DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Olsztyn i oporna dekomunizacja. Co dalej z reliktami minionej epoki?

Olsztyn i oporna dekomunizacja. Co dalej z reliktami minionej epoki?
Olsztyn PanSG [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Stowarzyszenie Historyczne im. Stefana Grota Roweckiego w Olsztynie domaga się zmiany nazwy ulicy 22 stycznia, którą to nazwę nadano w okresie PRL, upamiętniając w ten sposób wkroczenie Armii Czerwonej do miasta. W stolicy województwa warmińsko – mazurskiego dekomunizacja idzie bardzo opornie, wciąż stoi tu jeszcze w centrum miasta, pomnik wzniesiony na cześć Armii Czerwonej.

 

Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. Stefana Grota Roweckiego przeprowadzili akcję patriotyczną rozwieszając na komunistycznym pomniku tzw. „Szubienicach” baner z datą wybuchu Powstania Styczniowego, czyli 22 styczeń 1863. Obchody 175. rocznicy tego zrywu narodowego obchodzona jest właśnie w całej Polsce. Zbiegiem okoliczności dnia 22 stycznia 1863 wybuchło Powstanie Styczniowe i jest to również dzień wkroczenia Armii Czerwonej do Olsztyna ( 22 styczeń 1945).

 

Zmuszone wymogiem ustawy dekomunizacyjnej, jednak nie chcąc całkowicie odciąć się od komunistycznej nazwy ulicy, władze samorządowe Olsztyna zmieniły w dokumentach  jedynie zapis, w ten sposób, iż 22 stycznia nie to już nazwa ulicy upamiętniająca wkroczenie Armii Czerwonej, a teraz upamiętnia ona wybuch Powstania Styczniowego. Samej nazwy ulicy więc nie zmieniono. Problem w tym, że w świadomości mieszkańców wciąż nazwa tej ulicy „22 stycznia” głosi chwałę armii, która na długie lata komunizmu, zniewoliła Polskę.  

 

Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. Stefana Grota Roweckiego złożyli więc petycję, aby nazwę ulicy 22 stycznia zmienić na 22 stycznia 1863, wówczas jasne byłoby jakim bohaterom jest ona poświęcona. Zorganizowali też akcję patriotyczną w tej sprawie. Jej miejsce nie było przypadkowe, bowiem protestowano pod pomnikiem wzniesionym ku czci Armii Czerwonej, który wciąż stoi w centrum miasta.

 

Władzom samorządowym Olsztyna najwyraźniej z dekomunizacją przestrzeni publicznej nie po drodze. W mieście tym od wielu lat trwa spór o ten komunistyczny pomnik, wzniesiony w Olsztynie w roku 1954 z inicjatywy Mieczysława Moczara, generała KBW. Pomnik czerwonoarmistów, razem z umieszczonymi na nim sierpem i młotem, w roku 1993, podczas rządów w mieście SLD, został wpisany do rejestru zabytków, co sprawia, że ustawa dekomunizacyjna go nie obejmuje. W dokumentach miejskich zmieniono też wówczas jego nazwę na „Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej”, co jest jedynie pewną formą kamuflażu jego prawdziwej wymowy.

 

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej, z uwagi na swój kształt zwany przez mieszkańców Olsztyna „Szubienicami”, organizacje patriotyczne wielokrotnie próbowały w ostatnich latach usunąć. Działacze patriotyczni kierowali więc do prokuratury i sądu wnioski o unieważnienie decyzji ustanawiającej sowiecki pomnik zabytkiem. Pismo w tej sprawie wysłano też do ministerstwa kultury. Jak na razie jednak, wszystko to, bez skutku.

