DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2020 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 34  >   TEMAT NUMERU: CZAS NIEZŁOMNYCH

Krzysztof Gędłek

Odzyskiwanie pamięci


Ponieważ żyli prawem wilka, historia nigdy się o nich nie upomni – pisał przed laty Zbigniew Herbert o Żołnierzach Wyklętych. Doskonale wiedział, że czasy, w których przeżył większość życia, to okres wielkiego zapomnienia i upodlenia bohaterów antykomunistycznego powstania. Przez lata III RP pamiętano o nich z rzadka lub nie pamiętano wcale. Ale gdyby poeta był z nami po dziś dzień, musiałby napisać nowy wiersz – o tych, którzy się o nich upominają.

Fakt, iż w kalendarzu polskich świąt państwowych zaistniał Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to wielka zasługa organizacji kombatanckich, Instytutu Pamięci Narodowej ze śp. Januszem Kurtyką na czele, oraz śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Samo jednak ustalenie takiego dnia nie zdałoby się na nic, gdyby nie eksplozja fenomenu Żołnierzy Wyklętych. Bo któż mógłby się spodziewać, że Niezłomni, których w sposób szczególny wspominamy oficjalnie dopiero od dwóch lat, staną się nagle bardzo popularni, zostaną wręcz idolami młodego pokolenia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na wniosek Prokuratora Generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zbadana zostanie sprawa postępowania dyscyplinarnego Uniwersytetu Śląskiego wobec profesor Ewy Budzyńskiej.

 
 

Według czołowej brytyjskiej organizacji pro-life: Stowarzyszenia Obrony Dzieci Nienarodzonych (SPUC), sieć aborcyjna Marie Stopes International otrzymała w ciągu ostatnich pięciu 44 milionów funtów wsparcia ze strony Departamentu Międzynarodowego Rozwoju, rządowej agencji zajmującej się udzielaniem pomocy poza granicami kraju. Dzięki tej współpracy koncern odnotował rekordowy zysk w postaci blisko 297 milionów funtów.

 

Pierwszy w kraju Pomnik Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 stanie z inicjatywy grupy patriotów w Kołobrzegu przy ulicy 6. Dywizji Piechoty. Jest już zgoda władz miasta.

 

W wielu polskich szkołach mają miejsce próby wprowadzania wulgarnej edukacji seksualnej, ideologii ruchu LGBT czy propagandy antychrześcijańskiej. Organizacje usiłujące wdrażać tego typu programy robią to pod pozorem inicjatyw antydyskryminacyjnych czy prozdrowotnych. Takie akcje są aktywnie wspierane przez organy samorządowe Poznania i Gdańska – ostrzegają organizacje prorodzinne: Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny.

 

To nie ma sensu, to nie ma przyszłości, to podważa same fundamenty naszego bycia na Ziemi. Bo jeżeli zaczyna się ogłaszać, że głównym szkodnikiem - i w jakiejś mierze przekleństwem Ziemi – jest człowiek? I że przyszłość naszej planety powinna należeć do zwierząt i do roślin, ale nie do człowieka? To kończy się w jakiejś mierze ten dotychczasowy świat - ocenił arcybiskup Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. z okazji spotkania opłatkowego rodzin i małżeństw Archidiecezji Krakowskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.