12 kwietnia 2017

ONZ do krajów UE: nie odsyłajcie imigrantów na Węgry! Panują tam złe warunki dla uchodźców

(Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pam)

Przedstawiciele ONZ apelują do państw UE, by nie odsyłały na Węgry osób ubiegających się o azyl ze względu na pogarszające się tam warunki dla nowo przybyłych, w tym dzieci.

 

Od ubiegłego miesiąca na Węgrzech obowiązuje nowe prawo, zezwalające na aresztowanie i umieszczenie w specjalnych ośrodkach wszystkich osób ubiegających się o azyl.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Wzywamy państwa, aby zawiesiły jakiekolwiek przesiedlenia – przewidziane w konwencji dublińskiej –  osób ubiegających się o azyl do tego kraju, dopóki władze Węgier nie dostosują swoich praktyk i polityki do prawa europejskiego i międzynarodowego – apelował Filippo Grandi, wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców.

 

Tak zwane rozporządzenie z Dublina, mające na celu powstrzymanie imigrantów o ubieganie się o azyl w wielu krajach poprzez wymóg, aby zostały one odesłane do pierwszego europejskiego kraju, do którego przybyły, mają zastosowanie do państw Unii Europejskiej, a także do państw nie będących członkami struktur europejskich, to jest: Szwajcarii i Norwegii.

 

Grandi powiedział, że został „zachęcony” decyzją Komisji Europejskiej do współpracy z władzami węgierskimi w celu dostosowania praktyk Budapesztu do prawa Unii Europejskiej. Dodał w oświadczeniu, że „potrzebne są pilne środki w celu poprawy dostępu do azylu na Węgrzech”.

 

Agencja ds. uchodźców ONZ wielokrotnie ostrzegała, że stosowanie przez Budapeszt fizycznych barier i restrykcyjnej polityki w zasadzie zaprzecza dostępowi do azylu gwarantowanemu w prawie międzynarodowym.

 

Od czasu wejścia w życie nowej ustawy na Węgrzech w dniu 28 marca wszystkie nowe osoby ubiegające się o azyl, w tym dzieci, są „przetrzymywane w kontenerach transportowych, w otoczeniu wysokich płotów na granicy przez cały długi proces procedury azylowej”.

Według władz rządowych 324 kontenery zainstalowano w dwóch oddzielnych lokalizacjach zwanych „strefami tranzytowymi” za specjalnymi ogrodzeniami, które Węgry wzniosły wzdłuż granicy na odcinku 175 km w 2015 roku.

 

Zdaniem ONZ nowa praktyka „będzie miała straszliwy fizyczny i psychiczny wpływ na kobiety, dzieci i mężczyzn, którzy już bardzo ucierpieli”. Od ubiegłego tygodnia w ośrodkach węgierskich na rozstrzygniecie procedury azylowej oczekuje 110 osób, w tym dzieci bez opieki i dzieci ze swoimi rodzicami.

 

W poniedziałek Grandi oskarżył władze węgierskie o stosowanie przemocy wobec imigrantów. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni doniesieniami o poważnych incydentach złego traktowania i stosowaniu przemocy – w tym przez agencje państwowe – wobec osób przekraczających granicę na Węgrzech – mówił włoski dyplomata. – Niedopuszczalne praktyki muszą zostać zakończone i wzywam władze węgierskie do dalszego zbadania wszelkich zarzutów dotyczących nadużyć i przemocy – dodał.

 

Według węgierskiej filii grupy prawników w Helsinkach, Węgry otrzymały w zeszłym roku 26 tys. 998 wniosków o azyl. Jedynie 513 osób ubiegających się o status uchodźcy zostało odesłanych na Węgry w ramach procedury przewidzianej w porozumieniu dublińskim.

 

Źródło: euractiv.com., breitbart.com.,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram