DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   CYWILIZACJA

Plinio Corrêa de Oliveira

Odrodzenie Mahometa

#HISTORIA    #EUROPA    #CYWILIZACJA    #ŚWIAT    #CESARSTWO

Zgłębiając smutną historię upadku Cesarstwa Zachodniego, trudno zrozumieć krótkowzroczność, spokój i obojętność Rzymian wobec zbliżającego się niebezpieczeństwa. Wszystkie rozliczne wady Rzymu dodatkowo wzmacniał niepoprawny nawyk zwyciężania. Przecież najpotężniejsze nacje starożytności – Egipt, Grecja, Azja Mniejsza – leżały u jego stóp; definitywnie obłaskawieni zostali dzicy Celtowie; Ren i Dunaj stanowiły wspaniałą naturalną osłonę imperium. Czy ktokolwiek mógł się obawiać, że barbarzyńcy błąkający się po dziewiczych puszczach środkowej Europy są w stanie poważnie zagrozić tak potężnej strukturze politycznej?

 

Przyzwyczajonym do takiego postrzegania rzeczywistości Rzymianom brakowało elastyczności do zrozumienia nowej, stopniowo zarysowującej się sytuacji. Gdy barbarzyńcy przekroczyli Ren i rozpoczęli swe łupieżcze najazdy, napotkali jedynie słaby, niepewny i nieudolny opór rzymskich legionów. A Rzymianie wciąż ignorowali niebezpieczeństwo, opętani z jednej strony pochłaniającym ich pragnieniem przyjemności, z drugiej zaś zmyleni tym, co odrażająca terminologia freudowska nazwałaby dziś kompleksem wyższości. To tłumaczy niezmącony spokój, jaki zachowali do samego końca.

Ale nawet jeśli wziąć pod uwagę tajemnicę rzymskiej inercji, ogólny obraz zdaje się osobliwy i może nazbyt uproszczony. Zrozumiemy go jednakowoż o wiele łatwiej, przyglądając się innej wielkiej tajemnicy – rozgrywającej się na naszych oczach – w której nawet w pewien sposób sami uczestniczymy, a mianowicie: niezwykłej bierności chrześcijańskiego Zachodu w obliczu odrodzenia afrykańsko‑azjatyckiego pogaństwa. Problem jest zbyt obszerny, by traktować go ogólnie. A żeby go należycie zrozumieć, wystarczy rozważyć tylko jeden aspekt zjawiska: odnowę świata islamu.

 

Przypomnijmy sobie zatem pokrótce garść ogólnych informacji na ów temat. Jak wiemy, świat muzułmański rozciąga się na obszarze od Indii, poprzez Arabię i Azję Mniejszą oraz Egipt, aż po wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Strefa wpływów islamu stanowi potęgę we wszystkich aspektach: terytorium, zaludnienia i zasobów naturalnych. Ale jakiś czas temu pewne czynniki uczyniły całą tę potęgę niemal zupełnie bezużyteczną. Oczywiście, węzłem łączącym muzułmanów całego świata mogłaby się stać religia „proroka”. Ale religia ta jawiła się podzielona, słaba i całkowicie pozbawiona godnych uwagi przedstawicieli w sferze myśli, przywództwa czy działania...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

W Poznaniu obrońców kościoła przy ul. Fredry zaatakowano z użyciem gazu, metalowych pałek i noży. W innych miejscowościach na szczęście na razie nie doszło do tak dantejskich scen, ale w wielu częściach kraju przez całą noc centra miast były patrolowane przez społeczeństwo obawiające się lewackich napadów na kościoły. Tymczasem poseł Robert Winnicki (Konfederacja/Ruch Narodowy) w oparciu o swoje źródła poinformował, że do Polski za zaproszenie lewicy zmierzają anarchistyczni terroryści.

 
 

– Zwycięstwo w wojnie! To hasło to cecha bogów uranicznych. Wojny domagali się członkowie Hitlerjugend, do wojny nawołuje dzisiaj barbaria na polskich ulicach i atakująca nasze kościoły katolickie. Wobec tego nie można mieć wątpliwości, że symbol błyskawicy u feministek ma bliskie konotacje historyczne i znaczeniowe do symboliki nazistowskiej związaną z organizacją Hitlerjugend – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Tomasz Panfil (KUL, BEP IPN).

 

Francuskie władze nie ukrywają, że przygotowywana dyrektywa dotycząca usług cyfrowych (DSA) nie powinna ograniczać się wyłącznie do nielegalnych materiałów, ale winna również obejmować dezinformację i inne szkodliwe treści. Platformy internetowe zwracają uwagę, że będą zmuszone do cenzury.

 

Dziś, kiedy obserwujemy przetaczającą się przez Polskę falę nienawiści i pogardy, wszyscy zostaliśmy wezwani do dania świadectwa naszej wierze i miłości wobec Kościoła. Kiedy dzień po dniu dochodzi do kolejnych ataków na nasze świątynie, nasza diagnozaobecnej sytuacji i odpowiedź treszcza się w – dziś często pomijanych– wezwaniach Jana Pawła II. Tu, w trakcie całego naszego życia, należymy do Kościoła walczącego. O tym właśnie przypominał nam Jan Paweł II!

 

We współczesnym świecie jedynie Kościół katolicki jest tą instytucją, która w sposób konsekwentny i jasny stoi na straży świętości i godności każdego ludzkiego życia od chwili jego poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Dlatego też Kościół znalazł się na celowniku wszystkich tych sił, zarówno w wymiarze globalnym, jak i naszego społeczeństwa, które uważają, że aborcja jest prawem człowieka – powiedział abp Marek Jędraszewski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.