DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Oklahoma: sąd federalny wbrew obywatelom uchylił zakaz „homomałżeństw”

Oklahoma: sąd federalny wbrew obywatelom uchylił zakaz „homomałżeństw”

Sąd federalny w Oklahomie uchylił zakaz zawierania tzw. małżeństw homoseksualnych. Zdaniem sądu, ustawa stanowa naruszała konstytucję. Sędzia Terence Kern odroczył wykonanie wyroku do czasu wydania podobnego orzeczenia w stanie Utah.


„Równa ochrona prawna leży w samym sercu naszego systemu i powszechnie zgadzamy się z tą zasadą” – napisał w uzasadnieniu sędzia Kern. Dodał, że „poglądy większości obywateli Oklahomy muszą ustąpić przed indywidualnymi prawami konstytucyjnymi”.

 

W 2004 r. w referendum stanowym mieszkańcy Oklahomy wypowiedzieli się za przyjęciem poprawki do stanowej ustawy zasadniczej, określającej małżeństwo jako związek między jednym mężczyzną i jedną kobietą.

 

Natychmiast poprawka została zakwestionowana przez parę lesbijek, które od 2004 r. zaangażowane były aż do teraz w długotrwałe batalie sądowe.

 

Jak na razie 17 stanów oraz Dystrykt Kolumbii uznają „małżeństwa” tej samej płci. 33 stany - by uchronić się przed związkami jednopłciowymi - wprowadziły do swoich konstytucji nowele definiujące małżeństwo jako związek jednego mężczyzny z jedną kobietą.

 

Orzeczenie sędziego Kerna zaniepokoiło gubernator Oklahomy, Mary Fallin. W oświadczeniu wydanym po wyroku stwierdziła: - Jestem rozczarowana wyrokiem sędziego i zmartwiona tym, iż wola obywateli po raz kolejny została zignorowana przez sąd federalny.


Jeszcze dziesięć lat temu, żaden z 50. stanów USA nie dopuszczał homoseksualnych „małżeństw”. Sytuacja dramatycznie zmieniła się w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

W ub. roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił federalną ustawę Defense Marriage Act, która nie zezwalała na przyznanie homoseksualistom świadczeń federalnych prawnie przysługujących małżeństwom heteroseksualnym. W tym samym roku SN podważył także kalifornijską ustawę, zakazującą zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci.

 

W 2013 r. tzw. małżeństwa homoseksualne stały się legalne w ośmiu stanach. Przez pewien okres „małżeństwa” takie dostępne były w stanie Utah. W ub. tygodniu SN zawiesił tam jednak możliwość zawierania „homomałżeństw”. Decyzję w tej sprawie ma podjąć sędzia federalny. 

 

 

Źródło: Newsmax.com, AS.


DATA: 2014-01-15 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.