DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Oenzetowski dygnitarz apeluje o wpłaty i ostrzega - świat szybko nie otrząśnie się po pandemii

Oenzetowski dygnitarz apeluje o wpłaty i ostrzega - świat szybko nie otrząśnie się po pandemii
Wilson Dias/Agência Brasil, CC BY 3.0 BR , via Wikimedia Commons

Świat długo nie pozbiera się po obecnej pandemii i wszyscy powinni zaangażować się we współpracę na rzecz lepszej przyszłości – mówił podczas specjalnej sesji ONZ w Nowym Jorku Sekretarz Generalny Antonio Guterres, podsumowując obecną globalną reakcję na COVID-19. Apelował o coroczną wpłatę 100 mld dol. i dodatkowe składki na Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

 

- Po prawie roku od pandemii stajemy w obliczu ludzkiej tragedii oraz zagrożenia zdrowia publicznego, pomocy humanitarnej i rozwoju. Po raz pierwszy od 1945 roku cały świat staje w obliczu powszechnego zagrożenia, niezależnie od narodowości, pochodzenia etnicznego czy wyznania. Ale chociaż COVID-19 nie dyskryminuje, nasze wysiłki, by zapobiegać tej chorobie już tak – stwierdził szef ONZ. Guterres ocenił, że pandemia najmocniej dotknęła najbiedniejszych i najbardziej wrażliwych: osoby starsze; kobiety i dziewczęta; osoby o niskich dochodach; zmarginalizowane i odizolowane. A to oznacza zagrożenie dla realizacji Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju. Według szefa ONZ, od samego początku Światowa Organizacja Zdrowia dostarczała „faktycznych informacji i wskazówek naukowych, które powinny były stanowić podstawę skoordynowanej, globalnej reakcji”. - Niestety, wiele z tych zaleceń nie było przestrzeganych. W niektórych sytuacjach odrzucano fakty i ignorowano wskazówki. A kiedy kraje idą w swoim własnym kierunku, wirus rozprzestrzenia się w każdym kierunku – ubolewał.

 

Guterres zaznaczył, iż „społeczne i gospodarcze skutki pandemii są ogromne i narastają”. Szczepionki dostępne w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy nie cofną szkód, które będą ciągnąc się przez następne lata, a nawet dziesięciolecia. Guterres ostrzegał, że „grozi nam głód” i „stoimy w obliczu największej globalnej recesji od ośmiu dekad”. Nie wynika to wyłącznie z powodu COVID-19, lecz jest „skutkiem długotrwałych słabości, nierówności i niesprawiedliwości, które ujawniła pandemia”. Nadszedł więc czas na resest. Wraz z pomocą rządową muszą być wprowadzane zmiany. ONZ koncentruje się obecnie na pomocy doraźnej. Mobilizuje środki, by dostarczać sprzęt medyczny i zaopatrzenie do 172 krajów. Akcja jest koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia.

 

Akcelerator ACT i COVAX to narzędzia, które mają umożliwić powszechny dostęp do szczepionek. Brakuje jednak pieniędzy. Guterres wskazał na deficyt w wysokości 28 miliardów dolarów, w tym zasugerował, że 4,3 miliarda dolarów jest „pilnie potrzebnych na następne dwa miesiące”. Szef ONZ przynaglał państwa członkowskie WHO, by wpłacały składki. Guterres zaapelował wcześniej o globalne zawieszenie broni, by kraje mogły skupić się na walce z koronawirusem. Nie omieszkał także wezwać państwa w celu podjęcia konkretnych kroków, by przeciwdziałać przemocy ze względu na płeć. Przypomniał też o konieczności zwalczania przez rządy dezinformacji w sieci.

 

Sekretarz Generalny ONZ chce stworzenia pakietu stymulacyjnego o wartości co najmniej 10 proc. światowego PKB oraz domaga się umorzenia zadłużenia „wszystkich krajów, które tego potrzebują”. - Wiele krajów rozwijających się o niskich i średnich dochodach potrzebuje natychmiastowego wsparcia, by zapobiec kryzysowi płynności. Są zmuszane wybierać między świadczeniem podstawowych usług dla swoich ludzi a obsługą spłat zadłużenia. Inicjatywa, którą rozpoczęliśmy wraz z rządami Kanady i Jamajki, opracowała opcje polityczne dotyczące finansowania reakcji na COVID-19 i przywracania kursu pozwalającego osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju - mówił. Opcje te obejmują zwiększenie przez państwa wpłat do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i opracowanie nowych zasad dotyczących zadłużania się państw.

 

Krajowe zespoły ONZ na czele z nową generacją koordynatorów-rezydentów już pomagają rządom w opracowywaniu krajowych planów reagowania i naprawy. - Silniejsze systemy opieki zdrowotnej i powszechne ubezpieczenie zdrowotne muszą być priorytetem – dodał Guterres, przestrzegając, że od 2007 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła już sześć sytuacji kryzysowych dotyczących zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, a COVID-19 z pewnością nie będzie ostatnią. Jego zdaniem potrzebna jest „nowa umowa społeczna między ludźmi, rządami, sektorem prywatnym, społeczeństwem obywatelskim i innymi podmiotami”, która „musi się zająć korzeniami nierówności poprzez sprawiedliwe opodatkowanie dochodu i bogactwa, stworzenie powszechnych korzyści i możliwości dla wszystkich”. - Ponieważ ożywiamy gospodarki, nowe inwestycje muszą położyć podwaliny pod zrównoważony rozwój i neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, zgodnie z agendą 2030 i porozumieniem paryskim w sprawie zmian klimatu. Nie możemy pozostawić w spadku zepsutej planety i ogromnych długów przyszłym pokoleniom. Pieniądze, które wydajemy na odbudowę, muszą zostać przeznaczone na budowanie bardziej ekologicznej i sprawiedliwszej przyszłości – kontynuował.

