26 października 2017

Sąd Najwyższy odrzuca apele katalońskiego rządu o wstrzymanie zawieszenia autonomii

(Zdjęcie ilustracyjne. FOT.REUTERS/Jon Nazca/FORUM)

Sąd Najwyższy w Madrycie odrzucił prośby katalońskiego rządu, w których lokalne władze zwracają się o wstrzymanie zawieszenia autonomii regionu. Szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont zapowiedział, że nie zamierza podać się do dymisji, czego oczekuje premier Hiszpanii.

 

Władze Katalonii od dłuższego czasu trwają w bezpośrednim konflikcie z rządem w Madrycie, który zapowiedział zawieszenie autonomii regionu. Szef regionalnego rządu Katalonii Carles Pugdemont zwrócił się z apelem do Sądu Najwyższego o powstrzymanie decyzji o zawieszeniu autonomii regionu, ale decyzja sądu była odmowna. Obecna sytuacja może prowadzić do dalszej eskalacji konfliktu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy domaga się ustąpienia ze stanowiska szefa rządu Katalonii Carlesa Pugdemonta, a także ograniczenia praw i możliwości lokalnego parlamentu. Zapowiada również konieczność przeprowadzenia przedterminowych wyborów, które pozwoliłyby na unormowanie sytuacji. Kataloński lider zapowiedział już, że nie zamierza podać się do dymisji co wskazuje, że obu stronom trudno będzie dojść do porozumienia. Decyzję w sprawie żądań premiera Hiszpanii podejmie wkrótce Senat, w którym większość ma środowisko Mariano Rajoya. Można więc spodziewać się akceptacji dla stanowiska premiera.

 

Z kolei wiceprezydent Katalonii Oriol Junqueras zapowiedział, że jeśli władze w Madrycie nie powstrzymają swych nacisków, to Katalonia będzie zmuszona ogłosić niepodległość.  – Rozumiemy także, że hiszpański rząd nie zostawia nam innego wyjścia jak obrona praw człowieka i praw obywateli, z użyciem najlepszych dostępnych ku temu narzędzi – powiedział Junqueras.

 

Warto podkreślić, że procedura odebrania regionowi autonomii, przewidziana w 155 artykule hiszpańskiej konstytucji, może zostać uruchomiona po raz pierwszy w historii. Polega ona na przedstawieniu przez rząd w Madrycie warunków, jakie autonomiczna prowincja powinna spełnić, by przywrócić konstytucyjny ład w regionie. Jeśli oczekiwania władzy centralnej nie zostaną spełnione, to prowincja może utracić autonomię (o ile zgodzi się na to bezwzględna większość hiszpańskiego Senatu).

 

 

Źródło: wprost.pl, dorzeczy.pl, PCh24.pl

WMa

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram