odpowiedzi, przedstawili, obowiązujące wszystkich katolików stanowisko Kościoła w tej sprawie.
Poniżej publikujemy fragmenty tego wyjątkowego vademecum adresowanego głównie do biskupów, kapłanów, zakonników, katechetów, ale również w nie mniejszym stopniu do wszystkich wiernych chcących aktywnie przeciwdziałać antyrodzinnej ofensywie rozmaitych środowisk – w tym wewnątrzkościelnych – dążących do zmiany odwiecznego nauczania Kościoła opartego o objawione Słowo Jezusa Chrystusa.
Sumienie osobiste a Magisterium
Jakie Kościół ma prawo, by mieszać się w prywatne życie ludzi?
Kościół nie jest jakimś lobby kulturowym, które rozpowszechnia jakąś ideologię, ale społecznością ustanowioną przez Boga, która otrzymała od Jezusa Chrystusa misję prowadzenia dusz do prawdy, do świętości i do wiecznego zbawienia. A ponieważ zbawienie to zależy w głównej mierze od moralności życia codziennego, Kościół ma obowiązek, a zatem i prawo, kierowania tym życiem tak, by uczynić je szansą na zbawienie, nie na potępienie.
Czy „wolność dzieci Bożych” nie wymaga tego, byśmy, jak to ujął pewien biskup: szanowali decyzje podejmowane przez ludzi zgodnie z własnym sumieniem?
Dopuszczalne jest podejmowanie takich decyzji osobistych, które są zgodne z prawdą i sprawiedliwością. By takie właśnie były, nie wystarczy podejmowanie ich zgodnie ze szczerym sumieniem. Ani sumienie osobiste nie jest nieomylne, ani wola nie jest bezgrzeszna, jak to twierdzi ideologia liberalna i libertariańska. Niech chrześcijańscy małżonkowie będą świadomi, że w swoim sposobie działania nie mogą postępować wedle własnego kaprysu, lecz że zawsze kierować się mają sumieniem, dostosowanym do prawa Bożego (Gaudium et spes, 50).
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…
1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.
Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.
Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.
„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI