DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Odpowiedzialność karna dla kobiet w ciąży pijących alkohol? Tego chce Rzecznik Praw Dziecka

Odpowiedzialność karna dla kobiet w ciąży pijących alkohol? Tego chce Rzecznik Praw Dziecka
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

„Rzecznik Praw Dziecka zaproponował, aby w ramach ochrony dziecka poczętego odpowiedzialność karną ponosiła matka pijąca w czasie ciąży alkohol” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

„Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży” - czytamy w dzienniku.

 

Z informacji, do których dotarł „DGP” pomysł Rzecznika Praw Dziecka popierają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwni są politycy opozycji.

 

Zdaniem Marka Asta (PiS) z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka ochrona życia dziecka poczętego jest szczególnie ważna dla partii rządzącej. – Dlatego konkretne zmiany ustawowe powinny stać się przedmiotem głębokiej refleksji – przekonuje polityk. Jego zdaniem przekaz o szkodliwości picia w ciąży jest obecny w społeczeństwie. Nie można więc dłużej zasłaniać się niewiedzą.

 

To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony – zaznacza Ast.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-07-02 09:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zajeżdża totalniactwem Prohibicja też miała zbożne cele
1 miesiąc temu / Ktoś
 
Tak,brawo. + kara za smierdzáce pety.
1 miesiąc temu / Tak
 
@Margeritta niestety ty jesteś w błędzie, na tym etapie rozwoju najbardziej szkodliwe jest promieniowanie UV, kofeina i zbyt wysoka temperatura, alkohol nie ma wpływu ponieważ nie ma jeszcze łożyska i zarodek jest odżywiany przez kosmówkę a nie dyfundujące składniki krwi matki, alkohol nie dociera do zarodka
1 miesiąc temu / Czytelnik
 
@Czytelnik: "do około 8-10 tygodnia alkohol nie ma wpływu na rozwój zarodka" - niestety, ale jesteś w błędzie. Poza tym, a zaburzenia powstałe u dziecka wskutek alkoholu może odpowiadać również pijący ojciec. Więc jak - prohibicja?
1 miesiąc temu / Margeritta
 
@Pani Kara Ciekawe, że Jezus Chrystus akurat wino przemienił w swoją Krew. O cudzie w Kanie nie wspominając.
1 miesiąc temu / Mmm
 
BRAWO
1 miesiąc temu / Redes
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.