DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Odzyskali tożsamość i cześć. Wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 24 ofiar

Odzyskali tożsamość i cześć. Wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 24 ofiar
Fot. Marcin Pegaz / Gazeta Polska / FORUM

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 24 ofiar reżimu komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ostatnich latach przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Wśród zidentyfikowanych jest dwóch braci Marchel (Lucjan i Zygmunt) którzy w latach wojny walczyli z niemieckim okupantem w Narodowych Siłach Zbrojnych, a po jej zakończeniu z komunistycznym zniewoleniem w 3 Wileńskiej Brygadzie NZW kpt. Romualda Rais "Burego".

 

Już po raz piąty w Pałacu Prezydenckim członkom rodzin ofiar totalitaryzmów wręczono noty identyfikacyjne ich najbliższych. Tym razem ujawniono nazwiska 24 osób, a ogółem do tej pory zidentyfikowano w sumie 96 osób. „Wypełniając tę powinność wobec narodowych bohaterów, przywracamy dobre imię i godność nie im, lecz Rzeczypospolitej. Wolna Polska jest im to winna” – napisał w specjalnym liście Andrzej Duda, prezydent RP. Z powodu wizyty w Stanach Zjednoczonych nie mógł on wziąć udziału w uroczystościach. Słowa listu prezydenta odczytała Halina Szymańska, szefowa jego kancelarii. 

 

Natomiast dr Jarosław Szarek, prezes IPN podkreślił, że uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych jest świętowaniem zwycięstwa polskich bohaterów - Niezłomni Żołnierze Wyklęci. W czasach ich walki niewiele było momentów zwycięstw i radości. A potem był czas wyklinania i niepamięci. Ale przyszło zwycięstwo! Każdego dnia młodzi Polacy w Żołnierzach Wyklętych widzą punkt odniesienia i wartości, którym chcą służyć. To jest największe zwycięstwo – powiedział prezes IPN.

 

Podczas uroczystości głos zabrał również prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełniący obowiązki dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji.  - Widzimy dziś sylwetki 24 bohaterów. To są historie pisane polską krwią. Najmłodszy z nich miał jedynie 19 lat. Będziemy wracać po kolejnych. Nie zostawimy ich! Spełnimy nasz narodowy obowiązek! – zadeklarował Krzysztof Szwagrzyk, prekursor prac poszukiwawczych szczątek pomordowanych polskich bohaterów.

 

Podczas wręczenia not identyfikacyjnych po raz pierwszy - oprócz nazwisk ofiar totalitaryzmu komunistycznego, sowieckiego, niemieckiego - ujawniono cztery nazwiska ofiar ukraińskich nacjonalistów. - Na wschodnich ziemiach RP, na Wołyniu zamordowano około 130 tys. naszych rodaków. Z powierzchni ziemi zniknęło około 4 tys. wiosek. Pomordowanych w tak okrutny sposób złożono, do - jak szacujemy - około 10 tys. jam grobowych - powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

 

Na uroczystościach w  Pałacu Prezydenckim w Warszawie zgromadzili się bliscy 24 osób, które w ostatnim czasie zostały odnalezione przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Wśród zidentyfikowanych były zarówno ofiary aparatu komunistycznego terroru jak i Ukraińskiej Armii Powstańczej. Ich szczątki odnaleziono w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Wrocławiu, na Rzeszowszczyźnie, a także na podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN na Litwie.

 

Wśród zidentyfikowanych jest dwóch braci Marchel (Lucjan i Zygmunt) którzy w latach wojny służyli w Narodowych Siłach Zbrojnych, a po jej zakończeniu w oddziale Jana Boguszewskiego ps. „Bitny”, który wchodził w skład 3 Wileńskiej Brygady NZW kpt. Romualda Rais "Burego". Lucjan i Zygmunt Marchel zostali aresztowani w grudniu 1946 roku na terenie swojego rodzinnego gospodarstwa we wsi Wojtkowice – Glinna ( obecnie woj. podlaskie). Wyrokiem z 27 grudnia 1946 r. ( drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia) Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku, który jako Sąd Doraźny obradował na sesji wyjazdowej w Wojtkowicach Glinnie, zostali skazani na karę śmierci. Taki wyrok wydano za posiadanie broni i przynależność do NZW. W rozprawie, która rozpoczęła się o 10.45 na terenie rodzinnego gospodarstwa braci Marchelów, uczestniczyło w charakterze „widzów” około 500 osób, siłą doprowadzonych przez UB z okolicznych miejscowości. Wyrok, przez rozstrzelanie, został wykonany, na oczach zebranych, tego samego dnia o godzinie 13.10. Zygmunt Marchel miał w chwili śmierci 25 lat a jego brat Lucjan zaledwie 20 lat.

 

Ciał nie wydano rodzinie, jednak po kilku miesiącach, kilkanaście kilometrów od miejsca egzekucji, odnalazła je miejscowa ludność. Pod osłoną nocy rodzina pochowała ciała w nieoznakowanej mogile na terenie cmentarza w Ciechanowcu, a proboszcz parafii poświadczył to wpisem do księgi zgonów. Księga parafialna oraz relacje świadków były dla IPN kluczowe w wytypowaniu miejsca poszukiwań. Szczątki Zygmunta i Lucjana Marchel zostały odnalezione we wrześniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu parafialnym w Ciechanowcu. Wzruszający jest fakt, iż w grobie znaleziono braci tak, jakby starszy brat przytulał do serca młodszego.

 

Udało się nam dotrzeć do kolegi braci Marchel, który służył z nimi w oddziale NZW Jana Boguszewskiego ps. „Bitny”. – Znałem braci Marchel, to byli bardzo fajni i dobrzy chłopcy. Kochali Polskę. Zapłacili za to życiem. Niewielu nas przeżyło tamte trudne czasy. Mi, wola Boża, to się udało , choć nie mało wycierpiałem . Obecnie mam 95 lat – mówi dla PCh24.pl Aleksander Duchnowski ps. „Zryw”, który w komunistycznych kazamatach stracił 7 lat życia. UB aresztowało go w roku 1946, w tym samym roku co braci Marchel. 

 

Adam Białous


DATA: 2019-06-18 14:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czekamy na identyfikację Naszych Rodaków na Ukrainie.
5 miesięcy temu / Polak
 
Chwała Bohaterom! Szukam słów aby oddać im wdzięczność za poświęcenie w obronie Ojczyzny, które było dla nich wyrokiem - ofiarą życia. A nazwiska zbrodniarzy sądowych, prokuratorów powinny być podane do publicznej wiadomości aby nikt nie miał już wątpliwości, kto był bohaterem a kto kanalią.
5 miesięcy temu / zielony
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.