DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Olga Tokarczuk: za 50 lat będziemy się wstydzić, że jedliśmy mięso. PCh24 odpowiada!

Olga Tokarczuk: za 50 lat będziemy się wstydzić, że jedliśmy mięso. PCh24 odpowiada!
Fotograf: Piotr Guzik Archiwum: Forum

„Granica między człowiekiem i zwierzęciem jest postawiona w sztuczny sposób. Żyjemy w czasach, które te granice przesuwają (…) za 50 lat będziemy wstydzili się, że jedliśmy mięso” – mówiła na spotkaniu z fanami, pisarka Olga Tokarczuk. W wypowiedzi noblistki dostrzegamy niepokojące tendencje polegające na zrównaniu zwierząt z ludźmi. A jakie niebezpieczeństwa niosą tego typu idee, wyjaśniamy w najnowszym filmie pt. „Mięsożerca. Wróg numer jeden”.

 

Spotkanie noblistki z fanami odbyło się podczas festiwalu Bruno Schulza we Wrocławiu. Jak pisze „Wyborcza”, na Tokarczuk czekano jak na „gwiazdę rocka”. Pisarka poruszała wiele tematów, m.in. podzieliła się swoją wizją współczesnej duchowości.

 

- Duchowość ma większy sens dzisiaj niż kiedyś. Na naszych oczach kompromitują się kontenery duchowości, które do niedawna traktowaliśmy serio. Żyjemy w świecie kompletnego rozmycia, chaosu. Jestem przekonana, że żyjemy w świecie zmiany paradygmatu. Te stare formy dzisiaj się kompletnie rozmyły. (…) W ciągu naszego życia będziemy musieli zbudować nowy rodzaj rozumienia świata – podkreślała.

 

Problem w tym, że pisarka nie odkryła nic nowego. Podobne idee związane z „wyczerpaniem się” dotychczasowych form duchowości głosili już w latach 70’ i 80’ XX w. ideologowie ruchu New Age. Już 50 lat temu przekonywali, że czas chrześcijaństwa się skończył, a jego miejsce musi zająć nowa forma synkretyzmu religijnego i wynikający z niej nowy paradygmat w relacjach człowiek-Bóg-stworzenie.

 

I niczym Fryderyk Nietzsche, Tokarczuk przekonuje, że „Bóg umarł”, a Kościół jest już passe: „w ciągu naszego życia będziemy musieli zbudować nowy rodzaj rozumienia świata (…) to nie dotyczy kwestii Boga, to dotyczy przeczucia, że jest coś więcej, głębiej, a nie z wyznawaniem wiary i chodzeniem tu i tam”.

 

A jakiż to nowy paradygmat sugeruje nam noblistka? Wizja pisarki nie odbiega tutaj zbytnio od niedawnych „mądrości” europosłanki Sylwii Spurek, które można określić jednym zdaniem -„humanizacja zwierząt”. - Granica między człowiekiem i zwierzęciem jest postawiona w sztuczny sposób. Żyjemy w czasach, które te granice przesuwają. Cudownie jest wiedzieć, że Nowa Zelandia ustanowiła dekretem, że zwierzęta czują i mają swoje prawa. Wydaje mi się, że wszyscy będziemy szli w kierunku Nowej Zelandii i za 50 lat będziemy wstydzili się, że jedliśmy mięso. Jestem pewna, że tak się stanie – przekonuje.

 

- Myślę, że mięso będzie obłożone ogromną akcyzą i tylko najbogatsi ludzie będą sobie mogli na to pozwolić – tutaj pisarka ujawnia się jako zwolennik ekonomicznej dyktatury i podobnie jak Sylwia Spurek uważa, że skutecznym sposobem zmuszenia ludzi do przejścia na weganizm jest sztuczne i celowe podniesienie ceny mięsa.      

