DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

ONZ: autonomiczne roboty nie powinny mieć zdolności zabijania

ONZ: autonomiczne roboty nie powinny mieć zdolności zabijania
Fot. Pixabay

Sekretarz generalny ONZ António Guterres wezwał ekspertów ds. sztucznej inteligencji (AI), którzy spotkali się w poniedziałek w Genewie, aby przyspieszyli działania dotyczące ograniczenia rozwoju śmiercionośnych autonomicznych systemów broni (LAWS).

 

W komunikacie skierowanym do Grupy Ekspertów Rządowych, szef ONZ powiedział, że „maszyny z mocą i swobodą decydowania o życiu bez ludzkiego zaangażowania są politycznie niedopuszczalne, moralnie odrażające i powinny być zakazane przez prawo międzynarodowe”.

 

Żaden kraj ani siły zbrojne nie opowiadają się za takimi „w pełni autonomicznymi” systemami broni, które mogą zabrać życie ludzkie – podkreślił Guterres, zanim z zadowoleniem przyjął oświadczenie panelu z zeszłego roku, że „należy zachować ludzką odpowiedzialność za decyzje dotyczące użycia systemów broni, ponieważ odpowiedzialność nie może zostać przeniesiona na maszyny”.

 

Podczas panelu Grupy Ekspertów Rządowych – która spotyka się pod auspicjami Konwencji w sprawie niektórych broni konwencjonalnych (CCW) – szef ONZ zauważył w swoim oświadczeniu, że podczas gdy niektóre kraje wierzą, iż nowe ustawodawstwo jest konieczne, inni woleliby uzgadniać mniej rygorystyczne środki polityczne oraz wytyczne.

 

Niemniej jednak – przekonywał sekretarz – nadszedł czas, aby panel „wydał” wskazówki w sprawie LAWS, które ograniczą wpływ robotów wojennych na pole bitwy w przyszłości. – Świat patrzy, zegar tyka i inni mają mniej optymizmu. Mam nadzieję, iż udowodnicie, że się mylą – zasugerował.

 

Spotkanie w sprawie LAWS jest jednym z dwóch zaplanowanych na ten rok. Odbywają się one po wcześniejszych, genewskich konsultacjach ekspertów rządowych z 2017 i 2018 roku.

 

Program Grupy obejmuje kwestie techniczne związane ze stosowaniem śmiercionośnych autonomicznych systemów broni, w tym wyzwania, jakie technologia rzuca międzynarodowemu prawu humanitarnemu, interakcjom międzyludzkim w opracowywaniu, wdrażaniu i wykorzystywaniu nowych technologii w LAWS.

 

W Genewie, oprócz ekspertów rządowych swoje stanowisko przedstawiają także przedstawiciele różnych organizacji międzynarodowych, pozarządowych, naukowcy i reprezentanci biznesu.

 

Konwencja o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych, które mogą powodować nadmierne cierpienia lub niosących niekontrolowane skutki, została zawarta w Genewie w październiku 1980 r., a weszła w życie trzy lata później. Zakazuje ona stosowania przez państwa m.in. niewykrywalnych odłamków, broni zapalających, bomb kasetowych itp. Stronami umowy jest 125 państw spośród blisko dwustu współpracujących w ramach ONZ.

 

„Sztuczna inteligencja może potencjalnie przyspieszyć postępy na drodze do godnego życia, w pokoju i dobrobycie, dla wszystkich ludzi” – powiedział podczas Światowego Szczytu AI w 2017 r. szef ONZ. Dodał, że istnieją również poważne wyzwania i kwestie etyczne, które muszą zostać wzięte pod uwagę - w tym bezpieczeństwo cybernetyczne, prawa człowieka i prywatność.

 

O zakaz stosowania takiej broni zabiega Bruksela. Parlament Europejski przygotował projekt rezolucji w sprawie autonomicznych systemów uzbrojenia. Zwrócono w nim uwagę, że uwzględniając wpływ wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych i zdalnie sterowanych robotów w działaniach wojennych na prawa człowieka, demokrację, uwzględniając różne sprawozdania ONZ, w szczególności sprawozdanie specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. pozasądowych, doraźnych i arbitralnych egzekucji Christofa Heynsa z dnia 9 kwietnia 2013 r. (UN A/HRC/23/47), opinie państw, list ponad 3 tys. specjalistów z dziedziny sztucznej inteligencji i robotyki itp., Parlament opowiada się za zakazem użycia takiej broni na polu walki.

 

W projekcie napisano, że „mając na uwadze, iż według doniesień w niektórych krajach i sektorach przemysłu trwają pracę nad systemami uzbrojenia wyposażonymi w różne funkcje autonomiczne”, a także, że „autonomiczne śmiercionośne systemy uzbrojenia mogą całkowicie zmienić sposób prowadzenia wojen, dramatycznie zwiększyć tempo i częstotliwość wrogich działań wojskowych oraz spowodować bezprecedensowy wyścig zbrojeń”. PE podkreśla potrzebę podjęcia pilnych działań, by zapobiec rozprzestrzenianiu autonomicznych śmiercionośnych systemów uzbrojenia.

 

Rezolucja wzywa do zakazania lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych, wspólnego stanowiska w sprawie autonomicznych systemów uzbrojenia, w którym zagwarantowana zostanie kontrola człowieka nad kluczowymi funkcjami podczas stosowania takiego uzbrojenia, oraz do zabierania wspólnego stanowiska na odpowiednich forach i podejmowania adekwatnych działań.

 

Bruksela zabiega o podjęcie działań na rzecz wprowadzenia międzynarodowego zakazu stosowania systemów uzbrojenia, w których ludzie nie mają istotnej kontroli nad takimi kluczowymi funkcjami jak wybór celu i rozpoczęcie ostrzału, o co Parlament apelował przy różnych okazjach. Chce także wstrzymania prac badawczych i produkcyjnych systemów uzbrojenia, nad którymi ludzie nie mają znaczącej kontroli.

 

 

Źródło: bignewsnetwork.com, europarl.europa.eu.

AS

 

 

 


DATA: 2019-03-26 18:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"autonomiczne roboty nie powinny mieć zdolności zabijania" - co za utrata kontaktu z rzeczywistością! Przecież właśnie po to się je robi!
8 miesięcy temu / Republikanin
 
Czego to nie było zakazane przez prawo ONZ - prawo narodowe. Ta wypowiedź znaczy tylko tyle że to mówienie jest tylko ładnym przykryciem tego co już jest dawno i nie wykluczone że w samym ONZ. Mydlenie oczu stosowane od lat. Jak z bronią typu A i N niby nie wolno a wolno. Niby niektóre kraje, a mają te które stać - globalni imperialiści.
8 miesięcy temu / banita
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.