DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Ofiary mody

Ofiary mody
fot.REUTERS/Lucas Jackson
#STYL    #MODA    #STRÓJ    #PRZYZWOITOŚĆ

Niezbędnymi elementami składającymi się na przyzwoitość odzienia jest: skromność, dopasowanie do okoliczności, na które ubiór jest przeznaczony oraz czystość. Stwierdzenie, czy nasz strój jest przyzwoity, nie powinno zatem nastręczać trudności. Z czego wynika więc fakt, że tak wiele kobiet notorycznie łamie uniwersalny wymóg przyzwoitości wybieranych strojów? Czy kobiety dziś stawiają sobie w ogóle pytanie o stosowność swego ubioru?

 

Wiele osób, tłumacząc się, odpowie – taka dziś moda! I będzie w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Promowana moda, szczególnie kobieca, zerwała z przyzwoitością już dawno temu. Najpierw modowe eksperymenty, propagowane przez jednostki znane ze swej ekstrawagancji, szokowały. Następnie zaczęto je promować wśród nastoletniej młodzieży, która z racji buntowniczego charakteru, przyjmowała każdą nowinkę, choćby najbardziej niedorzeczną. Z czasem zaś, nieprzyzwoita moda zdominowała rynek odzieżowy.

 

Smutną rzeczywistością jest, że piękna i godna moda nie jest w stanie się przebić przez lawinę bylejakości i dziadostwa zapełniającego sklepy odzieżowe. Wyróżnić bowiem można trzy główne rodzaje trendów odzieżowych. Istnieje moda ładna, estetyczna, nowoczesna i moralnie bez zarzutu. Nie jest oczywiście popularna, gdyż wymaga dobrego smaku i odrobiny samozaparcia w poszukiwaniu odpowiednich strojów. Dalej istnieje moda, która wprawdzie nie jest sprzeczna z moralnością, ale tchnie bylejakością, razi udziwnieniami lub niedostosowaniem (na przykład do pogody czy pory roku). I ostatni rodzaj - moda niemoralna, zabójcza dla duszy. Jest to moda, która niszczy godność kobiety i rozbudza najniższe instynkty. Kobietę uprzedmiotawia, u mężczyzn wyzwala nieokiełznaną pożądliwość ciała, dzieci zaś odziera z przyrodzonej im wstydliwości i od najmłodszych lat wychowuje do próżności. Nie dziwią potem nikogo konkursy małych miss, podczas których wymalowane i ubrane w różowe plastiki trzyletnie dziewczynki biegają z wyuczonym uśmiechem po wybiegach.

 

Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie kobiety nieprzyzwoicie ubrane posądzać trzeba o wyrachowanie. Owszem, istnieją kobiety moralnie zepsute, świadomie wybierające stroje wyuzdane, ale wiele jest i takich, które za gorszącą modą podążają ślepo i bezrefleksyjnie. Tym wszystkim paniom warto zadedykować krótką bajkę, którą w swych kazaniach przytaczał biskup Tihamer Toth:

 

„Pewnego razu jakiś myśliwy od niechcenia strzelił do młodej, dzikiej gęsi lecz ustrzelił jej tylko garść piór z ogona. I to w dodatku tak brzydko, że biednemu ptakowi wszystkiego tylko dwa piórka zostały! Biedna gęś! Tak oszpecona nie może przecież wracać do domu! Wyśmiałby ją każdy! Poszła więc w świat. Po długiej podróży zabłąkała się daleko, w odległe sitowia, gdzie również mieszkały dzikie gęsi. Tutejsze młode gęsi, zobaczywszy nowego przybysza, zareagowały najpierw serdecznym wybuchem śmiechu: – Patrzcie, ten strach na wróble ma tylko dwa pióra w ogonie!


– Wybacz, moja droga! To wcale ciekawy okaz! – mówi druga tubylcza stara gęś. To z pewnością najnowsza moda! – A ja mówię wprost – powiada inna – że ta moda jest bardzo wygodna. Następnego dnia obudzili się mieszkańcy sitowia i zobaczyli, że wszystkie młode gęsi mają tylko po dwa pióra w ogonie. Serca dobrych matek – gęsi z początku krwawiły, że dla mody muszą wyrywać piórka swoim dzieciom, ale trzeciego dnia i sobie powyrywały niemodne pióra, według krzyku najnowszej mody.”

 

Czyżby powiedzenie „głupia gąska” miało swe źródło w przytoczonej wyżej bajce?

 


Justyna Stępkowska


DATA: 2015-05-04 07:33
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ten artykuł to zawracanie Wisły patykiem! Co to znaczy skromne ubranie: bez dekoltu, a może z dekoltem, tylko jak głębokim na 3-5-10 cm? Na ile można odsłonić ciało, żeby nie zgorszyć? Ale niektórzy zgorszą się i podniecą, jak łydkę zobaczą albo pieprzyk na szyi! Proponuję chrześcijańskie burki w dwu kolorach: jedna bura, druga bardziej bura!
ponad 5 lat temu / Teresa
 
Pani Justyno, muszę przyznać że nareszcie coś ciekawego w tej kwestii czytam na PCh24. Gratulacje. Skromność jest tematem taboo. Trudno coś dobrego i wyważonego a jednocześnie prawdziwego w tym temacie napisać. Pani dokonała tego.
ponad 5 lat temu / Leo
 
PK moim zdaniem dobrze podsumował temat. Obecnie panuje kult fallusa. Wystarczy wyjść na ulicę i rozejrzeć się - z reklam, kiosków, billboardów i panującego stylu ubierania się po prostu kipi seks i podążanie za tym, co zmysłowe. Jest w tym jakiś cel - im bardziej zmysłowość będzie nam kusić, tym chętniej zgodzimy się na pornografię, wyuzdanie, zdradę, seks pozamałżeński. Damy sobie wmówić, że to jest naturalne i zdrowe. Będziemy płacić za własne zniewolenie. Mnie osobiście widok nawet nagiego męskiego ciała nie gorszy. Wręcz przeciwnie, uważam je za bardzo doskonałe i piękne. Nie gorszy mnie seksualność, która jest nam nada od Boga. Ale pragnę mieć z nią do czynienia za drzwiami sypialni, a nie na ulicy! Czy ludzie naprawdę nie mają już ani wstydu, ani szacunku do innych?
ponad 8 lat temu / Wilczyca
 
Chodzi się o cel, a środki mają różne. Mamy być jak zwierzęta. Bez wstydu. Tematy intymne to jest to o czym się myśli na okrągło. To się nazywa kult fallusa. To wiedzą oświeceni.
ponad 8 lat temu / PK
 
Ja tam lobie modę. Po prostu potrafię wybrać w czym wyglądam dobrze a w czym nie
ponad 8 lat temu / Kropka
 
Ja tam lobie modę. Po prostu potrafię wybrać w czym wyglądam dobrze a w czym nie
ponad 8 lat temu / Kropka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.