 

Nieumiejętność wyznaczenia granicy między człowiekiem i stworzeniem jednoznacznie wynika z odrzucenia Boga przy próbie opisu otaczającej nas rzeczywistości. Wyjątkowa pozycja człowieka wynika z tożsamości bycia stworzonym na Jego „obraz i podobieństwo". Ze słowami „czyńcie sobie ziemię poddaną” wiążą się zarówno przywileje jak i obowiązki. Już w drugiej połowie XX w. przedstawiciele laickiej szkoły filozofii humanistycznej w połączeniu z wulgarnym ewolucjonizmem przekonywali, że między człowiekiem a zwierzęciem nie ma istotnych różnic, dlatego prawa przysługujące człowiekowi nie zawsze traktowane są w takiej sytuacji jako priorytet.

 

Jakie rodzi to niebezpieczeństwa tłumaczy nasz najnowszy film „Mięsożerca. Wróg numer jeden”, którego premiera już w listopadzie.

 

 

PR

 


DATA: 2019-10-21 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe, co pani Tokarczuk sądzi o Komunistycznej Partii Chin? Chwali ją, nie ma zdania, czy ją krtykuje? Moim zdaniem Olga Tokarczuk chwali KPCh. A wy co o tym sądzicie? Co waszym zdaniem Olga Tokarczuk uważa na temat chińskich władz komunistycznych?
2 miesiące temu / Nie ma na kogo
 
Poglądy osoby żyjącej w dużym mieście, gdzie wegańska restauracja jest na każdym rogu. Proponuję by autorka zamieszkała w Bieszczadach, pracowała fizycznie i jadła to co sama wyhoduje. Szybo okaże się że deficyt energetyczny wynikający z pracy fizycznej, nie może być pokryty soją, sałatą i ziarnem.
7 miesięcy temu / LESR
 
"Cudownie jest wiedzieć, że Nowa Zelandia ustanowiła dekretem, że zwierzęta czują i mają swoje prawa. Wydaje mi się, że wszyscy będziemy szli w kierunku Nowej Zelandii i za 50 lat będziemy wstydzili się, że jedliśmy mięso. Jestem pewna, że tak się stanie ? przekonuje OLGA TOKARCZUK. SZKODA, ŻE OLGA TOKARCZUK NIE WSPOMNIAŁA,ŻE W TYM PAŃSTWIE ZAKŁAMANYM, W KTÓRYM TWIERDZĄ,ŻE ZWIERZĘTA CZUJĄ, ZABIJAJĄ MASOWO DZIKIE KOTY,PŁACĄ ZABÓJCOM KOTÓW NAWET ZA PRZYNIESIONĄ SKÓRĘ, ODSTRZELIWUJĄ, TRUJĄ PONIEWAŻ TWIERDZĄ, ŻE KOTY TO SZKODNIKI I ZAGRAŻAJĄ INNYM GATUNKOM. NIE MA WIĘKSZEGO SZKODNIKA I NISZCZYCIELA ŻYCIA WSZELKIEGO NA ZIEMI JAK CZŁOWIEK. NZ POSTANOWIŁA, ŻE DO 2050 ROKU WSZYSTKIE KOTY MAJĄ ZNIKNĄĆ Z TEGO KRAJU, A FANATYCY TYCH POGLĄDÓW ICH NAŚLADUJĄ I MORDUJĄ, KASTRUJĄ, ABORTUJĄ KOTY, USYPIAJĄ ICH ŚLEPE MIOTY, BO TWIERDZĄ, ŻE TO SZKODNIKI, JEDNOCZEŚNIE MIANUJĄ SIĘ MIŁOŚNIKAMI ZWIERZĄT I SĄ WEGANAMI. SZCZYT HIPOKRYZJI. DIABOLICZNE, LEWACKIE ZAKŁAMANIE.
7 miesięcy temu / PERSYMONA
 
@ela wielcy miłośnicy przy okazji zleceją obcięcie jajek u kotków a sterylizację u kotek
8 miesięcy temu / szpulas11
 
@ela do lekarza nieludzkiego zanieść , zlecić wyrwanie pazurków a póżniej wielki dzwonek u szyji zamontować, Tak robią miłośnicy ptaszków, szczurków no i kotków.
8 miesięcy temu / szpulas11
 
A jak nauczyć kota że nie wolno jeść myszy ?
8 miesięcy temu / ela
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.