DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 

Ofiarowanie Pańskie – Matki Bożej Gromnicznej. Czy w piątek 2 lutego można spożywać mięso?

Ofiarowanie Pańskie – Matki Bożej Gromnicznej. Czy w piątek 2 lutego można spożywać mięso?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Chociaż okres Bożonarodzeniowy skończył się w Niedzielę Chrztu Pańskiego, to dopiero 2 lutego jest dniem, gdy tradycyjnie w naszych świątyniach przestają rozbrzmiewać kolędy. Ofiarowanie Pańskie w tym roku przypada w piątek. Jak ta okoliczność wpływa na obowiązkową wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

 

Zakaz spożywania w piątek pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Wyjątkami od tej zasady są uroczystości.

 

Przypadające w piątek 2 lutego Ofiarowanie Pańskie jest w kalendarzu Kościoła świętem liturgicznym – a nie uroczystością. Dlatego też tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje na zwykłych zasadach.

 

Z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw zawierających mięso wierni mogą zostać zwolnieni decyzją biskupa. Jeśli zarządzi dyspensę, to wierny zobowiązany zostanie do uczynienia wskazanego aktu miłosierdzia.

 

Chociaż święto Ofiarowania Pańskiego nie jest obowiązkowe, to warto wtedy wziąć udział w Mszy Świętej. W dniu Matki Bożej Gromnicznej święci się gromnice, które – zgodnie z tradycją – zabezpieczają nasze domostwa przed katastrofami.

 

 

MWł

 

 


DATA: 2018-02-02 07:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wczoraj w specjalnej intencji pościłam cały dzień o chlebie i wodzie. Pierwszy raz w życiu. Trochę się bałam czy podołam. I co? Bez problemu. Nic się nie stało. Przeżyłam. ;)
ponad 1 rok temu / jasia
 
Sądzę iz wstrzemięźliwość od potraw mięsnych raz w tygodniu nikomu nie zaszkodzi. A okazanie pokory i szacunku powinno rozwiać wszelkie wątpliwości a zwłaszcza w ten piękny dzień Ofiarowania Pańskiego. Pozdrawiam serdecznie.
ponad 1 rok temu / Jacek
 
No jak widać święta same w sobie nie znoszą, jedynie uroczystości.
ponad 1 rok temu / incuss
 
CIEKAWE??? Czy piatek nawet jak jest pierwszym piatkiem jest wazniejszy od świeta czy uroczystości? NIE!!! Šwieta i Uroczystości znosza dzień postny.Ks. Dr Mariusz
ponad 1 rok temu / Marek
 
Ciekawe ,że o żarło z mięsem w (piątki świąteczne) dopominają się głównie ci co nie chodzą do Kościoła
ponad 1 rok temu / sos
 
Na terenie Archidiecezji Wrocławskiej, Arcybiskup Józef ogłosiłd dyspensę.
ponad 1 rok temu / AG
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "57979"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.