DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Odpowiedzialność zbiorowa w sprawie Birczy. MON nie wyjaśnił jak doszło do zmiany tablicy

Odpowiedzialność zbiorowa w sprawie Birczy. MON nie wyjaśnił jak doszło do zmiany tablicy
Fot. Mateusz Wlodarczyk/FORUM
#BIRCZA    #MON    #ANTONI MACIEREWICZ    #IPN    #UKRAINA    #OUN    #UPA    #BANDERA    #NACJONALIZM    #LUDOBÓJSTWO    #MAŁOPOLSKA WSCHODNIA    #KRESY

Resort obrony narodowej odpowiedział na pytania dotyczące okoliczności zamiany płyty pamiątkowej na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Jak się okazuje, za usunięcie nazwy „Bircza” właściwie nikt nie odpowiada… No, chyba żeby przyjąć zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

 

Przypomnijmy. Na obchody Święta Niepodległości na Grobie Nieznanego Żołnierza pojawiły się nowe tablice pamiątkowe. Znalazły się na nich nazwy miejscowości na Wołyniu i Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce Wschodniej, które odpierały ataki sił UPA. Wsród nich pojawiła się inskrypcja „Bircza 1945-1946”.

 

Jakież było zdziwienie, gdy w przeddzień narodowego święta Antoni Macierewicz, ówczesny szef MON, dokonał odsłonięcia nowych tablic… Nazwa Bircza została usunięta! Sprawa wywołała oburzenie, a posłowie oraz mieszkańcy Birczy zażądali wyjaśnień.

 

Jak się okazało, usunięcie nazwy Birczy z tablicy zostało wykonane zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Dalsza część wyjaśnień resortu wskazuje jednak, że była to odpowiedzialność zbiorowa, bo „wszelkie czynności w niniejszej sprawie były wykonane w oparciu o ustalenia zespołu eksperckiego złożonego z przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, MON, Wojskowego Biura Historycznego, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Muzeum Wojska Polskiego, Światowego Związku Żołnierzy AK, Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz środowisk naukowych”.

 

Innymi słowy: winnych brak. Sprawę ostro skrytykował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, wskazując, że taka odpowiedź jest pokrętna i jest powodowana strachem przed przyznaniem, że na zmianę dezycji miał wpływ szef ukraińskiego IPN.

 

 

 

Należy także przypomnieć, że MON odpowiadając na pytania o tablicę poinformował PCh24.pl, że decyzja o usunięciu nazwy Bircza podyktowana była koniecznością wyboru spośród 200 miejscowości o podobnym charakterze, podobnych wartościach historycznych.

 

 

Zobacz także: 

Bircza znika z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza. Pod wpływem ukraińskiego negacjonisty?

Bircza pamięta. Władze samorządowe o powrocie tablicy na Grób Nieznanego Żołnierza

„Żywi to pamiętają. Żywi dziś czuwają”. Bircza upomina się o bohaterów

Źródło: dorzeczy.pl

MA


DATA: 2018-03-14 16:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.