DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 65  >   TEMAT NUMERU: Kimkolwiek jesteś, sodomito!

Odwaga konieczna. Kościół w dobie skandali obyczajowych

Odwaga konieczna. Kościół w dobie skandali obyczajowych
Uroczyste Auto-da-fé na Plaza Mayor w Madrycie w 1683, pędzla Francisca Riziego

Kościół stanął obecnie wobec bezprecedensowego kryzysu związanego z serią pedofilskich i homoseksualnych skandali wśród duchowieństwa. Właściwa reakcja ludzi Kościoła, w tym zaangażowanych świeckich, będzie miała kluczowe znaczenie dla ujawnienia skali zła, ustanowienia właściwej opieki nad jego ofiarami oraz dla stworzenia wiarygodnego systemu prewencji.

 

Kościół w Polsce stoi dzisiaj wobec historycznej szansy wyznaczenia wzorowych praktyk zabezpieczających dzieci i młodzież przed przestępcami seksualnymi we wszelkich środowiskach mających styczność z nieletnimi. Co prawda na przestrzeni 10 lat skazano w Polsce za przestępstwo pedofilii aż 6000 osób, ale tylko 30 sprawców było kapłanami. Widać zatem wyraźnie, że mówiąc o pedofilii, ściganiu jej sprawców i wsparciu dla jej ofiar, musimy sprawę postawić w kontekście zdecydowanie szerszym niż antyklerykalne ataki radykalnej lewicy.

 

Początkiem poważnej debaty na temat przezwyciężenia kryzysu pedofilskiego w USA był opublikowany w 2004 roku raport John Jay College of Criminal Justice, wykonany na zlecenie Konferencji Episkopatu USA. Analiza ponad pięćdziesięciu lat pokazała, że wobec czterech procent amerykańskich księży podnoszono w tym czasie potwierdzone zarzuty nadużyć seksualnych. Przestępczość seksualna osiągnęła apogeum w latach siedemdziesiątych, stanowiąc oczywisty efekt rewolucji seksualnej i upadku dyscypliny wśród duchowieństwa. Ponad dziesięć tysięcy dzieci ucierpiało z rąk księży zdradzających swoje powołanie.

 

Jednak wola ujawnienia skali zła i oczyszczenia Kościoła przyszła zbyt późno. Autorzy raportu pisali w 2004 roku o pół miliardzie dolarów wypłaconych ofiarom przez amerykańskie diecezje. Do dzisiaj kwota ta urosła ponad dwukrotnie. Kilkanaście diecezji zbankrutowało. Pomimo tego wstrząsu, winni ukrywania przestępców seksualnych biskupi unikali odpowiedzialności. Niedawny list abp. Carla Marii Viganò, mimowolnie potwierdzony przez Prefekta Kongregacji ds. Biskupów kard. Marca Oulelleta, ujawnił parasol ochronny roztaczany przez najwyższych dostojników watykańskich nad skompromitowanym kard. Theodorem McCarrickiem, winnym homoseksualnej deprawacji pokoleń amerykańskich seminarzystów.

 

Prawdziwe źródło problemu

Do podobnych wniosków, co raport Konferencji Episkopatu USA, doszli badacze z trzech niemieckich ośrodków akademickich poproszeni o audyt niemieckiego Kościoła przez swój episkopat. Wyniki, ogłoszone przez kard. Reinharda Marxa we wrześniu tego roku, pokazują ogromną skalę seksualnych nadużyć. Raport potwierdza też, że nawet 80 procent ofiar pedofilii stanowili chłopcy. Tym bardziej dziwi, oderwana od zaprezentowanych twardych danych, deklaracja autorów o braku związku pomiędzy homoseksualizmem a skłonnością do zachowań pedofilskich. W efekcie raport rekomenduje zniesienie ograniczeń w wyświęcaniu osób o głęboko zakorzenionych homoseksualnych skłonnościach.

