DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

ONZ: Watykan powinien być bardziej „kolorowy” i… „genderowy”

ONZ: Watykan powinien być bardziej „kolorowy” i… „genderowy”
REUTERS/Vincenzo Pinto/Pool/FORUM

Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała Watykan do wprowadzenia większej różnorodności etnicznej na poziomie kierowniczym. Niezależnie od ostatnich kreacji kardynalskich, etniczne mniejszości są w ocenie ONZ wciąż zbyt mało obecne na kierowniczych i decyzyjnych stanowiskach Kościoła.


Swoje stanowisk ONZ przedstawiła w dokumencie opublikowanym w piątek w Genewie. Odpowiada za niego Komitet ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej. Obok wprowadzenia „różnorodności etnicznej” na poziomie kierowniczym w Kościele, ONZ domaga się także ostrzejszego zwalczania rasizmu wśród kleryków.

 

Komitet docenia działania podejmowane przez Ojca Świętego, prowadzące do większego docenienia jakoby dyskryminowanych wcześniej grup etnicznych. Istotne są też „liczne i pełne wyrazu oświadczenia papieża potępiające rasizm”, a także jego apele o tolerancję, wspieranie uchodźców oraz imigrantów. ONZ szanuje też nieustanną pracę papieskich rad, Iustitia et Pax oraz rady Kultury, a także Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

 

Oenzetowski komitet oczekuje, że Stolica Apostolska w swojej walce przeciwko dyskryminacji uwzględni także kwestie genderowe. Watykan miałby też zintensyfikować dialog z miejscowymi ludami na całym świecie, choć, co podkreśla ONZ, obecne inicjatywy w tym względzie są godne pochwały. Komitet ma też wątpliwości co do roli papiestwa w kolonizacji Ameryki Łacińskiej rozpoczętej przed pięciuset laty.

 

Komitet ostrzega, że przy realizacji wymienionych celów moralny autorytet Kościoła może zostać pogrzebany, jeżeli ze strony katolickich duchownych zachodzić będą przypadki dyskryminacji rasowej. ONZ sądzi, że Watykan powinien rozszerzyć wewnątrzkościelne prawa antydyskryminacyjne a także odpowiednie podstawy prawnokarne. Należy też poprawić sytuację ofiar dyskryminacji i zdjąć z nich częściowo ciężar dowodu.

 

Stolica Apostolska ma przedstawić podjęte przez siebie kroki przeciwko dyskryminacji do maja 2018 roku.
Źródło: katholisch.de

Pach
DATA: 2015-12-15 08:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a może źródło dokładne? Po niemiecku nieco inaczej to brzmi
ponad 4 lata temu / ciekawostki historyczne
 
Jeśli Stolica Apostolska udzieli wyjaśnień ONZ, to nie jest już Apostolska.
ponad 4 lata temu / renee
 
Muzułmanów też wezwą do wprowadzenia większej różnorodności etnicznej na poziomie kierowniczym?
ponad 4 lata temu / Marek
 
@Stefan: Watykan nie jest członkiem ONZ, jest tylko obserwatorem (co i tak nie podoba się niektórym postępowcom). Tym bardziej dziwi taki ton ONZ, które wzywa do działań, a Watykan ma ogłosić co uczynił. Od kiedy władza świecka jest nad Kościołem? Jaki "dialog z miejscowymi ludami"? Kościół ma nauczać wszystkie narody aż po krańce ziemi, a nie prowadzić dialog!
ponad 4 lata temu / TFilip
 
Dzieją się rzeczy nie do pomyślenie jakies 100 lta temu. To wszystko chyba faktycznie już przyspiesza do wielkiego Końca. Jakaś świecka agenda chce dyktować zasady Kościołowi Chrystusa, normalnie żałosne i, poniekąd, przerażające.
ponad 4 lata temu / Łukasz
 
Nie no wydarzenia tak przyspieszyły że szok co raz to jakieś nowe i w dodatku niefajne komu zależy żeby tak przyspieszały czyżby zostało niewiele czasu?
ponad 4 lata temu / wierząca
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.