DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


ad Kaziu) Spersonifikowane dobro we Władcy Pierścienia to Tom Bombadil, który opiekuje się wszystkim jak opatrzność Boża.
ponad 1 rok temu / Aguirre
 
Dziękuję za ten artykuł. Dzieci w szkole podstawowej przerabiają te pozycje jako lektury.
ponad 1 rok temu / Magda
 
?Olbrzymie rozprzestrzenienie i ułatwienie rozwodu (?) przyniosło wielkie społeczne szkody. Powstała sytuacja, w której ludzie (?) nie tylko prawnie nie są powstrzymywani przed niestałością, ale przez prawo i społeczny obyczaj są do tego zachęcani. Nie muszę chyba dodawać, że w ten sposób mamy do czynienia z sytuacją, w której nieznośnie trudno jest wychować chrześcijańskiego młodzieńca w chrześcijańskiej moralności seksualnej? -jakie to jest aktualne. Ile osób we współczesnym świecie to dotyka. Chwała za to Tolkienowi. Niech Bóg da mu wieczne spoczywanie w niebie.
ponad 1 rok temu / matka
 
Wielkość tego, co stworzył Tolkien... Moim zdaniem, to najwspanialsze co spotkało tzw. "kulturę masową" w XX i XXI wieku, także za sprawą jednego z nielicznych, a może jedynego krystalicznie czystego obrazu tego typu - ekranizacji trylogii WP. Nie potrafię nawet określić słowami, jak wielki, dobry wpływ miały na mnie te monumentalne dzieła. Polecam każdemu. A bzdury, że Gandalf to okultysta xD itp... To są właśnie "bajki".
ponad 1 rok temu / SilnoRenki
 
Do Kaziu Być może odpowiedzią na Twoje pytanie jest analogia do cywilizacji łacińskiej.
ponad 1 rok temu / endrju
 
Ten artykuł jest straszny... przez niego znów wróciła mi tęsknota za Środziemiem a mam tyle pracy :/
ponad 1 rok temu / qlnick
 
"Zgodnie z nauką katolicką wiara jest cnotą wynikającą z inteligencji człowieka - tak, jak miłość jest cnotą zrodzoną z jego woli." R. Amerio "Iota Unum" p.164.
ponad 1 rok temu / abc
 
"W ostatecznym rozrachunku wiara jest aktem woli napędzanym miłością." Wiara to akt rozumu, nie woli. Dobrze wykłada to Romano Amerio.
ponad 1 rok temu / abc
 
[email protected]: Aby to zrozumieć, należy sięgnąć po "Silmarillion" - tam wyłożona jest całą ontologia i epistemologia tolkienowskiego świata: Eru - Jedyny, Ilúvatar, który stwarza świat i zamieszkujące go istoty na samym początku dziejów - jest bytem jak najbardziej osobowym, "upersonifikowanym transcendentnym Dobrem", jak to nazywasz. Są Valarowie, niczym Serafini, itd.: świat Tolkiena to świat, w którym nie było grzechu pierworodnego, a całą metafizyka i religia jest odzwierciedleniem wiary chrześcijańskiej. Dwadzieścia lat temu pisałem z tego pracę magisterską: wtedy nie było tylu opracowań, a szczególnie w języku polskim, musiałem opierać się własnie na "Silmarillionie" oraz opracowaniach anglojęzycznych. Zachęcam do sięgnięcia po wydanie książkowe "Władcy Pierścieni", ponieważ film całkowicie wykoślawił i zniszczył genialną myśl Tolkiena. Zachęcam też do lektury "Silmarillion": uważna lektura tej książki pozawala dostrzec całkowiecie chrześcijańskie jej podstawy.
ponad 1 rok temu / rozbawiony
 
Do @Kaziu. Możliwe, że odniósł Pan takie wrażenie, gdyż nie zna Pan "Silmalirion". Jest to jakby encyklopedia Śródziemia, którą Tolkien pisał pod koniec życia, a dzieło skończył jego syn. Tam wiele fragmentów traktuje o tym po co cała walka - aby ciemność nie zgasiła światła danego przez Valarów, posłańców Stwórcy. Sam opis stworzenia świata jest z resztą łudząco podobny do biblijnego w wielu aspektach ????????.
ponad 1 rok temu / Franciszek Kafka
 
