DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Ograniczenia w sprzedaży nie wystarczą – pigułkę „ellaOne" należy całkowicie wycofać z obrotu

Ograniczenia w sprzedaży nie wystarczą – pigułkę „ellaOne" należy całkowicie wycofać z obrotu

Preparat „ellaOne" dołączy do leków hormonalnych dostępnych wyłącznie na receptę. Posunięcie to, choć niewątpliwie zmierza w dobrym kierunku, jednak  z perspektywy konstytucyjnych gwarancji ochrony życia ludzkiego, jest niewystarczające – podkreślają eksperci z instytutu Ordo Iuris.

 


We wtorek 14 lutego polski rząd przyjął projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przewiduje on, iż hormonalne preparaty antykoncepcyjne – w tym m.in. pigułka wczesnoporonna „ellaOne" – mają być dostępne w aptekach wyłącznie na receptę. Jakkolwiek pozytywnie należy ocenić kierunek zmian, to Instytut Ordo Iuris wskazuje, że proponowane rozwiązanie jest zdecydowanie niewystarczające w zakresie, w jakim przewiduje możliwość obrotu środkami mającymi działanie poronne. Instytut podkreśla, że środek „ellaOne" powinien zostać całkowicie wycofany z obrotu w Polsce.


Wprowadzenie w Polsce do obrotu pigułki „ellaOne" bez recepty oficjalnie motywowane było decyzją Komisji Europejskiej z dnia 7 stycznia 2015, zezwalającą na jego sprzedaż bez recepty na terenie całej Unii Europejskiej. Jednocześnie jednak, prawo UE pozwala państwom członkowskim całkowicie zakazać obrotu środkami antykoncepcyjnymi i wczesnoporonnymi, takimi jak „ellaOne". Oficjalnie potwierdziła to Komisja Europejska w swoim stanowisku wydanym 27 maja 2015 r. jako odpowiedź na interpelację europosła Marka Jurka.


Jak wskazują badania udostępniane przez Europejską Agencję Leków (dalej: EMA), środek „ellaOne" ma dwojakie zamierzone działanie. Jego substancja czynna – octan uliprystalu­ – może opóźniać owulację lub nie dopuścić do zagnieżdżenia się zarodka, jeśli owulacja wystąpiła i doszło do zapłodnienia. Tym samym, octan uliprystalu może działać zarówno antykoncepcyjnie, jak i wczesnoporonnie, uniemożliwiając implantację zarodka. W tym drugim przypadku „ellaOne" powoduje śmierć człowieka w jego najwcześniejszej fazie rozwoju.


Tymczasem, polskie normy konstytucyjne (art. 30 w zw. z art. 38 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej) oraz judykatura stoją na straży ludzkiego życia na każdym etapie jego rozwoju. Tę naczelną zasadę polskiego systemu prawnego wywiódł jeszcze przed wejściem w życie Konstytucji RP z 1997 r. Trybunał Konstytucyjny wskazując: „podstawowym przymiotem człowieka jest jego życie. Pozbawienie życia unicestwia więc równocześnie człowieka, jako podmiot praw i obowiązków. Jeżeli treścią zasady państwa prawa jest zespół podstawowych dyrektyw wyprowadzanych z istoty demokratycznie stanowionego prawa, a gwarantujących minimum jego sprawiedliwości, to pierwszą taką dyrektywą musi być respektowanie w państwie prawa wartości, bez której wykluczona jest wszelka podmiotowość prawna, tj. życia ludzkiego od początków jego powstania". Stanowisko to, już na gruncie obowiązującej Konstytucji, zostało przez Trybunał Konstytucyjny potwierdzone w wyroku z dnia 30 września 2008 r.


Dlatego regulacje prawne dopuszczające do obrotu w Polsce pigułki „ellaOne" – nawet na receptę - naruszają szereg norm konstytucyjnych, w tym przede wszystkim gwarancje prawnej ochrony życia, praw pacjenta, szczególnie małoletniego. Wprowadzenie ustawowego zakazu obrotu środkami o potencjalnie wczesnoporonnym charakterze, do których zalicza się „ellaOne", jest zatem konieczne w celu ochrony wartości chronionych przez polską Konstytucję, a prawo unijne nie stoi mu na przeszkodzie – podkreślają prawnicy Ordo Iuris.

 


Źródło: Ordo Iuris

RoM
 


DATA: 2017-02-28 08:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Strona stawiająca tezę przytacza "badania udostępniane przez Europejską Agencję Leków". Czyli albo strona stawiająca tezę kłamie, albo wczesnoporonność octanu uliprystalu naukowo udowodniono. Potrafisz udowodnić że strona stawiająca tezę kłamie? Jako kłamliwy gawędziarz - nie potrafisz :-D
ponad 3 lata temu / do Stormer
 
@do Odp: ciężar dowodu jest po stronie stawiającej tezę. Jak na razie "poronności" octanu uliprystalu naukowo nie udowodniono :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
Skoro "reszta świata" uwielbia życie w kłamstwie opartym na nienaukowej lewackiej ideologii, jego sprawa. Ellaone jest środkiem wczesnoporonnym, gdyż "nie dopuszcza do zagnieżdżenia się zarodka, jeśli owulacja wystąpiła i doszło do zapłodnienia". Proszę o naukowe dowody a nie widzimisię, że wyniki badań udostępnionych przez EMA są fałszywe.
ponad 3 lata temu / do Odp
 
A reszta swiata ma gdzies nienaukowe oparte na nie wiadomo czym kategoryzacje. Srodki wczesnoporonne to nadal srodki poronne. Ella one nie jest rowniez wczesnoporonnym. Prosze o naukowe dowody a nie widzimisie.
ponad 3 lata temu / Odp
 
Cytat z artykułu: "Jak wskazują badania udostępniane przez Europejską Agencję Leków (dalej: EMA), środek "ellaOne" ma dwojakie zamierzone działanie. Jego substancja czynna - octan uliprystalu­ - może opóźniać owulację lub nie dopuścić do zagnieżdżenia się zarodka, jeśli owulacja wystąpiła i doszło do zapłodnienia. Tym samym, octan uliprystalu może działać zarówno antykoncepcyjnie, jak i wczesnoporonnie, uniemożliwiając implantację zarodka." A twoje urojenia, nie poparte jakimikolwiek wynikami badań, tylko kolejny raz dowodzą że jesteś, zgodnie z twoją chorą teorią, kłamliwym gawędziarzem :-D
ponad 3 lata temu / do Stormer
 
@do Gość: octan uliprystalu­ ? może opóźniać owulację ale nie ma wpływu na zagnieżdżenie się zarodka bo nie działa na endometrium. To środek antykoncepcyjny tak samo jak watykańska ruletka.
ponad 3 lata temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.