DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Olga Tokarczuk: za 50 lat będziemy się wstydzić, że jedliśmy mięso. PCh24 odpowiada!

Olga Tokarczuk: za 50 lat będziemy się wstydzić, że jedliśmy mięso. PCh24 odpowiada!
Fotograf: Piotr Guzik Archiwum: Forum

„Granica między człowiekiem i zwierzęciem jest postawiona w sztuczny sposób. Żyjemy w czasach, które te granice przesuwają (…) za 50 lat będziemy wstydzili się, że jedliśmy mięso” – mówiła na spotkaniu z fanami, pisarka Olga Tokarczuk. W wypowiedzi noblistki dostrzegamy niepokojące tendencje polegające na zrównaniu zwierząt z ludźmi. A jakie niebezpieczeństwa niosą tego typu idee, wyjaśniamy w najnowszym filmie pt. „Mięsożerca. Wróg numer jeden”.

 

Spotkanie noblistki z fanami odbyło się podczas festiwalu Bruno Schulza we Wrocławiu. Jak pisze „Wyborcza”, na Tokarczuk czekano jak na „gwiazdę rocka”. Pisarka poruszała wiele tematów, m.in. podzieliła się swoją wizją współczesnej duchowości.

 

- Duchowość ma większy sens dzisiaj niż kiedyś. Na naszych oczach kompromitują się kontenery duchowości, które do niedawna traktowaliśmy serio. Żyjemy w świecie kompletnego rozmycia, chaosu. Jestem przekonana, że żyjemy w świecie zmiany paradygmatu. Te stare formy dzisiaj się kompletnie rozmyły. (…) W ciągu naszego życia będziemy musieli zbudować nowy rodzaj rozumienia świata – podkreślała.

 

Problem w tym, że pisarka nie odkryła nic nowego. Podobne idee związane z „wyczerpaniem się” dotychczasowych form duchowości głosili już w latach 70’ i 80’ XX w. ideologowie ruchu New Age. Już 50 lat temu przekonywali, że czas chrześcijaństwa się skończył, a jego miejsce musi zająć nowa forma synkretyzmu religijnego i wynikający z niej nowy paradygmat w relacjach człowiek-Bóg-stworzenie.

 

I niczym Fryderyk Nietzsche, Tokarczuk przekonuje, że „Bóg umarł”, a Kościół jest już passe: „w ciągu naszego życia będziemy musieli zbudować nowy rodzaj rozumienia świata (…) to nie dotyczy kwestii Boga, to dotyczy przeczucia, że jest coś więcej, głębiej, a nie z wyznawaniem wiary i chodzeniem tu i tam”.

 

A jakiż to nowy paradygmat sugeruje nam noblistka? Wizja pisarki nie odbiega tutaj zbytnio od niedawnych „mądrości” europosłanki Sylwii Spurek, które można określić jednym zdaniem -„humanizacja zwierząt”. - Granica między człowiekiem i zwierzęciem jest postawiona w sztuczny sposób. Żyjemy w czasach, które te granice przesuwają. Cudownie jest wiedzieć, że Nowa Zelandia ustanowiła dekretem, że zwierzęta czują i mają swoje prawa. Wydaje mi się, że wszyscy będziemy szli w kierunku Nowej Zelandii i za 50 lat będziemy wstydzili się, że jedliśmy mięso. Jestem pewna, że tak się stanie – przekonuje.

 

- Myślę, że mięso będzie obłożone ogromną akcyzą i tylko najbogatsi ludzie będą sobie mogli na to pozwolić – tutaj pisarka ujawnia się jako zwolennik ekonomicznej dyktatury i podobnie jak Sylwia Spurek uważa, że skutecznym sposobem zmuszenia ludzi do przejścia na weganizm jest sztuczne i celowe podniesienie ceny mięsa.      

 

Nieumiejętność wyznaczenia granicy między człowiekiem i stworzeniem jednoznacznie wynika z odrzucenia Boga przy próbie opisu otaczającej nas rzeczywistości. Wyjątkowa pozycja człowieka wynika z tożsamości bycia stworzonym na Jego „obraz i podobieństwo". Ze słowami „czyńcie sobie ziemię poddaną” wiążą się zarówno przywileje jak i obowiązki. Już w drugiej połowie XX w. przedstawiciele laickiej szkoły filozofii humanistycznej w połączeniu z wulgarnym ewolucjonizmem przekonywali, że między człowiekiem a zwierzęciem nie ma istotnych różnic, dlatego prawa przysługujące człowiekowi nie zawsze traktowane są w takiej sytuacji jako priorytet.

