DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Ojcowie! Rozmawiajcie z córkami!

Ojcowie! Rozmawiajcie z córkami!

Niezależnie od światopoglądu rodzice zwykle nie chcą, by ich nieletnie córki rozpoczynały współżycie seksualne. Czy jest jakiś pojedynczy czynnik, który pomaga w ustrzeżeniu młodych dziewcząt przed przedmałżeńskim seksem? Okazuje się, że może być nim ojciec, a raczej jego rola w wychowaniu córki.

 

Na łamach czasopisma "Sexuality & Culture" zostały opublikowane wyniki niezwykle ciekawego badania. Wśród młodych dziewcząt popularne jest oglądanie kanału telewizyjnego MTV, gdzie między innymi nadawane są dwa programy - 16 and Pregnant oraz Teen Mom. Pokazują one problemy z którymi muszą zmagać się nieletnie matki. Wiele osób, zarówno psychologów, pedagogów, jak i rodziców zastanawia się nad realnym wpływem takich programów. Czy zniechęcają dziewczęta do rodzenia dzieci, zachęcają do stosowania antykoncepcji i korzystania z aborcji, czy może powodują refleksję nad tym, czy warto w ogóle podejmować współżycie seksualne w tym wieku?


Paul Wright, Ashley Randall i Analisa Arroyo zbadali zachowania seksualne kilkuset nastolatek oglądających te programy. Okazało się, że zachowania dziewcząt zależą od zupełnie innego, pojedynczego czynnika – od tego czy i jak ich ojcowie rozmawiają z nimi o kwestiach miłości i seksu.

 

Dziewczyny, których ojcowie w ogóle nie rozmawiali na te tematy były najbardziej rozwiązłe seksualnie. W tych rodzinach, w których ojcowie rozmawiali o tym, w jaki sposób dorastający chłopcy i młodzi mężczyźni spostrzegają seks, jak różni się to od perspektywy kobiecej, dziewczęta były o wiele bardziej powściągliwe jeśli chodzi o angażowanie się w kontakty seksualne.

 

Jest to badanie o tyle istotne, że zwykle jeżeli w ogóle w rodzinach podejmuje się tematy seksualne rozmowy przeprowadzane są przez rodzica tej samej płci. Mama rozmawia z córką, tata z synem. Jednak w opisywanym powyżej badaniu wpływ rozmów z matkami był praktycznie żaden. Jest to zatem ważna informacja dla rodziców. Jeśli chcecie, by wasze córki szanowały się, to ojciec musi rozmawiać z córką o seksie. To ojciec może wytłumaczyć córce, dlaczego warto poczekać z seksem do ślubu. To właśnie ojciec może najlepiej wyjaśnić, dlaczego nie warto ofiarować swojego ciała i serca chłopcu, dla którego dziewczyna jest de facto tylko kolejnym gadżetem w kolekcji fajnych zabawek. Może jej wytłumaczyć, dlaczego warto poczekać na kogoś, kto będzie na tyle dojrzały, odpowiedzialny i pełen miłości by podjąć zobowiązanie: "Kocham Cię, chcę mieć z Tobą dzieci i chcę być z Tobą do końca życia."

 

 

 

Źródło:

Paul J. Wright, Ashley K. Randall and Analisa Arroyo, Father–Daughter Communication About Sex Moderates the Association Between Exposure to MTV’s 16 and Pregnant/Teen Mom and Female Students’ Pregnancy-Risk Behavior, Sexuality & Culture 2012, DOI: 10.1007


Bogna Białecka, psycholog

 


DATA: 2012-05-25 14:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgadzam się. Polecam książkę "Mocni ojcowie mocne córki" autorstwa Meg Meeker.Kupiłam mężowi w prezencie i okazała się bardzo dobra.Treści w niej zawarte pokazują jak ważny dla córki jest ojciec i jaką odgrywa rolę w wyborach życiowych. Polecam
ponad 7 lat temu / misia
 
także ojcowie: do dzieła! rozmawiajmy, przyczyńmy się do tego by nasze córki były skromne i czyste!
ponad 7 lat temu / ojciec
 
Ważna informacja warta rozpowszechniania. Dziękuję i proszę o więcej:)
ponad 7 lat temu / jannama
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.