 

Polski Kościół stoi dzisiaj wobec szansy podjęcia zdecydowanych, transparentnych działań, zanim wymusi to na nim wybuch kolejnych skandali obyczajowych. Konferencja Episkopatu Polski już w 2014 roku uchwaliła szczegółowe procedury prewencji i postępowania w razie stwierdzenia podejrzenia pedofilii. Na trzy lata przed władzami publicznymi Kościół wdrożył zasadę obowiązkowego zgłaszania każdego podejrzenia organom ścigania. Stworzono zasady wsparcia dla ofiar oraz ustalono wymogi w zakresie formacji seminaryjnej. Powołano także stanowisko kościelnego koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży. Cały budowany system miałby stanowić najszerszy mechanizm ochrony dzieci i młodzieży, przygotowany do wykrycia symptomów molestowania seksualnego i szybkiego udzielania wsparcia.

 

Autentyczna odpowiedź

Niestety, jak przyznaje krajowy koordynator o. Adam Żak SJ, procedury dotąd nie zostały skutecznie wdrożone w znacznej części diecezji. Jednocześnie powstające raporty diecezjalne o skali przestępstw seksualnych wśród księży dają jedynie cząstkowy i statystyczny obraz sytuacji. Brak jest w nich analizy zjawiska pedofilii, wskazania systemowych błędów prowadzących do dopuszczenia pedofili i homoseksualistów do kapłaństwa, skupienia na losie ofiar i propozycji systemowych rozwiązań wychodzących poza środowisko samego Kościoła.

 

Dlatego tak ważny wydaje się obecnie postulat sporządzenia niezależnego audytu, który zbadałby rzeczywistą skalę i schematy działania przestępczości seksualnej infiltrującej Kościół, stworzyłby bezpieczne warunki dla wysłuchania ofiar oraz dokonał oceny wdrożenia w polskim Kościele przyjętych cztery lata temu procedur prewencji i postępowania. Zapewniona w ten sposób transparentność działań Kościoła i jawność w rozliczeniu swych win mogłaby stanowić doskonały wzór dla wszystkich innych środowisk – w tym harcerstwa, szkolnictwa czy służby zdrowia. Ponadto, stanowiłyby działanie wyprzedzające wobec motywowanych nienawiścią religijną ataków radykalnej lewicy. Wymaga to odwagi, na którą niegdyś nie zdobyli się biskupi amerykańscy, irlandzcy czy niemieccy, ale której dzisiaj nie może zabraknąć duszpasterzom Kościoła w Polsce.

 

Jerzy Kwaśniewski

adwokat, prezes Instytutu Ordo Iuris

 

 

ARTYKUŁ ZOSTAŁ OPUBLIKOWANY W 65.NUMERZE MAGAZYNU POLONIA CHRISTIANA

 

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Hanka, tak znalazłem też informację na Wikipedii o tym że w 2014 papież Franciszek podał liczbę 2% (dotyczący pedofilii). Jeżeli ta liczba jest prawdziwa to jest to jeszcze bardziej przerażające. Jeżeli przyjąć że homoseksualiści stanowią jeszcze większy procent to mamy wśród duchownych dużą nadreprezentację taki osób. Poniżej artykuły o powiązaniu homoseksualizmu z pedofilią. https://www.pch24.pl/pedofilia-a-homoseksualizm---portal-deon-pl-na-froncie-walki-z-rzeczywistoscia-,62447,i.html Jak katolicy wiemy że jest to tzw. czynnik ludzki w kościele ale instytucja kościoła musi stanąć w prawdzie i podejść do tematu systemowo żeby ten czynnik wyeliminować.
ponad 1 rok temu / Peter
 
