DZIŚ JEST:   30   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Marelego, męczennika
Św. Benwenuty Bojani
 
 
 
 

Ojcowie soborowi nie chcieli liturgicznej rewolucji!

Ojcowie soborowi nie chcieli liturgicznej rewolucji!
Lothar Wolleh [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Po 50 latach od ogłoszenia soborowej konstytucji o liturgii w Internecie odnaleźć można tekst schematu przygotowawczego, zaprezentowanego ojcom soborowym, który był punktem wyjścia w dyskusji nad stanem katolickiego kultu. Jak zauważa liturgista ks. prałat Nicola Bux, schemat potwierdza, że ojcowie soborowi nie chcieli „liturgicznej rewolucji”.


„W trakcie ostatnich dekad kwestia poprawnego celebrowania liturgii stała się jednym z centralnych punktów kontrowersji dotyczących Drugiego Soboru Watykańskiego, lub tego jak powinien on być oceniany i odbierany w życiu Kościoła” – tłumaczy włoski duchowny. Podkreśla, że biorąc pod uwagę same wypowiedzi uczestników soboru dochodzi się do wniosku, że „konstytucja miała być ramą normatywną, ale nie sugerowała fundamentalnego przekształcenia katolickiej liturgii”.


Niemal wszystkie istotne dokumenty dotyczące okresu przygotowawczego i prac soborowych dot. liturgii zachowały się w watykańskim tajnym archiwum. Publikacja całości zajmie nieco czasu, ale jest to praca konieczna. Teksty te wskazują na właściwy sens samej konstytucji „Sacrosanctum Concilium”, obalając wiele spośród nieporozumień uzasadniających nadużycia. Jak wskazywał Benedykt XVI i teologowie pełniący w trakcie obrad rolę ekspertów, wokół tego tekstu narosło wiele nieporozumień. „Reformę” polegającą na traktowaniu Mszy św. jako uczty a nie ofiary, z centralną rolę zgromadzenia liturgicznego, „czynne uczestnictwo” wprowadzane w miejsce adoracji uzasadniano… wolą ojców soborowych.


Ks. Bux podkreśla, że kluczową rolę w interpretacji „Sacrosanctum Concilium” odgrywa punkt 7, w którym czytamy, iż „każdy obchód liturgiczny, jako dzieło Chrystusa - Kapłana i Jego Ciała, czyli Kościoła, jest czynnością w najwyższym stopniu świętą, a żadna inna czynność Kościoła nie dorównuje jej skuteczności z tego samego tytułu i w tym samym stopniu”. Wiążącymi źródłami teologii liturgii, wymienionymi w tekście, jest Pismo święte oraz tradycje liturgiczne, patrystyczne i teologiczne interpretowane w świetle magisterium, zwłaszcza uwzględniając encykliki „Mystici Corporis” i „Mediator Dei”. A chodzi o dokumenty, które akcentują spowiedź indywidualną, tradycyjną modlitwę i pobożność, liturgiczną rolę łaciny, ofiarny charakter Mszy św. i wagę częstej Komunii św., podkreślają naczelną rolę „kultu wewnętrznego” (przez którego pryzmat należy postrzegać „aktywne uczestnictwo”) ostrzegając przed archeologizmem w liturgii, objawiającym się m. in. chęcią zastąpienia ołtarzów stołami.


Ze schematem i dokumentami powiązanymi zapoznać się można na stronie „FONTES Commissionis Liturgicae Concilium Oecumenicum Vaticanum II”.Źródło: fontescl.com / chiesa.espresso.repubblica.it

mat


DATA: 2013-12-11 07:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W psychiatrii nazywamy to rozszczepieniem osobowości.
ponad 4 lata temu / dr. lecter
 
Chcieli, nie chcieli a wynik: - msza ekspresowa dwadzieścia parę minut, - celebra koncelebra, itd. Dobrego samopoczucia i narzekania na wrogów.
ponad 6 lat temu / obserwator
 
Janie, to nie ojcowie soborowi wprowadzali rewolucję liturgiczną a Watykan. Po soborze w wielu diecezjach doszło do zmiany "pokoleniowej", ci biskupi, którzy - łagodnie rzecz ujmujac - nie byli przekonani, musieli odejść.
ponad 6 lat temu / Mlody
 
Tak. Trzy minuty łaciny kościelnej załatwiłoby sprawę w wiadomej rozgłośni ...
ponad 6 lat temu / Leo
 
Nie radzę sobie. I co na to Ojcowie ze słynnego radia i niedomultipleksowanej tv?
ponad 6 lat temu / Leo
 
Nie chcieli a wprowadzili z zapałem. Ileż to zostało złamanych przysięg antymodernistycznych, i kto je i jak rozgrzeszył
ponad 6 lat temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.