DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

ONZ-owski Komitet Przeciwko Torturom uznał dokonania Stolicy Apostolskiej w walce z nadużyciami

ONZ-owski Komitet Przeciwko Torturom uznał dokonania Stolicy Apostolskiej w walce z nadużyciami

Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Konwencji Przeciwko Torturom wydał uwagi końcowe do raportu przedstawionego 5 maja przez delegację Stolicy Apostolskiej. „Zawierają one wiele pozytywnych wniosków” – czytamy w komunikacie watykańskiej misji przy ONZ w Genewie.

 

W uwagach nie zarzuca się już Stolicy Apostolskiej i podmiotom z nią związanym naruszania wspomnianej konwencji. Wyraża się uznanie dla kroków przez nią podjętych w sprawie nadużyć seksualnych osób związanych z Kościołem wobec nieletnich. Niewłaściwie jednak zakłada się, jakoby wszystkie takie nadużycia były rodzajem tortur – stwierdza komunikat przedstawicielstwa. Tworzy się też błędne wrażenie, jakoby wszyscy księża na świecie byli pracownikami Watykanu, co nie ma żadnych podstaw prawnych.

 

Delegacji papieskiej, która przedstawiła raport, przewodniczył stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy instytucjach ONZ w Genewie abp Silvano Tomasi.

 

„Komitet wyraził uznanie dla konstruktywnego dialogu, jaki nasza delegacja prowadziła z jego ekspertami. Znalazł też słowa uznania dla tego, co zrobił i powiedział Papież Franciszek w obronie praw człowieka. Zasadniczo rzekłbym, że obecny raport, w odróżnieniu od tego ze stycznia br. o prawach dziecka, jest bardziej profesjonalny i prawniczy. Doceniono ogromną pracę, jakiej dokonaliśmy. Przyznano, że nie są to tylko «pobożne życzenia», ale że podjęto stanowcze decyzje" - oświadczył dyplomata papieski.

 

Zaznaczył, że Komitet odnotował, iż 848 księży przeniesiono do stanu świeckiego, a 2,5 tys. podano innym sankcjom, lżejszym, ale surowym. Pokazał, że podejmuje się systematyczną pracę dla oczyszczenia «domu», którym jest Kościół. "Jest więc aspekt pozytywnego uznania, ale też krytyki, które odnoszą się w części do stylu postępowania dotyczącego raczej przeszłości oraz żądanie dalszych informacji" - dodał arcybiskup. Zapewnił, że "Stolica Apostolska weźmie to poważnie pod uwagę i postara się wyjaśnić na następnym spotkaniu za rok, gdy chodzi o odpowiedzi, jakich komitet się domaga”.

 


Źródło: KAI

luk


DATA: 2014-05-24 12:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.