DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

„Oni nie pozostają w Komunii z Chrystusem”. Kard. Burke o katolickich politykach popierających aborcję

„Oni nie pozostają w Komunii z Chrystusem”. Kard. Burke o katolickich politykach popierających aborcję
fot. REMO CASILLI / Reuters

„Nie powinni prezentować się jako osoby mogące przyjmować Komunię Św., ponieważ nie pozostają w komunii z Chrystusem” – powiedział kard. Raymond Leo Burke o katolickich politykach popierających aborcję. Zdaniem kapłana, odmowa udzielenia Komunii „to nie rodzaj kary, ale tak naprawdę działanie dla dobra tych ludzi (…) ponieważ jeżeli w takim stanie ją przyjmują, popełniają świętokradztwo”.

 

Walczący o reelekcję Donald Trump musi przekonać do swojej kandydatury amerykańskich katolików. Stacja FoxNews atakuje więc jego przeciwnika – Joe Bidena, uważającego się za katolika reprezentanta Demokratów, nie mającego nic przeciwko rozszerzaniu proaborcyjnego prawa. W tym celu przeprowadziła wywiad z kard. Raymondem Leo Burke’em, znanym ze swojego oporu wobec udzielania komunii proaborcyjnym politykom.

 

„Kościół znajduje się w stanie ogromnego zamieszania, olbrzymiej dezorientacji i podziału” – powiedział amerykański hierarcha w wywiadzie dla FoX News.

 

„Spotkałem wielu niekatolickich liderów politycznych, przekonanych, że nauczanie Kościoła zmieniło się w podejściu do aborcji czy tzw. małżeństw jednopłciowych tylko dlatego, że znali tak wielu katolików z Kapitolu regularnie wspierających powyższe kwestie. To jest skandal” – zaznaczył amerykański kardynał.

 

Kard. Burke jasno sprzeciwia się udzielaniu Komunii katolickim politykom wyrażającym poparcie dla aborcji. „Nie powinni prezentować się jako osoby mogące przyjmować Komunię Św., ponieważ nie pozostają w komunii z Chrystusem” – podkreśla. Odmowa udzielenia Komunii „to nie rodzaj kary, ale tak naprawdę działanie dla dobra tych ludzi (…) ponieważ jeżeli w takim stanie ją przyjmują, popełniają świętokradztwo”.

 

Amerykański hierarcha domaga się przeprosin od senator Kemali Harris, publicznie określającej Rycerzy Kolumba towarzystwem dopuszczającym w swoje szeregi jedynie mężczyzn, odmawiającym kobietom „prawa do wyboru”, oraz sprzeciwiającym się przyznaniu tzw. równych praw środowiskom LGBT. „To jest nie do zaakceptowania. Czy jesteś katolikiem czy nie, musisz uświadomić sobie czym to oświadczenie jest w rzeczywistości i zapytać siebie: czy jest to osoba, która ma reprezentować cały naród?” – pyta.

 

Kard. Burke wypowiedział się też na temat kryzysu, którego przejawem jest skala nadużyć seksualnych. Jego zdaniem, dopóki w kościele nie będzie całkowitej transparentności i braku tolerancji dla przypadków nadużyć seksualnych, amerykański kościół „nie będzie posiadał wiarygodności”. „Ludzie utracili wiarę. Musimy wyjść na ich spotkanie czyści i [jasno pokazać – red.] kto jest za co odpowiedzialny” – podkreślił hierarcha.

 

Kard. Burke odpowiada na krytykę zarzucającą kapłanowi zrzucanie odpowiedzialności na homoseksualistów w sutannach. Hierarcha przekonuje, że to jedynie wynik obserwacji przestudiowanych przypadków. „Zdecydowana większość nadużyć miała charakter homoseksualny, to były kontakty z dorastającymi lub młodymi chłopcami. Nie jestem homofobiczny, ale musimy zareagować na trwającą homoseksualną działalność wśród duchowieństwa” – wyjaśnia.

 

Zapytany przez dziennikarzy o sprawę byłego kardynała i seksualnego drapieżcy Theodore McCarricka, kardynał odpowiedział: „Mówią, że wszyscy wiedzieli. Ja nie wiedziałem. [Takie przypadki – red.] prowadzą do poważnego osłabienia wiary, jednak musimy pamiętać, że to Chrystus jest Głową Kościoła i On go nigdy nie opuści”.

 

Hierarcha – co oczywiste - nie podziela zdania wieli komentatorów o rychłym upadku Kościoła. „Widząc młodych liderów Kościoła, przyszłych wspaniałych kapłanów, patrzę z nadzieją na przyszłość” – podkreśla.

 

Źródło: foxnews.com

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-08-11 10:30
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

kto dziś w Neokościele mówi czym jest ŚWIĘTOKRADZTWO ? czym jest GRZECH ? A może wygodnie jest NIE WIEDZIEĆ i NIE WIDZIEĆ jak w przypadku sprawy McCarricka ?
5 miesięcy temu / iskierka
 
Szkoda, że jego Eminencja nie podał nazwisk tych młodych liderów Kościoła. Wszak lider to ktoś znany.
5 miesięcy temu / karmel
 
A czy były kandydat S. Hołownia ogłosił publicznie zmianę zdania na zgodną z Nauką Kościoła?
5 miesięcy temu / Obserwator
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.