Do "aaa" - ależ, po pierwsze - co miałoby być niekatolickiego w osobistej niechęci do alegorii? To już człowiek nie ma prawa mieć własnego gustu? :) A po drugie, i ważniejsze - Tolkien nigdy nie mówił o żadnej ko-kreacji, tylko o "sub-kreacji". Podstawowym założeniem było że człowiek sam z siebie nic nie tworzy - Bóg jest Stwórcą, a człowiek, kiedy tworzy, to tak naprawdę tylko łączy elementy stworzone przez Boga. Stąd "sub-kreacja", czyli pod-twórczość. Nawiasem mówiąc, przemyślenia Tolkiena na temat twórczości i fantastyki są być może nawet ważniejsze i cenniejsze niż cały jego dorobek literacki. Przy czym, pewną smakowitą ironią jest to iż swoje poglądy na temat wartości pracy twórczej wykłada w dziele alegorycznym (kto nie czytał "Liść, dzieło Niggle'a", nie zna i nie rozumie Tolkiena).
ponad 1 rok temu / Jakub Majewski
 
Modlę się żeby prof. Tolkien za cały swój dorobek i za to jakim człowiekiem był został ogłoszony kiedyś chociaż błogosławionym, spraw to Panie Boże! I nie mogę się doczekać kiedy w Niebie spędzę wieki na rozmowach z nim o Śródziemiu. :)
ponad 1 rok temu / Gwałtownik
 
Albowiem w twórczoście Tolkiena znajdują się niekatolickie założenia filozoficzne, m.in. ko-kreacja oraz wrogość wobec alegorii. To te czynniki powodują, że jego beletrystyczna twórczość jest kontrowersyjna. Ewentualny proces beatyfikacyjny tego nie zmieni, ale być może pozwoli utworzyć odpowiednie komentarze do jego ryzykownej filozofii zawartej w dziełach literackich. Wszak twórczość ta nie rzuca cienia na jego osobę - każdy ma swoje słabości - trzeba je tylko odpowiednio wytknąć i mieć ich świadomość.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Brak dziś takich ludzi niestety
ponad 1 rok temu / x
 
Rewelacja, jak zwykle ! :) Świetny artykuł, Panie Redaktorze ;)
ponad 1 rok temu / Wojtek
 
Rzeczywiście, " Władca pierścieni" - wspaniała powieść. Ale jednego trudno mi zrozumieć, zwłaszcza w kontekście katolickiej ortodoksji Tolkiena - dlaczego w powieści jest następująca asymetria: jest upersonifikowane transcendentne zło (Sauron), a nie ma upersonifikowanego transcendentnego Dobra. Nie wiadomo w czyje imię drużyna dokonuje tych wszystkich bohaterskich czynów.
ponad 1 rok temu / Kaziu
 
Mam wielki szacunek dla pióra Tolkiena
ponad 1 rok temu / irtur
 
Piękny artykuł, dzięki
ponad 1 rok temu / peep
 
Świetny tekst, dzięki!
ponad 1 rok temu / Piotr K.
 
@vofcr Właśnie J.R.R.Tolkien - choćby na kartach swych książek, ale jeszcze bardziej w swych listach - przekonuje, iż grzech zaniechania, poprzez pozostawienie polityki w rękach zła (szatana), jest jednym z najpoważniejszych i najcięższych grzechów, o skutkach dalekosiężnych i trudnych do oszacowania. Sam twórca Śródziemia interesował się bieżącą polityką bardzo żywo i nie przypadkiem np. takiego sir Winstona Churchilla bez skrępowania nazywał "bandytą" i "łajdakiem".
ponad 1 rok temu / sorcier
 
super artykuł dla odmiany od promowania rozłamu przez dostarczanie newsów o listach, aferach itp. itd. musimy skupić się na tym co "tu i teraz" w naszym najbliższym otoczeniu, a nie w Watykanie i aferach, których 99.9% z nas jak nie 100% - nie dotyczy. Politykę zostawmy szatanowi. zło trzeba zwyciężać dobrem. po prostu.
ponad 1 rok temu / vofcr
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.