DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Ojcze Święty! Wyjaśnij zamieszanie wokół antykoncepcji! - apel do papieża Franciszka

Ojcze Święty! Wyjaśnij zamieszanie wokół antykoncepcji! - apel do papieża Franciszka
fot. REUTERS / FORUM

W czasie podróży powrotnej z pielgrzymki do Meksyku, 18 lutego, papież Franciszek odpowiadając na pytanie dziennikarza dotyczące zapobiegania ciąży w krajach zagrożonych wystąpieniem wirusa Zika, wyraził się w sposób nie do końca jasny. Jego odpowiedź może być zinterpretowana jako przyzwolenie na stosowanie w pewnych wypadkach antykoncepcji, a to oznacza odejście od nauczania Kościoła dotyczącego sterowania płodnością człowieka. Wobec tego katolicy apelują do Franciszka, by jednoznacznie potwierdził nauczanie zawarte w encyklice „Humanae Vitae”.

 

Jak przypomina portal lifesitenews.com, w swojej wypowiedzi Ojciec Święty wyraźnie potępił aborcję w każdym przypadku, także gdy istnieje ryzyko zarażenia się wirusem Zika. Wyjaśniając tą kwestię papież przywołał przykład zakonnic z Konga, które miały uzyskać zgodę od papieża Pawła VI na korzystanie z antykoncepcji z powodu zagrożenia przemocą seksualną. – Nie mieszajcie zła zapobiegania ciąży z aborcją – powiedział wtedy papież. – Unikanie zajścia w ciążę nie jest złem absolutnym – dodał. – W przypadkach takich jak ten, lub w takich jak wspomniałem błogosławionego Pawła VI, było jasne – stwierdził papież.

 

Słowa papieża wypowiedziane na pokładzie samolotu wywołały burzę w mediach. Nagłówki gazet głosiły, że papież zezwolił na stosowanie w pewnych okolicznościach antykoncepcji. Również biskupi z Filipin przyczynili się do pogłębienia tego zamieszania wzywając w wydanym oświadczeniu do ponownej oceny moralnej antykoncepcji.

 

Chaos i zamieszanie wzmogły się wraz z pojawieniem się w mediach informacji, że rzecznik prasowy Watykanu ks. Federico Lombardi potwierdził słowa papieża o możliwości używania sztucznych metod antykoncepcyjnych w obliczu wirusa Zika. Ks. Lombardii stwierdził, że papież mówił o prezerwatywach i antykoncepcji, gdy opowiedział się za prawem do unikania ciąży w obliczu zagrożenia wirusem Zika. – Użycie antykoncepcji lub prezerwatyw może podlegać rozważeniu sumienia w poważnym przypadku, to powiedział papież – tłumaczył jezuita.

 

Według portalu promującego ochronę życia, stwierdzenie papieża, że w pewnych okolicznościach stosowanie antykoncepcji jest dozwolone, wyraźnie stoi w opozycji do nauczania Kościoła wyrażonej w Encyklice „Humanae Vitae”.

 

„Konieczną jest rzeczą, aby każdy akt małżeński zachował swoje wewnętrzne przeznaczenie do przekazywania życia ludzkiego” – „Humanae Vitae” 11.

 

„Odrzucić również należy wszelkie działanie, które – bądź to w przewidywaniu zbliżenia małżeńskiego, bądź podczas jego spełniania, czy w rozwoju jego naturalnych skutków – miałoby za cel uniemożliwienie poczęcia lub prowadziłoby do tego”  „Humanae Vitae” 14.

 

Jak zaznacza portal lifesitenews.com, wielu katolickich teologów i działaczy organizacji prolife wyraziło swoje zaniepokojenie wobec kryzysu w jakim się znalazł Kościół po słowach papieża Franciszka. Te słowa nie mogą dokonać zwrotu w niezmiennym nauczaniu Kościoła.

 

Jednak w wielu krajach świata pozostało wrażenie, że dokonano zmiany w Magisterium. Po upłynięciu kilku tygodni oczekiwania na oficjalną wykładnie Kościoła w tej materii, Stolica Apostolska nadal milczy. Działacze profile uznali, że nadszedł więc czas aby zwykli Katolicy wystosowali apel do papieża Franciszka, aby wyjaśnił swoje słowa.

 

„Prosimy pokornie, ale stanowczo, Ojca Świętego, aby uciszył chaos, wypowiedział się i jasno potwierdził nauczanie Pawła VI wyrażone w encyklice Humanae Vitae” – czytamy w treści apelu zamieszczonej na portalu lifesitenews.com.

 


Źródło: lifesitenews.com

MR


 


DATA: 2016-03-15 13:15
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bez przesady. Encykliki to nie wszystko.
ponad 4 lata temu / TiZ
 
Ok. Jakie zamieszanie? Troszkę nieścisłości przydaje kolorytu oraz tajemniczego napięcia.
ponad 4 lata temu / Leo
 
papież ma świętą rację, pogaństwo jest po stronie krytyki. w sytuacji kryzysowej, oznacza - ratowanie życia, osobie, a to prawo jest święte, antykoncepcja wtedy nie jest antykocepcją, ale leczeniem pozdrawiam, już tak twierdził Jan Paweł II - nieuki.
ponad 4 lata temu / stan
 
to jest czas próby dla nas wszystkich, którzy stanowimy Kościół Powszechny; Pan Historii stawia przed nami różne wyzwania i to my będziemy z tej próby rozliczani; dla znających choćby pobieżnie historię chrześcijaństwa Jorge Bergoglio nie powinien być postacią szokującą, był np. taki papież Aleksander VI - Rodrigo Borgia... Duch Święty czuwa!!
ponad 4 lata temu / delgado
 
Chętnie wygłoszę rekolekcje dla Franciszka i otoczenia, jak mnie poproszą.
ponad 4 lata temu / stan
 
Był już apel-list do papieża przed synodem rodzin, w sprawie nierozerwalności małżeństw, podpisany przez tysiące osób i papież nie zareagował. Czy można liczyć, że tym razem odpowie?
ponad 4 lata temu / ab
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.