@Peter. Ja też myślałam nad statystyką. Weź pod uwagę, że księża są rzadko skazywani, bo po pierwsze trudno udowodnić im winę, a po drugie są kryci przez wyższych przełożonych, jeżeli zaś sami przełożeni są winni, są poza zasięgiem ofiar. Tu jest ciekawe zjawisko: na tym portalu jest artykuł o Piusie V, który w XVI wieku nakazywał wydanie władzy świeckiej księży za homoseksualizm, tymczasem KPK z 1917r. nakładał automatyczną ekskomunikę za zgłoszenie na policję duchownego od prałata poczynając. Przez stulecia obowiązywały tajne instrukcje nakazujące trzymanie skandali w sekrecie, czego ostatnim przejawem jest oburzenie wobec abp Vigano, że złamał tajemnicę papieską i ujawnił dane o kard. McCarricku. Franciszek podał, że wg jego danych 2% księży dopuszcza się pedofilii, a więc co pięćdziesiąty duchowny.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Temat dla nas katolików bardzo bolesny. Kościół musi coś z tym tematem zrobić. Przedstawię prostą statystykę do której zainspirował mnie ten artykuł. Z artykułu wynika że w 10 lat skazano 6000 osób w sprawach o pedofilię a "tylko" 30 z nich to kapłani. 30/6000 dale 0,5% całości (liczba która wydaje się mała). Struktura ludności na lipiec 2012 (Wikipedia) w grupie wiekowej 20 do 64 to mężczyźni 12457285 kobiety 12598906 razem 25056191. Zakładając że każda z tych osób może być sprawcą to procent do całej populacji to 6000/25000000 to daje 0,02% w stosunku do potencjalnych sprawców. Natomiast liczba kapłanów w Polsce to koło 25000 księży (Alateila 2016r). Nawet jeżeli popełniam błąd i porównuję różne okresy to przyjmuję że w poszczególnych latach niewiele się zmienia. 30/25000 daje 0,12% co daje statystycznie około sześciokrotnie więcej w stosunku do całej populacji. Jeżeli z kolei rozpatrywać pedofilię kapłanów to najczęściej dotyczy ona chłopców. Wnioski .........
ponad 1 rok temu / Peter
 
Czysta woda nie brudzi się sama. Medialne szambo wlewa się do polskich domów. Ośrodki te przyzwyczajają społeczeństwo do zepsucia. Dwóch znanych całuje się w polskojęzycznej telewizji. Oni tym się bawią, myślą, że nic na tym nie tracą, a Kościół traci na samych pogłoskach i pomówieniach.
ponad 1 rok temu / Piotr
 
 

Przedstawiony przez prezydenta Donalda Trumpa plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu skrytykowało Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej (AOCTS). „Ten plan nie przyniesie rozwiązania, ale doprowadzi do jeszcze większego napięcia oraz prawdopodobnie do większej przemocy i rozlewu krwi” – stwierdza ogłoszone 29 stycznia oświadczenie biskupów.

 
 

Sąd w Reims uniewinnił doktora Vincenta Sancheza, który bezpośrednio przyczynił się do śmierci głodowej swego imiennika o nazwisku Lambert. Pełnomocnicy matki pacjenta zamorzonego w lipcu zeszłego roku, będą składać apelację od wyroku.

 

W nowym włoskim wydaniu Mszału rzymskiego, który zostanie opublikowany 12 kwietnia, zmieniony został fragment modlitwy „Ojcze nasz”. Prośbę: „i nie wódź nas na pokuszenie” zastąpiło tłumaczenie: „Nie opuszczaj nas w pokusach”.

 

Pakistańska chrześcijanka Asia Bibi, która spędziła osiem lat w celi śmierci po skazaniu za bluźnierstwo, po raz pierwszy ujawniła swoje zdjęcie jako emigrantka w Kanadzie. Brytyjski dziennik „The Guardian” podał 28 stycznia, że mężna kobieta wyda właśnie swoją autobiografię pt. „W końcu wolna”. Na zdjęciu występuje wraz z dziennikarką i działaczką na rzecz praw człowieka Anne-Isabelle Tollet, która w 2010 r. poinformowała o jej losie.

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że odmowa ścigania przez prokuraturę autorów ostrych komentarzy pod zdjęciem pary aktywistów LGBT stanowi dyskryminację i pogwałcenie prawa osób pozostających w konkubinatach homoseksualnych do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Tym samym w nieuprawniony sposób rozszerzył on obowiązującą do tej pory definicję pojęcia „mowa nienawiści”. Działacze sami przyznali, że fotografia miała prowokacyjny charakter.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.