DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Opat z Heiligenkreuz: Kościół musi skupić się na Eucharystii

Opat z Heiligenkreuz: Kościół musi skupić się na Eucharystii
fot. wikimedia commons

Opat Maximiliam Heim z cysterskiego klasztoru Heiligenkreuz pod Wiedniem piętnuje kryzyś życia liturgicznego w niemieckojęzycznym Kościele katolickim. W jego ocenie Kościół zatracił „eucharosytocentryzm”, a to, co dzieje się w teologii, jest po prostu zawstydzające.

 

- Bez jedności – a to, co w związku z tym dzieje się w niemieckiej teologii, jest zawstydzające – Kościół nie może wzrastać. Dowody widzą Państwo we wszystkich parafiach, które stają się coraz mniejsze, kurczą się; tworzy się wielkie parafie, bo nie ludzie już nie przychodzą – mówił opat Maximilian Heim z klasztoru Heiligenkreuz pod Wiedniem. Ten cysterski klasztor jest w obszarze Kościoła niemieckojęzycznego jednym z niewielu centrów zdrowej doktryny; funkcjonuje przy nim Wyższa Szkoła Filozofii i Teologii Benedykta XVI.

 

- Gdy likwiduje się kościoły, gdy jeszcze przed likwidacją stoją zamknięte, tak, że ludzie nie mogą przychodzić do Kościoła, to nie może wzrastać żadna tęsknota za kapłaństwem. Nie mogą rodzić się powołania – mówił zakonnik podczas wykładu, jaki wygłosił na wspomnianej uczelni.

 

Jak podkreślił opat, kryzys powołań kapłańskich nie jest nieprzezwyciężalny; ten, kto tak myśli, nie ma już w sobie rzeczywistej chrześcijańskiej nadziei. By kryzys przełamać nie można jednak wprowadzać żadnych czysto strukturalnych reform, bo Kościół nie jest przedsiębiorstwem; życia udziela mu sam Pan Jezus. - Najlepszą zachętą do kapłaństwa są szczęśliwi księża – wskazał.

 

Opat stwierdził też, że w Kościele niemieckojęzycznym trzeba bardzo pilnie zatroszczyć się o właściwą „kulturę eucharystyczną”. Bez Eucharystii nie może być bowiem mowy o autentycznym życiu katolickim.

 

Heim stwierdził, że Kościół przestał być „eucharystocentryczny”; w wielu diecezjach w niedziele proponuje się wiernym wydarzenia będące w istocie alternatywą dla mszy świętej. Opat wskazał, że konieczna jest bardzo głęboka reforma, która uczyni z Najświętszej Ofiary prawdziwe centrum życia chrześcijańskiego.

 

 

 

Źródło: Kath.net

Pach


DATA: 2019-05-28 08:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zatracono , wg. mnie, przede wszystkim sacrum . Zapomina się , że w tabernakulum jest żywy Chrystus , Substancyjna Rzeczywistość. Nie uważam aby msza w rycie trydenckim , była czym lepszym, bardziej wzniosłym. Obecna msza, to moje zdanie, pozwala wiernym na większe uczestnictwo w Ofierze. Przyznaję , że uczestnictwo w mszy trydenckiej jest bardziej mistyczne ale może dlatego , ze uczestniczę w niej 1-2 razy w roku. Dlaczego czuję, ja, brak sacrum w kościołach ? Brawa w kościele, inscenizacje przed lub na ołtarzu jasełka , filmy katolickie wyświetlane, na ołtarzu, ekspresyjne kazania księży z bieganiem wokół ołtarza itp. , może to moje fanaberie. Po za tym wierni nie wiedzą co powinni robić podczas mszy świętej , kiedy się żegnać, jak się żegnać , kiedy klękać. Brak świadomości przy przyjmowaniu Komunii Świętej - świętokradztwo. Może to są drzazgi , pewnie nie widzę belki u siebie.
9 miesięcy temu / mario
 
Posoborowe Reformacyjne przekształcenie dotychczasowej mszy św uobecniającej na ołtarzu w sposób mistyczny Ofiarę Jezusa zminimalizowano zasadniczą Jej część ofiarniczą /nie uznawanej przez Lutra/ kładąc główny akcent na cześć eucharystyczna jako ucztę.Tym samym uczyniono ustępstwo wobec heretyckiego status quo,dodatkowo poddając się ich sposobowi zniszczenia Apostolskiego Kościoła pod nazwa ekumenizmu.
10 miesięcy temu / stan
 
Ale ładnie w tym opactwie śpiewają!
10 miesięcy temu / Kasandra
 
Moim zdaniem próżne są narzekania ojca Opata Kościoła niemiecko-języcznego,ze zanika tzw.'eucharo " po sprowadzeniu Ofiary mszy świętej do samej niezasłużonej Uczty Eucharystycznej, nie sprawowanej na Ołtarzu wspólnie z Ofiarnikiem Jezusem .Aktualnie na zakończenie okrojonej Mszy nie mówi się "ite missa est" tylko po protestancku idźcie w pokoju cieszcie sie,kochajcie sie.
10 miesięcy temu / stan
 
"Opat wskazał, że konieczna jest bardzo głęboka reforma, która uczyni z Najświętszej Ofiary prawdziwe centrum życia chrześcijańskiego." REFORMY już mamy od przeszło półwiecza. Teraz potrzebna jest KONTR-REFORMACJA>
10 miesięcy temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.