DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 

Odpust zupełny w uroczystość Bożego Miłosierdzia

Odpust zupełny w uroczystość Bożego Miłosierdzia
Tycjan

„Miłosierdzie Boże zdolne jest przebaczyć najcięższe nawet grzechy, ale czyniąc to skłania wiernych do wzbudzenia w sobie nadprzyrodzonego żalu za własne grzechy, tak że podejmują oni - również z pomocą łaski Bożej - mocne postanowienie, by już więcej nie grzeszyć. Takie duchowe usposobienie pozwala rzeczywiście uzyskać wybaczenie grzechów śmiertelnych” – ogłosiła w 2002 roku Penitencjaria Apostolska, wprowadzając odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w drugą niedzielę Wielkanocy.


Uzyskiwanie odpustów jest wielowiekową tradycją, służącą wzrostowi wiary. „Cel, jaki sobie stawia władza kościelna w udzielaniu odpustów, tkwi nie tylko w tym, aby wspomóc wiernych w usunięciu należnych kar, lecz także w tym, aby wiernych skłonić do wykonywania uczynków pobożności, pokuty i miłości - zwłaszcza takich, które przyczyniają się do wzrostu wiary i dobra wspólnego”. Jeśli wierni ofiarują odpusty za zmarłych, praktykują w szczególniejszy sposób miłość, a gdy myślą o sprawach niebieskich (nadprzyrodzonych) - lepiej układają sprawy doczesne” – tłumaczył Paweł VI.


Odpust zupełny jest dziełem nawrócenia, postępowania w uświęceniu. „Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” – czytamy w Katechizmie.


Warunkiem uzyskania odpustu zupełnego jest

1)      brak przywiązania do grzechu, także powszedniego,

2)      bycie w stanie łaski uświęcającej,

3)      przyjęcie Komunii świętej,

4)      odmówienie modlitw „Ojcze nasz” oraz „Zdrowaś Mario” w intencjach Ojca świętego (w kwietniu te intencje to „Aby publiczne wyznawanie wiary i modlitwa były dla wiernych źródłem życia” oraz „Aby Kościoły misyjne były znakami i instrumentami nadziei i zmartwychwstania”.


Jeśli brak dyspozycji wykluczenia jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, wypełniając te warunki można otrzymać odpust cząstkowy. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego dodatkowym warunkiem jest jeszcze, by wziąć udział w „pobożnych praktykach ku czci Bożego Miłosierdzia” albo odmówić „przed Najświętszym Sakramentem publicznie wystawionym, lub przechowywanym w tabernakulum, w jakimkolwiek kościele lub kaplicy, modlitwę „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego, np. „Miłosierny Jezu, ufam Tobie”. Odpust cząstkowy mogą w tym dniu uzyskać także osoby, które z „sercem skruszonym” odmówią któreś z zatwierdzonych wezwań do Jezusa Miłosiernego.mat


DATA: 2013-04-09 12:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czym rozni sie odpust zupelny uzyskany w niedziele Bozego Milosierdza od odpustu zupelnego w innych okolicznoesciach np. Odprawieniu drogi krzyzowej. Jesli niczym to Niedziele Bozego Milosierdzia mozemy miec praktyczne codziennie
7 miesięcy temu / Gosc
 
W moim przekonaniu intencji nie trzeba znać. Ale możesz je znaleźć np. na sanctus.pl na podstawie wiadomości radio watykańskiego. Na ten rok wszystkie intencje już ustalił był w zeszłem roku nasz papież Benedykt XVI.
ponad 6 lat temu / PK
 
Mam pytanie do warunku 4. Bo jakoś ciężko jest się do tych intencji dobrać... Czy trzeba je znać? A może wystarczy pomodlić się dosłownie "w intencjach papieskich", wiedząc że jakieś są wyznaczone?
ponad 6 lat temu / Jarek
 
Jak czytam te warunki otrzymania odpustu zupełnego to widze jak są niezrozumiałe i nieprzystające do współczesnego rozumienia chrześcijaństwa. Ad.1)Co to własciwie oznacza? Bardzo nieprecyzyjne. Trzeba wiernym to wyjaśnic. Ad.2 To juz jaśniejsze, bo każdy człowiek wolny od grzechu ciężkiego jest w stanie łaski uświęcającej. Ale ten punkt właściwie miesci sie w 1). Ad.3)Oczywiście chodzi o właściwe przyjęcie czyli decyzja zjednoczenia swej woli z wola Jezusa. Podkreślam, bo wg. mnie więcej warte jest zjednoczenie woli od mechanicznej, zewnętrznej praktyki religijnej. Ad.4)Nie chodzi tu o modlitwę za papieża a za sprawy na których mu zależy. I nie tylko mechaniczne odmówienie modlitwy ale autentyczne przejecie się tą intencją. Jakoś brakuje mi tu takich czynów jak ofiarna służba bliźniemu, danie świadectwa prawdzie, ewangelizację i wiele innych. Na szczęście Bóg zna nasze życie i serce i sam udziela nam różnych odpustów i innych łask bez spełniania "warunków".
ponad 6 lat temu / Marek
 
Co znaczy "wyzbyć sie przywiązania do grzechu nawet powszedniego" czy mam nie grzeszyć cały dzień
ponad 6 lat temu / Mariusz
 
Jak zapisała we wspomnieniach jedna z mniej znanych mistyczek (dowiedziała się tego od duszy czyśćcowej) bardzo niewielu dostępuje odpustu zupełnego bo naprawdę nieliczni są w stanie spełnić te warunki, a właściwie pierwszy z nich
ponad 6 lat temu / Iw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.