DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   CYWILIZACJA

Plinio Corrêa de Oliveira

Odrodzenie Mahometa

#HISTORIA    #EUROPA    #CYWILIZACJA    #ŚWIAT    #CESARSTWO

Zgłębiając smutną historię upadku Cesarstwa Zachodniego, trudno zrozumieć krótkowzroczność, spokój i obojętność Rzymian wobec zbliżającego się niebezpieczeństwa. Wszystkie rozliczne wady Rzymu dodatkowo wzmacniał niepoprawny nawyk zwyciężania. Przecież najpotężniejsze nacje starożytności – Egipt, Grecja, Azja Mniejsza – leżały u jego stóp; definitywnie obłaskawieni zostali dzicy Celtowie; Ren i Dunaj stanowiły wspaniałą naturalną osłonę imperium. Czy ktokolwiek mógł się obawiać, że barbarzyńcy błąkający się po dziewiczych puszczach środkowej Europy są w stanie poważnie zagrozić tak potężnej strukturze politycznej?

 

Przyzwyczajonym do takiego postrzegania rzeczywistości Rzymianom brakowało elastyczności do zrozumienia nowej, stopniowo zarysowującej się sytuacji. Gdy barbarzyńcy przekroczyli Ren i rozpoczęli swe łupieżcze najazdy, napotkali jedynie słaby, niepewny i nieudolny opór rzymskich legionów. A Rzymianie wciąż ignorowali niebezpieczeństwo, opętani z jednej strony pochłaniającym ich pragnieniem przyjemności, z drugiej zaś zmyleni tym, co odrażająca terminologia freudowska nazwałaby dziś kompleksem wyższości. To tłumaczy niezmącony spokój, jaki zachowali do samego końca.

Ale nawet jeśli wziąć pod uwagę tajemnicę rzymskiej inercji, ogólny obraz zdaje się osobliwy i może nazbyt uproszczony. Zrozumiemy go jednakowoż o wiele łatwiej, przyglądając się innej wielkiej tajemnicy – rozgrywającej się na naszych oczach – w której nawet w pewien sposób sami uczestniczymy, a mianowicie: niezwykłej bierności chrześcijańskiego Zachodu w obliczu odrodzenia afrykańsko‑azjatyckiego pogaństwa. Problem jest zbyt obszerny, by traktować go ogólnie. A żeby go należycie zrozumieć, wystarczy rozważyć tylko jeden aspekt zjawiska: odnowę świata islamu.

 

Przypomnijmy sobie zatem pokrótce garść ogólnych informacji na ów temat. Jak wiemy, świat muzułmański rozciąga się na obszarze od Indii, poprzez Arabię i Azję Mniejszą oraz Egipt, aż po wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Strefa wpływów islamu stanowi potęgę we wszystkich aspektach: terytorium, zaludnienia i zasobów naturalnych. Ale jakiś czas temu pewne czynniki uczyniły całą tę potęgę niemal zupełnie bezużyteczną. Oczywiście, węzłem łączącym muzułmanów całego świata mogłaby się stać religia „proroka”. Ale religia ta jawiła się podzielona, słaba i całkowicie pozbawiona godnych uwagi przedstawicieli w sferze myśli, przywództwa czy działania...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.

 
 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.

 

Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.

 

Komisja Europejska nie ustaje w próbach wprowadzenia ideologii gender do unijnego prawa. Na wypadek niepowodzenia planu ratyfikacji kontrowersyjnej Konwencji stambulskiej, zapowiedziała podjęcie działań w celu przyjęcia nowego wiążącego prawa opierającego się na tych samych genderowych założeniach, co Konwencja


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.