DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Oj, będzie postępowo! W Turyngii rząd utworzyli postkomuniści, socjaliści i Zieloni

Oj, będzie postępowo! W Turyngii rząd utworzyli postkomuniści, socjaliści i Zieloni
Bodo Ramelow. Olaf Kosinsky [CC BY-SA 3.0 DE (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

W niemieckiej Turyngii władzę będzie sprawować skrajnie lewacka koalicja postkomunistów, socjalistów i Zielonych. Po trzech miesiącach od wyborów zawarto porozumienie w sprawie utworzenia mniejszościowego rządu.

 

Wybory w Turyngii odbyły się jesienią 2019 roku. Zwyciężyła w nich postkomunistyczna partia Lewica (Die Linke). Drugie miejsce zajęła nacjonalistyczna Alternatywa dla Niemiec, a trzecie chadecja. Żadna formacja nie miała większości i nie było też widoków na utworzenie stabilnego rządu.

 

Po trzech miesiącach negocjacji zawarto porozumienie o utworzeniu rządu mniejszościowego. Stworzą go trzy formacje lewicowe – obok postkomunistów będą to socjaldemokraci z SPD i Zieloni.

 

W ten sposób w Turyngii nie dojdzie do żadnej zmiany: taka koalicja rządzi landem od roku 2014 pod kierunkiem premiera Bodo Ramelowa z Lewicy.

 

Zapleczu parlamentarnemu nowego gabinetu brakuje do większości czterech głosów. Lewicowy rząd nie może liczyć na poparcie prawicowej AfD, stąd jest skazany na współpracę z CDU albo z liberalną FDP.

 

Główną siłą opozycyjną będzie w Turyngii Alternatywa dla Niemiec, tym bardziej, że na jej czele stoi w Turyngii Björn Höcke, twórca wyraziście nacjonalistycznej partyjnej frakcji zwanej Der Flügel (pol. Skrzydło).

 

Nie wiadomo czy rząd przetrwa całą kadencję. Czysto teoretycznie możliwe byłoby utworzenie koalicji AfD, CDU i FDP, ale póki co nie ma o tym mowy ze względu na ostrą polityczną walkę na szczeblu federalnym między Alternatywą a chadecją.

 

Lewicowcy liczą na to, że za pomocą kilku ustępstw uda im się zyskać przynajmniej cichą tolerancję CDU i FDP, co umożliwi stabilne sprawowanie władzy.

 

Premier Ramelow zapowiedział już spotkanie z szefem turyńskiej CDU, Mikem Mohringiem, celem zapewnienia poparcia chadeków dla najważniejszych projektów rządu.

 

Palące problemy landu to brak wystarczającej liczby funkcjonariuszy policji dla zapewnienia bezpieczeństwa w landzie oraz kulejące finansowanie gmin.

 

 

Źródła: spiegel.de / PCh24.pl

Pach

 

 


DATA: 2020-01-17 08:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Berecik czerwony/ ma białe kropeczki/ Nie chcą go brać dzieci/ ani wiewióreczki./ Ale mech zielony gwarzy:/ -Patrzcie jak mi z nim do twarzy!!! Stefania Szuchowa 1920
1 miesiąc temu / muchomór
 
Niestety, dlatego głupcy rządzą mądrymi i jest tak źle.
1 miesiąc temu / @Aha
 
Przypominam, że mamy demokrację. Ktoś tych ludzi wybrał dając im mandat do pełnienia stanowisk
1 miesiąc temu / Aha
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.