 

Jakie rodzi to niebezpieczeństwa tłumaczy nasz najnowszy film „Mięsożerca. Wróg numer jeden”, którego premiera już w listopadzie.

 

 

PR

 


DATA: 2019-10-21 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Poglądy osoby żyjącej w dużym mieście, gdzie wegańska restauracja jest na każdym rogu. Proponuję by autorka zamieszkała w Bieszczadach, pracowała fizycznie i jadła to co sama wyhoduje. Szybo okaże się że deficyt energetyczny wynikający z pracy fizycznej, nie może być pokryty soją, sałatą i ziarnem.
3 miesiące temu / LESR
 
"Cudownie jest wiedzieć, że Nowa Zelandia ustanowiła dekretem, że zwierzęta czują i mają swoje prawa. Wydaje mi się, że wszyscy będziemy szli w kierunku Nowej Zelandii i za 50 lat będziemy wstydzili się, że jedliśmy mięso. Jestem pewna, że tak się stanie ? przekonuje OLGA TOKARCZUK. SZKODA, ŻE OLGA TOKARCZUK NIE WSPOMNIAŁA,ŻE W TYM PAŃSTWIE ZAKŁAMANYM, W KTÓRYM TWIERDZĄ,ŻE ZWIERZĘTA CZUJĄ, ZABIJAJĄ MASOWO DZIKIE KOTY,PŁACĄ ZABÓJCOM KOTÓW NAWET ZA PRZYNIESIONĄ SKÓRĘ, ODSTRZELIWUJĄ, TRUJĄ PONIEWAŻ TWIERDZĄ, ŻE KOTY TO SZKODNIKI I ZAGRAŻAJĄ INNYM GATUNKOM. NIE MA WIĘKSZEGO SZKODNIKA I NISZCZYCIELA ŻYCIA WSZELKIEGO NA ZIEMI JAK CZŁOWIEK. NZ POSTANOWIŁA, ŻE DO 2050 ROKU WSZYSTKIE KOTY MAJĄ ZNIKNĄĆ Z TEGO KRAJU, A FANATYCY TYCH POGLĄDÓW ICH NAŚLADUJĄ I MORDUJĄ, KASTRUJĄ, ABORTUJĄ KOTY, USYPIAJĄ ICH ŚLEPE MIOTY, BO TWIERDZĄ, ŻE TO SZKODNIKI, JEDNOCZEŚNIE MIANUJĄ SIĘ MIŁOŚNIKAMI ZWIERZĄT I SĄ WEGANAMI. SZCZYT HIPOKRYZJI. DIABOLICZNE, LEWACKIE ZAKŁAMANIE.
3 miesiące temu / PERSYMONA
 
@ela wielcy miłośnicy przy okazji zleceją obcięcie jajek u kotków a sterylizację u kotek
5 miesięcy temu / szpulas11
 
@ela do lekarza nieludzkiego zanieść , zlecić wyrwanie pazurków a póżniej wielki dzwonek u szyji zamontować, Tak robią miłośnicy ptaszków, szczurków no i kotków.
5 miesięcy temu / szpulas11
 
A jak nauczyć kota że nie wolno jeść myszy ?
5 miesięcy temu / ela
 
A ja chciałabym tylko powiedzieć, że warto czasem pomyśleć o tym co czują zwierzęta. Jak ktoś uważa, że nic to powinien wrócić na lekcję przyrody. Zwierzęta czują ból, cierpienie, tęsknotę. Chociaż Wy i tak wiecie swoje. Nie potraficie obdarzyć szacunkiem człowieka, który wybrał weganizm czy wegetarianizm, tylko powołujecie się na Boga. Bóg jest w naturze kochani. Ta strona pełna jest nienawiści, nie rozumiem tego. Przecież jesteście katolikami! Znam księdza weganina, który jeździ na rowerze zamiast używać samochodu, działa na rzecz ekologii, poprawy sytuacji zwierząt, jest tolerancyjny i uczynny. Jest najlepszym człowiekiem na świecie. Pozdrawiam i życzę więcej spokoju a mniej jadu.
5 miesięcy temu / Aleks
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.