Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

Rozmowa z prof. Grzegorzem Kucharczykiem [ZOBACZ VIDEO]

Odrodzenie idei pruskiej?


Odtwórz w YouTube
 

W Niemczech widoczne jest odrodzenie idei pruskiej, a fascynacja dawnym państwem jest coraz mocniej zauważana. Takie próby odbudowy dawnego dziedzictwa są groźne dla Polski. Trzeba bowiem pamiętać na czym wyrosła potęga Prus. - Prawidłowość była taka: im słabsza Rzeczpospolita, tym silniejsze Prusy - mówi prof. Grzegorz Kucharczyk w rozmowie z red. Piotrem Doerre.


DATA: 2017-11-26 08:06:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Nędzny kraik,. Książę Józef, ten potrafił i z całym arystokratycznym chłodem osadzić i wskazać właściwe miejsce. Podła, zdradziecka "dynastia", bezwzględny dla wszystkich sąsiadów Prusak. Nie dyskutuj z chamem, przy nim zawsze amen(nieodżałowany Jan Sztaudynger).
ponad 2 lata temu / p_rus-2
 
Do tych którzy ubolewają nad pruskim zaangażowaniem w wojnie przeciw Napoleonowi- Prusy to było heretyckie państwo, ale Napoleon był jeszcze gorszym heretykiem, bo odrzucał chrześcijaństwo w całości. I stanęliśmy wtedy po stronie wroga katolików, który między innymi użył zbrojnej agresji przeciwko Papieżowi w czasie włoskich kampanii (z udziałem polskich legionów). To my stanęliśmy wtedy po złej stronie, wstyd tym większy, że nawet pruscy heretycy potrafili wybrać tą właściwszą. Dążenie do niepodległości niczego na pewno nie usprawiedliwia, bo Napoleon i tak nam jej nie dał i jedynym trwałym skutkiem jego rządów było zburzenie chrześcijańskiego porządku w narodzie Polskim.
ponad 2 lata temu / kribac
 
Odrodzenie idei prusackiej trwa w Niemczech już od ok. 30 lat, jednym z przejawów tego był wschodnioniemiecki serial pt. "Scharnhorst", sławiący jednego z generałów prusackich w walkach przeciwko Napoleonowi I. [Powinniśmy pisać i mówić - w takim jak powyższe zastosowaniu - "prusackich" = przymiotnik od rzeczownika "Prusacy", bo przymiotnik "pruski" pochodzi od rzeczownika "Prusowie", a Prusowie (którzy byli jednym z narodów bałtyjskich) to NIE Prusacy (którzy byli częścią narodu niemieckiego, częścią najgorszego - w tamtych czasach - sortu.]
ponad 2 lata temu / Konrad Turzyński
 
Prusowie zabili św. Wojciecha. Dziś została z nich tylko nazwa przejęta przez jedno z księstw niemieckich, które na wielkie nieszczęście Niemiec i świata zaczęło rządzić.
ponad 2 lata temu / Solidarny
 
Słusznie Pan Profesor zwraca uwagę na zagrożenia. We Wrocławiu przywrócono nazwę Hala Stulecia, została oddana do użytku w 1913 roku w przeddzień I wojny światowej.Byla pomnikiem pruskiego militaryzmu, czciła zwycięstwo pruskie z 1813 nad wojskami polsko-francuskiej.Oczywiscie Prusacy byli w sojuszu z Rosją i Austrią.Dzis ta nazwa funkcjonuje we Wrocławiu i nikomu to nie przeszkadza, poza grupką patriotów.To skandal!
ponad 2 lata temu / Napoleon i Polacy
 
Nie "Prusy" tylko Prusowie. Piszmy po "polskiemu" a nie "pruskiemu".
ponad 2 lata temu / ADMIRAŁ
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 133 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.