 

Guterres obwieścił, że na froncie klimatycznym powstaje globalna koalicja na rzecz dekarbonizacji gospodarki. - Na początku przyszłego roku kraje odpowiedzialne za ponad 65 procent globalnej emisji dwutlenku węgla prawdopodobnie zobowiążą się do osiągnięcia neutralności węglowej. Jest to wyraźny sygnał dla rynków, inwestorów i decydentów: działaj już teraz, aby ustalić cenę emisji dwutlenku węgla; zlikwiduj dotacje do paliw kopalnych; zaprzestań budowy nowych elektrowni węglowych; inwestuj w odporną infrastrukturę – wyjaśnił. Rok 2021 ma być rokiem gigantycznego postępu na rzecz zerowej emisji netto gazów cieplarnianych. - Każdy kraj powinien zwiększyć swój ustalony na szczeblu krajowym wkład na długo przed COP26 w listopadzie przyszłego roku w Glasgow, zgodnie z długoterminowym celem globalnej neutralności węglowej do 2050 r. Adaptacja jest podstawowym elementem działań na rzecz klimatu. Dla krajów najsłabiej rozwiniętych i małych rozwijających się państw wyspiarskich jest to kwestia egzystencjalna – dodał, apelując do krajów rozwiniętych, by wreszcie wywiązały się z obietnicy i wpłacały 100 miliardów dolarów rocznie na wsparcie krajów rozwijających się w osiąganiu celów klimatycznych.

 

- Czas zakończyć samobójczą wojnę z naszą planetą. Rok 2021 musi być rokiem zajęcia się naszą planetą – dodał. - Musimy zawrzeć pokój z naszą planetą, jeśli mamy żyć w równowadze z jej niesamowitym bogactwem – dodał, apelując o podjęcie „trudnych, ambitnych decyzji i działań, które doprowadzą nas do lepszej przyszłości”. Prawie 80 szefów państw i rządów wypowiada się na dwudniowym szczycie zdalnie. Podczas specjalnej sesji ONZ prezentowane są opracowania naukowców, ekspertów i szefów kilku agend, w tym dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia. Przewodniczący Unii Europejskiej Charles Michel zasugerował państwom podpisanie „traktatu pandemicznego”, by poprawić reakcję na przyszłe globalne wybuchy epidemii.  - Jaki powinien być cel tego traktatu? Celem jest osiągnięcie lepszych wyników. Aby osiągnąć lepsze wyniki we wszystkich obszarach, w których zauważyliśmy, że musimy wzmocnić naszą współpracę – mówił. Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował „mechanizm darowizn”, by część pierwszych dostępnych dawek szczepionek była wykorzystana na szczepienie grup priorytetowych w krajach rozwijających się.

 

Źródło: voanews.com, un.org

AS


DATA: 2020-12-05 07:36
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszyscy powinni zaangażować się na rzecz budowania lepszej przyszłości. Tylko co mają oznaczać te mgliste obietnice skoro wiadomo że zmierzają ku mocnemu podziałowi na biednych i bogatych. Odciagaja ludzi od kosciola i przyciągają do siebie żeby im dawać za przeproszeniem na tacę bo nie wystarcza to co już mają ustalone tylko wciąż więcej i więcej a problemy typu pandemia jak były tak będą.
1 miesiąc temu / p
 
Masoneria wywoływała sama wojny lub je wspierała od zawsze czyli od 18 wieku Hitlera również.Najprawdopodobniej sami stoją za eutanazją ,eugeniką ,depopulacją ale również aids poprzednią świńską grypą i wraz z Chińczykami za COVID-19 to prawda wpierw żyli w przyjaźni nim pożarli się najpierw między sobą a później o hegemonią w świecie z Chińczykami.Zawsze mało im władzy i miliardów ,problem że sami naprodukowali dolarów i euro całe wagony bez pokrycia.Musimy bardzo uważać by nie sprowadzili na nas kolejnej katastrofy na tych w Polsce przy korycie również
1 miesiąc temu / Kameleon
 
Jestem za,tylko żeby wszystkie państwa które wpłacają składkę na te organizacje czyli ONZ,dogadały się i nie wpłaciły złamanego centa,a na pewno świat będzie szczęśliwszy,a ludziom będzie się żyło dostatnie
1 miesiąc temu / Kazimierz
 
Wiecie co? Jak czytam 'Musimy zawrzeć pokój z naszą planetą, jeśli mamy żyć w równowadze z jej niesamowitym bogactwem' to od razu przypomina mi się cytat z Ewangelii wg. św. Jana 14, 30 'Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie' oraz Łukasz 4,6 'rzekł diabeł do Niego: Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje'. ...jak czytam to doskonale wiem, z kim chcą się układać.
1 miesiąc temu / Michał
 
Dziwne ze ani jego ani zadnych bogaczy nie dopadl wirus tylko plebsu.
1 miesiąc temu / ztula
 
MASONI DMAGAJA SIE BY IM PLACIC ZA TO CO WYPRAWIAJA TO INTELIGENTNY APEL WLASCIWIE KPINA
1 miesiąc temu / olek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.