DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Oligarchowie już od dawna nie rządzą Rosją. Kto sprawuje władzę?

Oligarchowie już od dawna nie rządzą Rosją. Kto sprawuje władzę?
fot. Zoltan Tuba/DDP/ FORUM

Jeśli ktoś sądzi, że w Rosji oligarchowie jeszcze mają coś do powiedzenia, to się myli – pisze Ben Mezrich w „The Boston Globe,” autor książki pt. „Once upon a time in Rusia: The rise of the oligarchs,”  Mezrich zauważa, że Putin już rok po dojściu do władzy zebrał biznesmenów na specjalnym spotkaniu i polecił im, by się trzymali z dala od polityki.  


„Ogólnie rzecz biorąc, nie sądzę, by państwo i biznesmeni byli naturalnymi wrogami. Przeciwnie, państwo ma pałkę w swoich rękach, której używa tylko raz, uderzając w głowę” -  mówił Władimir Putin w wywiadzie dla francuskiej gazety „Le Figaro”, który ukazał się 26 października 2000 roku.  

 

Mimo, że rosyjski przywódca nie wskazał nikogo po imieniu w tym wywiadzie było powszechnie wiadomo komu groził: „ojcu chrzestnemu” Kremla, Borysowi Bieriezowskiemu, który za Jelcyna zgromadził bajeczną fortunę.  

 

„Raczkujący prezydent – pisze Mezrich – w mniej niż rok na stanowisku rzucił rękawicę, co oznaczało dla oligarchów, że wszystko się zmieni. Było to tym bardziej zaskakujące, że to sami oligarchowie wykreowali Putina, który wydawał się im starannie dobranym człowiekiem. Sądzili, że będą mogli go łatwo kontrolować".

 

Putin miał być ich „trybikiem.” Oligarchom wydawało się, że jako drugorzędny agent KGB z Petersburga będzie im posłuszny. Nadal pozwoli gromadzić fortunę i wpływać na politykę. Pomylili się jednak w tych obliczeniach – podkreśla autor książki o rosyjskich oligarchach.

 

Na początku lat 90. po rozpadzie Związku Radzieckiego, prezydent Borys Jelcyn przeprowadził szybką prywatyzację, oddając zasoby kraju w prywatne ręce praktycznie za bezcen. Warte miliony dolarów firmy były oddawane najbardziej ambitnym i zaufanym poplecznikom.

 

W rekordowo krótkim czasie Borys Bieriezowski – były matematyk i sprzedawca samochodów – zbił bajeczną fortunę. Po brutalnym zamachu w 1994 roku oligarcha w większym stopniu zaangażował się w politykę, wyznając zasadę, że nie wystarczy być bogatym biznesmenem, lecz trzeba jeszcze mieć gangsterów, którzy będą chronić interesy. Do niego należała sieć telewizyjna  ORT i drugi największy koncern naftowy w kraju Sibneft, który później został odsprzedany za 13 mld dolarów Romanowi Abramowiczowi.

 

Pod koniec lat 90. Bieriezowski i sześciu innych oligarchów kontrolowało 50 procent całego PKB Rosji. Dobra passa nie mogła jednak trwać długo. Zdrowie Jelcyna zaczęło szwankować, a oligarchowie zdali sobie sprawę, że jedynym sposobem, by zachować uprzywilejowaną pozycję, było zainstalowanie na Kremlu kogoś, kto będzie łatwo sterowalny.

 

Takim człowiekiem miał być Putin, agent KGB niższego rzędu i asystent burmistrza Petersburga. Oligarchowie najpierw uczynili go szefem FSB, a następnie premierem. Po rezygnacji Jelcyna, Putin został jego następcą.

 

Niedługo potem oligarchowie zdali sobie sprawę ze swojego błędu. W niecały roku Putin zaprosił ich do starego domu Stalina w Moskwie. „Zrobiliście już bardzo dużo dla siebie – mówił. – Zbudowaliście fortuny. Możecie zachować to, co macie, ale odtąd jesteście tylko biznesmenami i przedsiębiorcami.” Przekaz był jasny.

 

Mezrich pisze, że wielokrotnie na spotkaniach z czytelnikami padają pytania, czy obecne sankcje wobec Rosji będą w stanie w jakiś sposób zmusić oligarchów, by odsunęli Putina od władzy. Za każdym razem odsyła ich do wywiadu rosyjskiego lidera udzielonego gazecie „Le Figaro.” Podkreśla, że ludzie, jak zwykle, nie rozumieją i nie doceniają prezydenta Rosji. Dodaje, że oligarchowie już od dawna nie rządzą krajem. Nie oni dzierżą „pałkę".

 

 

 

Źródło: bostonglobe.com., AS.DATA: 2015-06-15 15:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szkoda ,że nie ma takiego człowieka w polskich służbach.Wolą się wysługiwać obcym wywiadom , bankom i koncernom niż dbać o własny kraj czyli pośrednio o swoje kieszenie.Jak Polskę oskubią będą obcym niepotrzebni i zostaną rzuceni tłumowi jako kozły ofiarne.Amen.
ponad 5 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.