DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

ONZ i naukowcy alarmują: aborcja ze względu na płeć staje się problemem na Zachodzie

ONZ i naukowcy alarmują: aborcja ze względu na płeć staje się problemem na Zachodzie
fot.REUTERS/Ivan Alvarado/FORUM

Aborcja ze względu na płeć to poważny problem dla krajów Dalekiego Wschodu. Ale nie tylko! Najnowsze badania pokazują, że nienarodzone dziewczynki częściej zabija się także w krajach Zachodu. Problem dotyczy zwłaszcza imigrantów, szczególnie przy większej liczbie dzieci. Jednak obejmuje także rodziny mieszane, gdy tylko jedno z małżonków pochodzi z Indii. Obrońcy życia podkreślają, że ofiarami tej sytuacji są także same kobiety, nakłaniane do mordowania swych nienarodzonych dziewczynek.


Według szacunków Funduszu Ludnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Azji i wschodniej Europie brakuje około 117 milionów dziewcząt. To skutek głównie aborcji ze względu na płeć. Jak podaje strona funduszu od lat 90-tych ubiegłego stulecia w niektórych regionach rodzi się o 25 procent więcej chłopców, niż dziewcząt. „Wzrost selekcji z uwagi na płeć jest alarmujący, gdyż odzwierciedla trwały niski status kobiet i dziewcząt. Wzrastający brak proporcji płciowej wywiera szkodliwy wpływ na społeczeństwa. Wiążą się z nim przypadki zwiększonej przemocy seksualnej i przemytu ludzi".

 

Co istotne, praktyki te nie ograniczają się do krajów Dalekiego Wschodu. Głęboko zakorzenione występują również w rodzinach imigrantów do państw zachodnich. Wskazują na to autorzy badania „Sex Ratios at Birth Among Indian Immigrant Subgroups According to Time Spent in Canada”. Poddali oni analizie 47 tysięcy indyjsko-kanadyjskich kobiet żyjących w Ontario w latach 1993-2014. Doszli do wniosku, że rodzice nie decydują się na ogół na aborcję ze względu na płeć przy mniejszej liczbie dzieci. Jednak problem pojawiał się, gdy kobieta miała trójkę dzieci, a na początku dwie córki. W takiej sytuacji na dwie dziewczynki przypadało niemal dwóch chłopców. To skutek mordowania nienarodzonych dziewczynek przy kolejnych ciążach.

 

Dyskryminacja nienarodzonych dziewcząt nie zmniejszała się nawet u kobiet mieszkających w Kanadzie przez 10 lat lub dłużej. Nie zaobserwowano też jakiejkolwiek poprawy sytuacji od 2000 roku. Wyniki studium opublikowano w wydanym w maju czerwcowym numerze medycznego pisma „Journal of Obstetrics and Gynaecology”.

 

Z kolei badanie „Variations in male-female infant ratios among births to Canadian and Indian-born mothers, 1990-2011: a population-based register study” („CMAJ Open”) pokazało, że dyskryminacja nienarodzonych dziewcząt jest najsilniejsza, gdy obydwoje rodziców pochodziło z Indii. Jednak występuje także, w pewnych sytuacjach, w przypadku gdy z Indii pochodził jeden z rodziców.

 

Natomiast studium „There is such a thing as too many daughters, but not too many sons. A qualitative study of son preference and fetal sex selection among Indian immigrants in the United States" opublikowanego 2011 roku w „Social Science & Medicine” aborcja oparta na płci dziecka to problem także wśród imigrantów z Indii do Stanów Zjednoczonych. Wiele kobiet przyznało się do presji rodziny, nakłaniającej je do posiadania syna.     

         

Steven Mosher z Population Research Institute przestrzegł przed dyskryminacją indyjskich niewiast z powodu obecności tych praktyk. Podkreślił, że byłoby to sprzeczne z etosem obrońców życia. - Niektóre kobiety zostały zmuszone do dźwigania ciężaru zacofanych postaw kulturowych (…) - powiedział. – Zasługują one na nasze współczucie i wsparcie, by nie musiały rezygnować ze swoich praw i życia nienarodzonych córek w celu dostosowania się do niesprawiedliwego standardu kulturowego. Aborcja motywowana płcią dziecka jest niemożliwa do zaakceptowania bez względu na to kto ją praktykuje lub jak motywuje – dodał.

 

Obecnie dyskryminacja kobiet nasilona jest w krajach takich jak Indie, Armenia czy Chiny i wśród imigrantów z tych państw, jednak nie ogranicza się do nich. Jednak, jak pokazuje przykład Korei Południowej można z nią walczyć. Preferencja dla synów była w tym kraju dość znacząca jeszcze na początku lat 90-tych XX wieku. Jednak obecnie problem został rozwiązany za sprawą edukacji kobiet i zwiększenia świadomości.     

 

Źródło: pop.org/jogc.com/sciencedirect.com/unfpa.org

mjend

 

 

 


DATA: 2017-05-25 08:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Okropne
ponad 2 lata temu / Kasia
 
Czy tytuł nie powinien brzmieć: "ONZ i (niektórzy)"naukowcy" wyrażają satysfakcję: aborcja ze względu na płeć nareszcie zyskuje popularność także na Zachodzie"?
ponad 2 lata temu / Stroke
 
Zdemoralizowane kobiety wolą zabijać dziewczynki niż chłopców... Jakże one muszą nie cierpieć swojej płci.
ponad 2 lata temu / r
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.