DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

„Ojciec i matka” zamiast „rodzic 1” i „rodzic 2” we włoskich dowodach. Salvini przywraca normalność

„Ojciec i matka” zamiast „rodzic 1” i „rodzic 2” we włoskich dowodach. Salvini przywraca normalność
Presidenza della Repubblica [Attribution]

Do dowodów osobistych Włochów wrócą określenia „ojciec” i „matka”. Premier Włoch, Matteo Salvini cofa rozporządzenia poprzedniej ekipy rządzącej, która wprowadziła określenia „rodzic 1” i „rodzic 2”.

 

Rozporządzenie o przywróceniu w dokumencie tożsamości rubryk „matka” i „ojciec” zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Tym samym włoski premier spełnił swoje przedwyborcze zapowiedzi o przywróceniu prawidłowych określeń rodziców.

 

Terminy „rodzic 1” i „rodzic 2” zostały wprowadzone we Włoszech w 2015 roku. Matteo Salvini decyzję o powrocie do dowodów tożsamości tradycyjnych określeń podpisał w styczniu tego roku. Zmiana nie przypadła do gustu koalicjantom Ligi. Ruch Pięciu Gwiazd a także włoskie gminy skrytykowały decyzję. Argumentowano, że jest to „krok wstecz”, a w niektórych przypadkach – między innymi w kwestii adopcji – nowelizacja może okazać się przedmiotem „dyskryminacji”.

 

Włochy to nie jedyny kraj, gdzie progresywna rewolucja językowa trafia już na etap legislacyjny. W lutym 2019 francuski parlament bez przeszkód przyjął ustawę o wprowadzeniu do dowodów tożsamości Francuzów określenia „rodzic 1” i „rodzic 2”.

 

„Mamy rodziny, które mają problemy z przestarzałymi modelami socjalnymi i rodzinnymi. Dzisiaj nikt nie powinien czuć się wykluczony przez jakieś zacofane myślenie. Dla nas ten artykuł jest miarą równości społecznej” - twierdziła Jennifer de Temmerman, deputowana prezydenckiego ugrupowania LREM.

 

Źródło: wpolityce.pl / nczas.com
PR


DATA: 2019-04-04 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

tak się zastanawiam, czy nie ma większej dyskryminacji w określeniach "rodzic1", "rodzic2" niż w określeniach: "ojciec", "matka". W drugim przypadku jest wiadome, kto jaka role pełni w rodzinie, a w pierwszym? Może powstać dylemat kto jest rodzicem na 1 miejscu a kto na drugim. Ustawia to ważność, no bo bycie drugim nie każdemu może odpowiadać. Ta druga osoba dopiero może czuć się dyskryminowana, chyba, że legislatorzy pójdą jeszcze dalej i będą ustalać że w parzyste rodzic 1 będzie 1, a w nieparzyste będzie 2, a potem na odwrót, czy jakoś tak... tylko czy urzędnicy nadążą z tak częsta zmianą dowodów? :/
ponad 1 rok temu / Staś
 
Boże, chroń Salviniego i błogosław Włochom!
ponad 1 rok temu / Norbert Polak
 
Rodzic 1, rodzic 2... zidiocenie osiągnęło zenit. No ale cóż, nie od dziś wiadomo, gdzie zanika wiara tam i też rozum zanika.
ponad 1 rok temu / Petrus
 
Za co brali pensje z pieniędzy podatników, by wprowadzać destrukcję a teraz ją naprawiać? Czy bylito też zaufani friends G.Sorosa?
ponad 1 rok temu / Bolek
 
W Anglii też jest rodzic 1 Rodzic 2. Nauczyciel został zawieszony, kiedy do uczennicy, która była transgeder powiedział jak do dziewczyny. W Australii na spotkaniach unikają określenia Panie i Panowie. Jeden ruch w złym kierunku i wszystko się zmienia. Za parę lat ktoś da prawa zoofilom i trzeba będzie pisać ..., nawet nie wiem co.
ponad 1 rok temu / Sec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.