DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Ogromna liczba poszkodowanych przez największy cybernetyczny atak w dziejach. Ciąg dalszy nastąpi?

Ogromna liczba poszkodowanych przez największy cybernetyczny atak w dziejach. Ciąg dalszy nastąpi?
Fot. sxc.hu
#HARACZ    #HAKERZY    #KOMPUTER    #KOMPUTERY    #PROGRAM    #RANSOMWARE    #CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ    #CYBERPRZESTĘPCY    #WIRUS    #OKUP    #ATAK

Europejski Urząd Policji uznał piątkowy atak tak zwanych hakerów na dziesiątki tysięcy komputerów w niemal stu krajach, za przedsięwzięcie na bezprecedensową skalę. Rozprzestrzenianie się wirusa zostało powstrzymane dzięki przytomności umysłu młodego informatyka.


 

Europol szacuje, iż ofiarami cybernetycznego ataku padło 200 tysięcy użytkowników komputerów w około 150 krajach. Według tutejszych służb, w gronie tym nie znalazła się Polska.


Realny zakres szkód dokonanych przez przestępców nie jest jednak wciąż w pełni znany. Rob Wainwright stojący na czele EUP podkreślił, iż wiele osób korzystających z komputerów może w najbliższych dniach spotkać jeszcze przykra niespodzianka. Chodzi na przykład o tych, którzy z racji weekendu nie włączali służbowych urządzeń.


Z kolei Stanisław Żaryn, rzecznik ministra Mariusza Kamińskiego, który koordynuje rodzime służby specjalne, zapewnił, że atak ominął Polskę, zaś Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z jednostkami podległymi Ministerstwu Cyfryzacji są czujne w obliczu potencjalnego zagrożenia.


Piątkowy atak polegał na rozsyłaniu drogą poczty e-mail złośliwego oprogramowania typu ransomware, Szyfruje ono dane zawarte w komputerach. Odblokowanie plików uwarunkowane jest zapłaceniem haraczu cyberprzestępcom.


Komputerowa masowa napaść została powstrzymana przez 22-letniego Brytyjczyka, który znalazł sposób na energicznie rozsiewającego się, wyjątkowo złośliwego wirusa.

 


Źródła: Polsat News, tvp.info

RoM
 


DATA: 2017-05-14 18:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciąg dalszy na pewno nastąpi, bo system Windows był, jest i będzie dziurawy i podatny na wszelkie ataki.
ponad 3 lata temu / obywatel
 
Gdyby zaatakowali jakieś FBI to by ich zgarnęli w 24 godz. Z dowolnego miejsca na świecie (może poza Rosją).A może to właśnie służby tak sobie dorabiają po godzinach, przy okazji mają bat na niepokornych?
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
Robić kopie zapasowe ważnych plików, najlepiej w 2-3 egzemplarzach i trzymać w kilku różnych miejscach (dom, praca). Zabezpieczy to nie tylko przed wirusami, lecz także przed kradzieżą komputera, pożarem, wybuchem... No, może nie wybuchem atomowym, ale w takiej sytuacji utrata danych będzie mało istotnym problemem.
ponad 3 lata temu / r
 
Wpadłem to w zeszłym roku: Cryptolocker. Chcieli 300euro lub $. Nie zapłaciłem. Zaszyfroowało pdfy, filmy i zdjęcia. Jak zobaczyłem, że coś się dzieje to wyłaczyłem komputer z prądu, ale i tak parę tysięcy plików poszło...
ponad 3 lata temu / RR
 
"Komputerowa masowa napaść została powstrzymana przez 22-letniego Brytyjczyka, który znalazł sposób na energicznie rozsiewającego się, wyjątkowo złośliwego wirusa" - może "znalazł sposób", bo był jednym z napastników?
ponad 3 lata temu / ?
 
Sam kiedyś padłem ofiarą takiego "ransomware". Zawsze zastanawiało mnie, że dotychczas nikt nawet nie próbował namierzyć autorów takich "żartów", zwłaszcza że przecież trzeba im zapłacić za odblokowanie plików, więc poniekąd się "wystawiają". Czy to naprawdę aż takie trudne, czy nie było dotychczas woli "organów" do ścigania takich przestępstw, z uwagi na ich "niską szkodliwość społeczną"? Może teraz zmienią podejście? Z Panem Bogiem.
ponad 3 lata temu / Stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.