 

Pomnika czerwonoarmistów nie daje ruszyć rządząca miastem koalicja radnych KO (koalicja Obywatelska) z Komitetem Grzymowicza, czyli prezydenta miasta Piotra Grzymowicza. Najwyraźniej w umyśle prezydenta zwycięża sentyment za okresem PRL, w których to czasach był on członkiem PZPR, a za demokracji pełnił m.in. funkcję radnego koalicji SLD –UP. Natomiast IPN w informacji o tym pomniku podaje jasno „Pomnik wzniesiono jako element komunistycznej propagandy, realizowanej w nie suwerennej i opartej na przemocy Polsce Ludowej. Monument dłuta Dunikowskiego był jednym z elementów budowy mitu o wyzwolicielskiej roli Armii Czerwonej, która walcząc z Niemcami nie przynosiła wyzwolenia Polsce. Wręcz przeciwnie. Oddziały Armii Czerwonej wspierały sowieckie organy bezpieczeństwa w eksterminacji Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych, dopuszczając się przy tym szeregu zbrodni m.in. na ludności cywilnej”.

 

Fakty historyczne ukazujące wejście Armii Czerwonej do Olsztyna są szczególnie drastyczne.  W nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku wkraczający do Olsztyna czerwonoarmiści w bestialski sposób zamordowali personel medyczny oraz pensjonariuszy szpitala psychiatrycznego i lazaretu wojskowego, paląc przy tym zabudowania szpitalne. W czasie wkraczania do Olsztyna i później sowieccy żołnierze zgwałcili wiele kobiet. W samym mieście płonęło wszystko, od domów i kamienic mieszkalnych do zakładów przemysłowych. Zabudowania średniowiecznej olsztyńskiej starówki zostały spalone w niemal 50 procentach.

 

Adam Białous


DATA: 2020-01-23 13:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polacy postawili pomnik, teraz się wstydzą niech więc decydują. Zamiast normalnej decyzji wyszukuje się kłamstw w celu zniechęcenia pomnika. Pomnik miał zawsze tę samą nazwę ?Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej? i nikt jej nie zmieniał wystarczy sprawdzić Encyklopedię Powszechną pod hasłem Dunikowski lub Olsztyn oczywiście sprzed 1989. Oczywiście można mieć pretensje do wyglądu, ale pokazana jest prawda, Olsztyn zdobywali Sowieci, nie "żołnierze wyklęci" Nie Wojsko Polskie. Oczywiście niech Polacy burzą pomnik i postawią inny jak wypędzili Warmiaków z ich domów, też będzie brzydki. Do dnia dzisiejszego nie ma dokumentów stwierdzających prawo Polski do stanowienia prawa na tym terenie, a Niemcy tylko czekają , by przejęć kontrolę nad tym obszarem.
12 dni temu / Warmiak
 
te komentarze świadczą tylko o nieznajomości historii; w Olsztynie mieszkają spadkobiercy repatriantów wywiezionych do ZSRS Kazachstan, Syberia, trochę ludzi przesiedlonych w ramach a.Wisła, ale to dobrzy ludzie, niewielu tu autochtonów, bo większość Polska Ludowa wręcz zmusiła do wyjazdów do RFN, w latach 70-tych ub.w mieszkam w Olsztynie od 64 lat, to piękne miasto, tylko zapomniane przez obecne władze, niestety mające włodarzy, którzy dbają tylko o własny interes, podobnie jak obecny prezydent
1 miesiąc temu / mania
 
Ukraińcy tam mieszkają po akcji Wisła
1 miesiąc temu / do Czesław
 
Nie jestem z tamtych terenów ale Armia Czerwona jak wkraczała do Olsztyna, to wkraczała do niemieckiego miasta. A co do tych reliktów komunizmu czy działań antypolskich, to trzeba wziąć pod uwagę, że tam jest pokolenie Niemców Prusaków oraz przesiedleńcy z Akcji Wisła a więc w jakiejś części spadkobiercy rezunów banderowskich
1 miesiąc temu / Czesław
 
nie pamiętacie kto tam mieszka ?
1 miesiąc temu / ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.