18 czerwca 2020

Ofensywa LGBT na Ukrainie zatrzymana. Pomysł karania za krytykę LGBT i gender odrzucony

(fot. By Lukas Plewnia from Berlin, Deutschland (Stop Gender) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)

Projekt Ustawy 3316, przewidujący kary wysokiej grzywny lub do 8 lat więzienia za krytykę LGBT i gender, został odrzucony przez specjalny komitet ukraińskiego parlamentu w środę 17 czerwca. Przeciwko zmianom w Kodeksie Karnym Ukrainy protestowały wszystkie ukraińskie Kościoły i wspólnoty religijne, chrześcijanie świeccy, a także prawnicy, działacze organizacji obywatelskich i obrońcy praw człowieka.

 

Kontrowersyjny projekt ustawy, o którym pisano wielokrotnie na portalu PCh24.pl, został złożony do Rady Najwyższej w kwietniu br. przez deputowaną z ramienia prezydenckiej partii Sługa Narodu. Projekt zmian w Kodeksie Karnym Ukrainy, mających wprowadzić drakońskie kary za „znieważający stosunek” wobec „osób LGBT” oraz „genderowej tożsamości” innych ludzi wywołał ostre protesty i był podważany na wielu płaszczyznach, m.in. prawnej i logicznej. Wykazywano jego niezgodność z Konstytucją Ukrainy oraz nieprecyzyjny język, niedopuszczalny w dokumencie stanowiącym prawo – w tekście ustawy nie określono, co konkretnie oznacza „znieważający stosunek”, co otwierało drogę do bardzo szerokiego interpretowania tego zapisu, w zależności od światopoglądu sędziego, a także czym w ogóle jest „genderowa tożsamość” człowieka (tym bardziej, że to sformułowanie jest w języku ukraińskim neologizmem – nie ma go nawet w słownikach). W związku z tym powstały dwie alternatywne wersje projektu, 3316-2 oraz 3316-3, w których starano się doprecyzować te pojęcia, choć w opinii prawników w sposób niewystarczający, przy czym nie łagodziły one kar za wyżej wymienione „przewinienia”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sprawa projektu Ustawy 3316 nabrała tempa w ubiegłym tygodniu, po tym jak prezydent Wołodymyr Zełenski odrzucił obywatelską petycję, podpisaną przez ponad 25 tys. Ukraińców, w której domagano się zawetowania kontrowersyjnego projektu. Po prezydenckiej decyzji oficjalne pisma do parlamentu w tej sprawie wystosowało wiele prawosławnych i katolickich diecezji, organizacji religijnych i obywatelskich oraz osób prywatnych. W związku z narastającymi kontrowersjami przewodniczący Rady Najwyższej zdecydował się oddać projekt ustawy pod głosowanie Komitetu ds. Działań Organów Ścigania (ukr. Komitet z pytań prawoochoronnoji dijal’nosti).

 

Na codziennym posiedzeniu, w środę 17 czerwca komitet odrzucił projekt Ustawy 3316 i wszystkie jej alternatywne wersje. Za odrzuceniem zagłosowało 13 parlamentarzystów, 11 członków komitetu wstrzymało się od głosu, przeciwko skasowaniu projektu była jedna deputowana. Większość głosujących za odrzuceniem argumentowała swoją decyzję niezgodnością projektu ustawy z konstytucją i naruszeniem przezeń prawa do wolności sumienia i wolności słowa. Tylko jeden z nich, Wiktor Mjałyk, podkreślił swoje chrześcijańskie wartości i przedstawił argumenty Kościołów w tej sprawie. Przewodniczący komitetu, Denys Monastryski, podkreślił, że w ciągu ostatnich kilku dni otrzymał kilkaset listów od obywateli Ukrainy obawiających się nadużyć związanych z wykonywaniem Ustawy 3316 przez organy ścigania i sądy.

 

Komentujący nie mają wątpliwości, że decyzja ukraińskich parlamentarzystów byłaby inna, gdyby nie zdecydowany opór społeczny i aktywny sprzeciw obywateli. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, bp Witalij Krywicki pogratulował parlamentarzystom wczorajszej decyzji we wpisie na swoim Facebooku: „Komitet Rady Najwyższej odrzucił niesławny i manipulacyjny projekt Ustawy 3316 i jej warianty. Podziękowania należą się świadomym politykom i obywatelom, którzy zrozumieli jego prawdziwe znaczenie i możliwe konsekwencje dla społeczeństwa. Czy sprawa się skończyła? Nie. Potrzeba świadomych i trzeźwo myślących obywateli tylko rośnie”. Natomiast Ołeksij Pohoriełow, prowadzący największy na Ukrainie katolicki, prorodzinny portal internetowy Rodyna, prosi swoich czytelników o dalszą modlitwę: „Wzywamy was, abyście nadal modlili się, by Pan udzielił mądrości parlamentarzystom w podejmowaniu ważnych decyzji. Módlmy się, aby władze zaopiekowały się ukraińskimi rodzinami i nie dążyły do przypodobania się siłom liberalnym”.

 

Źródła: komzakonpr.rada.gov.ua, credo.pro, rodyna.org.ua

 

Marcin Więckowski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 125 884 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram