3 kwietnia 2019

Kraków: Rada Miasta chce zmian w organizacji lekcji religii. Zdecydował jeden głos

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Jednym głosem krakowska Rada Miasta zobowiązała prezydenta Jacka Majchrowskiego do wydania rekomendacji dla dyrektorów szkół. Chodzi o umieszczenie lekcji religii przed lub po innych zajęciach. „Reforma” może okazać się jednak trudna do wcielenia w życie. Obecnie magistrat czeka na decyzję wojewody w sprawie. Może on bowiem uchylić decyzję Rady.

 

Uchwałę Rady poparli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Krakowa dla Mieszkańców (klub byłego posła Ruchu Palikota Łukasza Gibały). W obronie dotychczasowych zasad wystąpili radni PiS-u oraz część Przyjaznego Krakowa (klub związany z prezydentem Jackiem Majchrowskim). O wyniku głosowania zdecydowała postawa zaledwie jednego samorządowca.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zwolennicy rozwiązania uważają, że należy wyjść naprzeciw osobom, które nie uczęszczają na lekcje religii. Wedle danych przytoczonych przez serwis krakow.naszemiasto.pl „w Krakowie ponad 17 procent uczniów uczęszcza na lekcje religii innego wyznania niż rzymskokatolickie, na zajęcia z etyki lub nie chodzi ani na religię, ani na etykę”. Nie wiadomo jednak, czy mamy do czynienia z tendencją malejącą czy rosnącą.

 

Niezależnie od tego radna Alicja Szczepańska (Kraków dla Mieszkańców) zaproponowała, by zobowiązać prezydenta do wydania rekomendacji dla dyrektorów szkół w sprawie lekcji religii przed lub po innych zajęciach. Uchwała zyskała akceptację większości między innymi dlatego, że poparł ją radny Przyjaznego Krakowa Łukasz Wantuch. Zdecydował się on na taki krok „bo wcześniej przeszła jego poprawka, w której apeluje do urzędników o podjęcie rozmów z kurią w sprawie zmniejszenia lekcji religii, z dwóch do jednej tygodniowo, dla pierwszych klas szkół ponadpodstawowych, gdzie dojdzie do kumulacji roczników” – czytamy na krakow.naszemiasto.pl.

 

Prezydent został w ten sposób zobowiązany do wydania rekomendacji, jednak i tak decyzje dotyczące planów lekcji leżą w kompetencjach dyrektorów. Ci zaś mieliby – szczególnie w dużych szkołach – problem z wcieleniem rekomendacji w życie, chyba że zatrudniliby nowych katechetów.

 

„Kiedy urząd miasta zajmie się przygotowaniem rekomendacji? Na razie urzędnicy zaczekają, czy uchwały nie uchyli wojewoda. Natomiast co do zmniejszenia liczby lekcji religii dla klas pierwszych szkół ponadpodstawowych urzędnicy będą się dopiero zastanawiać, jak temat ten poruszyć w rozmowach z kurią. Wcześniej prezydent Majchrowski zapowiadał, że takiego ruchu nie wykona” – podaje serwis krakow.naszemiasto.pl.

 

 

Źródło: krakow.naszemiasto.pl

MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 160 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram