16 stycznia 2013

Odrzućmy dziedzictwo rewolucji!

(fot. Eric Pouhier / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Na 21 stycznia 2013 r. z inicjatywy środowisk chrześcijańskich i patriotycznych zaplanowano ogólnopolskie obchody 220. rocznicy śmierci Ludwika XVI, straconego w czasie rewolucji francuskiej. W tym dniu w kilku miastach zostaną odprawione Msze Święte w rycie trydenckim. Obchody rocznicy śmierci króla obok oddania hołdu ofiarom rewolucji mają na celu przypomnienie o konsekwencjach odejścia od chrześcijaństwa w dziejach Europy.

 

Ludwik XVI został zamordowany 19 stycznia 1793 roku. „Król musi zginąć dlatego, że był królem” – uzasadnił decyzję o ścięciu króla Saint-Juste. Rewolucyjny terror, jaki ogarnął Francję, doprowadził do zbrodni na ogromną skalę. Ideały „wolności równości i braterstwa” wcielano w życie na drodze przemocy i przy użyciu propagandy, przeciwko czemu już wówczas buntowali się ci, którym rzeczywiście wolność była droga.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Prawda o prawdziwym obliczu rewolucji francuskiej po dziś dzień bywa fałszowana, co ma daleko idące konsekwencje dla całej Europy. Jak wskazują pomysłodawcy inicjatywy upamiętnienia rocznicy stracenia króla, z bagażem rewolucyji nie uporaliśmy się do tej pory:

 

„Złowrogie dziedzictwo Rewolucji to Komuna Paryska z jej zbrodniami, to rzeź Ormian dokonana przez młodoturecki reżim zapatrzony w „idee” rewolucji francuskiej, to krwawa bolszewicka utopia z milionami ofiar, nihilizm moralny, fanatyczny antyklerykalizm i podobne zjawiska” – podkreślają Jan Abgarowicz, Michał Chodurski, Wojciech Skowron oraz Wojciech Stawiszyński, inicjatorzy obchodów rocznicy śmierci króla.

 

Wskazują oni jednocześnie na konieczność odrzucenia tego bagażu i powrotu do chrześcijańskich korzeni Europy: „Odrzucamy to dziedzictwo w imię chrześcijańskiej tradycji Europy, w imię prawdy i sprawiedliwości. Odrzucamy równość dla elit, równość w poniżeniu i łamaniu naszych sumień. Odrzucamy pozorowane braterstwo oparte na fałszu i kłamstwie. Odrzucamy wolność w zniewoleniu, wolność dla niszczenia fundamentów naszej cywilizacji” – piszą.

 

 

Wandea – pierwsze ludobójstwo

Organizatorzy obchodów tej smutnej rocznicy przypominają także o wciąż niewygodnym dla wielu pierwszym ludobójstwie, jakie dokonało się w czasie powstania w Wandei:

 

„Pierwsze w dziejach państwowe, systematyczne ludobójstwo w Wandei – wymordowanie ponad trzech tysięcy księży katolickich w największych od czasów Dioklecjana prześladowaniach, fala terroru i rabunków w całej Francji – to bezpośredni rezultat zbrodni z 21 stycznia” – piszą.

 

Ważnym wymiarem obchodów rocznicy stracenia króla Francuzów stanie się z pewnością wyciągnięcie wniosków z tragicznych wydarzeń sprzed ponad dwóch wieków. Dostrzeżenie narzucających się analogii z czasami współczesnymi może pomóc przewidzieć konsekwencje odrzucenia Boga w imię „wolności”: „Śmierć Ludwika XVI rozpoczyna szereg zbrodni popełnionych w imię „postępu”, w imię filozofii tworzenia „nowego człowieka”, w imię podporządkowania obywateli państwu, w imię dyktatu jedynie słusznej ideologii i wreszcie w imię nienawiści do chrześcijaństwa, a przede wszystkim do Kościoła Katolickiego – przypominają organizatorzy obchodów rocznicy”.

 

Ostrzegają oni także przed niebezpieczeństwem przemian świadomościowych, które – jak uczy historia – zawsze prowadzą do tragedii także w wymiarze bardzo konkretnym, pozaideologicznym.

 

Odkryć prawdziwe korzenie

Bagaż negatywnego dziedzictwa rewolucji francuskiej jest możliwy do odrzucenia. Konieczna jest tu jednak odpowiednia edukacja, oparta na prawdziwych, nie propagandowych źródłach wiedzy. Potrzeba wreszcie odnowy w dziedzinie duchowej – nie tylko poprzez ponowne odkrycie chrześcijańskich korzeni Europy, ale także poprzez zwrócenie się o pomoc do Boga i do Kościoła już zbawionego i orędującego za nami.

Organizatorzy obchodów apelują zatem do wszystkich, „którzy myślą i czują podobnie”, o uczczenie rocznicy 21 stycznia 2013 udziałem w Mszach Świętych odprawianych w kościołach w intencji króla Ludwika XVI i w intencji niezliczonych ofiar rewolucji francuskiej oraz jej złowrogich następstw. Ze względu na charakter rocznicy proponują zamawianie Mszy Świętych w rycie trydenckim.

 

W Warszawie Msza Św. w rycie trydenckim zostanie odprawiona 21 stycznia o godz. 19:30 w kościele pw. św. Klemensa przy ul. Karolkowa 51, w Lublinie – 24 stycznia o godz. 18:00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, przy ul Staszica 16. Informacje o zamawianych Mszach można nadsyłać na adres [email protected], zostaną one zamieszczone na facebookowym profilu komitetu obchodów rocznicy.

 

 

Agnieszka Żurek

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram