DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Odpustowe świętowanie w Tuchowie

Odpustowe świętowanie w Tuchowie
fot.klasztor.tuchow.pl

Pośród licznych rozsianych po całej Polsce sanktuariów Maryjnych, u progu okresu wakacyjnego szczególną uwagę przykuwa położone nad rzeką Białą miejsce, w którym szczególnej czci doznaje Matka Boża Tuchowska. W dniach od 1 do 9 lipca w niewielkim mieście Tuchów, położonym na południu Polski odbywa się Wielki Odpust.


Tuchów to liczące ok. 6600 miasto na południu Polski, leżące w granicach województwa małopolskiego, w powiecie tarnowskim. Przynależy ono do diecezji tarnowskiej. Gdy odwiedzimy sanktuarium w czasie trwania odpustu, pierwsze co zwróci naszą uwagę to wielka rzesza ludzi oczekująca przed rozsianymi na całym sanktuaryjnym placu konfesjonałami.


- Od najdawniejszych czasów Wielki Odpust w Tuchowie ma wymiar pątniczo-pokutny. Licznie przybywający tu pielgrzymi chcą pojednać się z Bogiem. Wypraszają przez ręce Matki Bożej Tuchowskiej łaskę przemiany ich dotychczasowego życia – mówi w rozmowie z portalem PCh24.pl o. Bogusław Augustowski, redemptorysta - proboszcz i kustosz sanktuarium.


Ojcowie Redemptoryści wychodząc na przeciw oczekiwaniom pielgrzymów dyżurują w konfesjonałach od godz. 6.00 do 19.30.


 - Podczas każdego Wielkiego Odpustu spowiada codziennie 40 kapłanów. Zatem każdy pielgrzym ma możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Mimo tak dużej liczby kapłanów, w trakcie głównych obchodów i tak można zaobserwować kolejki przed konfesjonałami, ten widok napawa radością. Świadczą one o wierze przybywających, dla których tuchowskie sanktuarium staje się wielkim konfesjonałem, u kratek którego mogą wyznać grzechy i rozpocząć nowe życie – uważa proboszcz.


Do Matki Bożej czczonej w Jej cudownym obrazie pielgrzymują nie tylko mieszkańcy diecezji tarnowskiej.- Tuchowski kościół jest głównym i najstarszym sanktuarium diecezji tarnowskiej. Przybywają jednak do niego ze względu na jego tradycję i historię wierni nie tylko z tej diecezji. Jako sanktuarium ponaddiecezjalne jest znane w całym regionie południowej Polski, ale nie tylko. Przybywają pielgrzymi ze Słowacji i sąsiednich krajów, a także zdarzają się pielgrzymi z dalekich Chin, czy innych państw – zwraca uwagę ojciec Bogusław.


Termin rozpoczęcia odpustu nie jest przypadkowy. Na co zwraca uwagę nasz rozmówca:

„Sam odpust odbywa się na progu okresu wakacyjnego. Jest to dobry czas, by rozpocząć swój odpoczynek właśnie przez uczestnictwo w tych uroczystościach. Termin tego odpustu u zarania jego istnienia był ukłonem oo. Redemptorystów w kierunku ludności, która przecież na tych terenach zajmowała się głównie rolnictwem. Jest to bowiem czas już po sianokosach a jeszcze przed żniwami. Rolnicy przybywali do sanktuarium dziękując za plony i prosząc o urodzaje”.


Do sanktuariów przybywają czciciele Maryi z różnych grup społecznych i zawodowych. - Pielgrzymują nie tylko rolnicy, ale również różne grupy zawodowe. Tradycyjnie odpust rozpoczynają strażackie orkiestry dęte istrażacy, którzy w tym roku pielgrzymują do Matki Bożej Tuchowskiej już po raz 25. Od wielu lat na odpuście gromadzą się kolejarze, leśnicy, myśliwi, nauczyciele i pracownicy służby zdrowia. Przybywają ludzie pracujący, ale i też tej pracy poszukujący.


Do tronu tuchowskiej Pani pielgrzymują także przedstawiciele władz samorządowych, burmistrzowie, wójtowie, sołtysi. Aby uczcić swoje jubileusze złote i srebrne nawiedzają sanktuarium kapłani. W tym roku swój srebrny jubileusz kapłaństwa obchodzi ks. bp Andrzej Jeż który będzie przewodniczył Eucharystii i wygłosi Słowo Boże w liturgiczne święto Matki Bożej Tuchowskiej w dniu 2 lipca. Swoją obecność na Wielkim Odpuście Tuchowskim zaznaczają zawsze osoby konsekrowane oraz przedstawiciele różnych grup apostolskich: Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza, Rycerstwo Niepokalanej, tercjarze, czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy Niepokalanego Serca NMP, Róż Różańcowych oraz przyjaciół Radia Maryja.Są obecne małżeństwa obchodzące swe jubileusze, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Kręgów Domowego Kościoła, a także ludzie chorzy i  niepełnosprawni. Jest także obecna Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci ze specjalnym błogosławieństwem dzieci. Będą obecni przedstawiciele ofiar prześladowań z czasów komunizmu, żołnierze AK, a także motocykliści i kierowcy. Każdy dzień kończy się Wieczorem Maryjnym, który ma najczęściej charakter koncertu w wykonaniu różnych zespołów: m.in. chóru sanktuaryjnego czyorkiestry sanktuaryjnej.Dla małżeństw i rodzin oraz młodzieży wprowadziliśmy dwa oddzielne nocne czuwania– opowiada ojciec Bogusław.


Z jakimi intencjami przybywają do Tuchowa wierni? Zdaniem naszego rozmówcy tym czasie „tysiące próśb i podziękowań płynie do Boga przez przyczynę Maryi w naszym sanktuarium. Wierni przybywają ze swoimi codziennymi problemami. W ostatnim czasie coraz częściej wśród próśb obecna jest kwestia pracy, jej utrzymania lub znalezienia. Mówi nam to dużo o obecnej sytuacji Polaków, kiedy wielu z naszych rodaków musi emigrować w poszukiwaniu zatrudnienia. Te ważkie sprawy znajdują swoje odzwierciedlenie w głoszonych homiliach. Trzeba ludziom dać nadzieje w tych trudnych czasach. Ta nadzieja i światło płynie z tuchowskiego sanktuarium”.


W tym roku ojcowie Redemptoryści chcą zwrócić uwagę na stan naszej wiary przez hasło jakie będzie przyświecać obchodom odpustu. Mówi ojciec Bogusław: „Hasłem tegorocznego Odpustu są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza –„Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”(Łk 1, 45). Słowa te korespondują z obchodzonym przez Kościół Rokiem Wiary. Poszczególne dni odpustu mają  swoje hasła, które rozwijają temat wiary. Pokazują Maryję, jako nauczycielkę wiary. Błogosławiony, czyli szczęśliwy, jest bowiem ten, kto wierzy”.

Nawiedzenie tuchowskiego sanktuarium daje także możliwość obcowania z pięknem przyrody, która roztacza przed przybywającymi pielgrzymami swoje uroki. Niedaleko sanktuarium znajduje się wieża obserwacyjna, z której można podziwiać piękno pogórza, aż po wieńczące horyzont majestatyczne szczyty Tatr.


 - W obrębie sanktuarium znajduje się także muzeum posiadające ciekawe zbiory związane z historią miejsca, a także z misjonarską działalnością Redemptorystów. Wierni mogą także modlić się przemierzając dróżki różańcowe rozciągające się obok sanktuarium – zwraca uwagę nasz rozmówca.


Czas odpustu to moment, w którym Bóg daje nam szanse na podjęcie trudu nawrócenia i zastanowienia się nad naszym życiem. Z tej możliwości w sanktuarium tuchowskim korzystają rokrocznie dziesiątki tysięcy wiernych.


 - W ubiegłym roku odwiedziło w czasie Wielkiego Odpustu ok. 70 tys. wiernych. Da Bóg, że i w tym roku nie będzie ich mniej, a być może przybędzie ich więcej. Były lata, że nasze sanktuarium odwiedzało w tym czasie ponad 100 tys. wiernych – wspomina ojciec Bogusław.


Jeśli więc pragniesz zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w oczy kochającej Matki, która „wszystko rozumie” przyjedź do Tuchowa. Ona czeka nie tylko w czasie Wielkiego Odpustu ale „w każdy czas”.Łukasz Karpiel

 

 
Zdjęcia dzięki uprzejmości OO. Redemptorystów klasztor.tuchow.pl


DATA: 2013-07-02 11:00
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
ponad 6 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.