DZIŚ JEST:   15   STYCZNIA   2021 r.

Św. Pawła, pustelnika
Św. Arnolda Janssena
 
 
 
 

Odsłonięcie Epitafium Smoleńskiego na Jasnej Górze

Odsłonięcie Epitafium Smoleńskiego na Jasnej Górze
fot. Jaroslaw Jankowski/wikimedia.commons/GNUlicence

Na Jasnej Górze uroczyście odsłonięto dziś Epitafium Smoleńskie - okazałą płaskorzeźbę poświęconą ofiarom katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. W uroczystości na dziedzińcu klasztoru jasnogórskiego uczestniczyły rodziny tragicznie zmarłych, w tym brat prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezes PiS Jarosław Kaczyński.


Po odsłonięciu tablicy hołd ofiarom katastrofy oddali polscy biskupi, którzy następnie rozpoczęli sprawowanie koncelebrowanej Mszy św. ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

 

Tablica umieszczona na ścianie przed wejściem do kaplicy Matki Bożej upamiętnia nie tylko katastrofę lotniczą z 2010 r., ale i mord katyński sprzed ponad 70-lat. Epitafium ma 4, 5 metra wysokości i prawie 2 metry szerokości.

 

Na pamiątkowej tablicy znajdują się nazwiska wszystkich ofiar największej w historii Polski katastrofy lotniczej. Integralną częścią płaskorzeźby jest tablica upamiętniająca ofiary smoleńskie, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed pierwszą rocznicą katastrofy. Tablicę przekazali na Jasną Górę członkowie Stowarzyszenia Katyń 2010.

 

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem przez zgromadzonych hymnu narodowego. - Zapisujemy te imiona w duchowej stolicy narodu polskiego ku ich wiecznej pamięci, ku pamięci przyszłych pokoleń młodych Polaków, ku przestrodze i ku przypomnieniu, że zgoda buduje a niezgoda rujnuje – powiedział o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.

 

Nazwiska wszystkich ofiar katastrofy odczytała aktorka, Halina Łabonarska. Tablicę poświęcił abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Hołd ofiarom katastrofy oddali polscy biskupi, którzy następnie rozpoczęli sprawowanie koncelebrowanej Mszy św. ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

 

- Płaskorzeźba obrazuje las smoleński i katyński połączone 96 świecami, nad którymi roztacza swój płaszcz Matka Boża Jasnogórska - powiedział autor projektu Lech Dziewulski, artysta z Krakowa.

 

Epitafium przypomina pomost pomiędzy rokiem 1940, kiedy miała miejsce zbrodnia katyńska a rokiem 2010, rokiem katastrofy smoleńskiej. - Nie byłoby przecież wyjazdu do Smoleńska na rocznicowe uroczystości, gdyby nie było tamtego historycznego wydarzenia. Mamy więc do czynienia z tragicznym kontinuum losów Polaków – podkreślił Piotr Grzybowski, koordynator projektu Epitafium Smoleńskiego.

 

Kluczowym symbolem jest rosyjski las brzozowy, który w polskiej tradycji kojarzy się ze zbijaniem krzyży brzozowych, a więc symbolizuje tragedię, ludzkie groby. Dodatkowym symbolem jest Krzyż Katyński, do którego pielgrzymują wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Las jest poprzeplatany elementami samolotu, widać stułę Biskupa Polowego przewieszoną przez jedno z drzew, różaniec, książeczkę do nabożeństwa czy pagon generalski – elementy, na które można się było natknąć w lesie, gdzie miała miejsce katastrofa. W górnej części epitafium, obok dat, umieszczono wizerunek twarzy Matki Bożej Królowej Polski, która wyłania się spośród drzew lasu smoleńskiego.

 

Piotr Grzybowski nie kryje radości, że Epitafium umieszczone zostało na Jasnej Górze. - Nie znam innego, bardziej godnego i świętszego miejsca w Polsce niż Jasna Góra. Ma to dla nas fundamentalne znaczenie – podkreślił koordynator projektu.

 

W uroczystościach ku czci Królowej Polski udział biorą Rodziny Katyńskie i Rodziny Smoleńskie. Obchody święta połączone z pamięcią o ofiarach katastrofy rozpoczęły się już wczoraj wieczorem. Zainaugurowała je Msza św. w bazylice i udział w Apelu Jasnogórskim, po którym w Sali o. Kordeckiego odbył się koncert „Surge Polonia”.

 

 

KAI

ged


DATA: 2012-05-03 15:20
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.