DZIŚ JEST:   09   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana Diego
Św. Leokadii, męczennicy
 
 
 
 

Odnowa teologii moralnej lekiem na kryzys. Komentarze po eseju Benedykta XVI

Odnowa teologii moralnej lekiem na kryzys. Komentarze po eseju Benedykta XVI
fot. Giuseppe Ruggirello [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

„Jak zreformować Kościół? Odnowa teologiczna, zwłaszcza teologii moralnej opartej na metafizycznym myśleniu, które wskazuje na rzeczywistość jako kategorię stałą a nie przedmiot naszych subiektywnych rozważań” – powiedział ks. Gerald Murray, znawca prawa kanonicznego w komentarzu dotyczącym eseju Benedykta XVI.

 

W swoim eseju, papież-emeryt w szczegółowy sposób analizuje przyczyny kryzysu, który w najbardziej zatrważający sposób objawił się w nadużyciach seksualnych ludzi Kościoła. Jego zdaniem kryzys nadużyć bezpośrednio łączy się z współczesną relatywizacją Eucharystii i odejściem od Tradycji. Ponadto, od kilkudziesięciu lat w Kościele mocno uwydatnił się kryzys w podejściu do nauczania teologii, zwłaszcza teologii moralnej.

 

Do diagnozy Benedykta XVI odniósł się znawca prawa kanonicznego, kapłan z diecezji nowojorskiej ks. Gerald Murray. Jego zdaniem, oprócz przywrócenia godnego stosunku do Eucharystii, to właśnie odnowa teologii moralnej musi być podstawą naprawy Kościoła. „Odnowa teologiczna, zwłaszcza teologii moralnej opartej na metafizycznym myśleniu, które wskazuje na rzeczywistość jako kategorię stałą a nie przedmiot naszych subiektywnych rozważań” - podkreślał.

 

Ks. Murray zgadza się z papieżem-emerytem odnośnie twierdzenia, że traktowanie Najświętszego Sakramentu bez należytej czci i adorującego ducha, sprawia, że nasz szacunek do Boga i jego stworzeń „wychodzi tylnimi drzwiami”.

 

Amerykański kapłan tłumaczy następstwa takiego stanu rzeczy. „Co wtedy mamy? Otrzymujemy całe zło relatywizmu, niemoralność (…) młodzi ludzie i inni zostają ofiarami potężnych osób, którzy odrzucają moralność”. Subiektywizm jaki dotknął katolickie nauczanie o rzeczywistości, ks. Murray określił je jako tworzenie „świata na niby”.

 

„Jaka jest różnica między przyklęknięciem w Kościele a pójściem do Disneylandu? Świat Disney’a jest zmyślony. Jezus jest realnie obecny w Taberankulum” – podkreślał. „Bóg jest fizycznie obecny w Tabernakulum w moim kościele. Moim obowiązkiem jest żyć w taki sposób aby przyjmować Go, abym mógł spotkać się z nim w momencie mojej śmierci (…) to przepiękne przesłanie” – dodał.

Publicysta Robert Royal wskazał w jaki sposób Benedykt XVI określił coraz powszechniejszy stosunek do Eucharystii, objawiający się m.in. w przyjmowaniu Komunii Św. podczas rodzinnych uroczystości, takich jak pogrzeby, chrzciny czy śluby.

 

„Przyjmuje się, że wszyscy członkowie rodziny i przyjaciele  – zarówno ci, którzy są katolikami, lub żyją z katolikami w dobrych relacjach, protestanci czy ktokolwiek – są w jakiś sposób uprawnieni do przyjęcia Eucharystii” – dzieli się swoją obserwacją Royal. Redaktor naczelny „The Catholic Thing” podkreśla, że odmówienie udzielenia Komunii w takich momentach coraz częściej uważane jest jako wyraz braku litości ze strony Kościoła. Jego zdaniem, wskazuje to na problem kierowania się nadmiernym sentymentalizmem.

 

„Często mówi się, że sentymentalizm jest śmiercią prawdy (…) nic dziwnego, że podejście sentymentalne w stosunku do Eucharystii jest coraz bardziej powszechne. Prawdziwa cześć i strach przed Bogiem oraz bojaźń w naszych stosunkach wobec Niego oraz wobec innych zaczyna zanikać” – podsumował.

 

Źródło: lifesitenews.com

PR      

 

Benedykt XVI o przyczynach kryzysu Kościoła [PEŁNY TEKST PO POLSKU]


PODCAST. Czyta Marcin Austyn

 

 

 


DATA: 2019-04-15 13:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Był taki okres, że zachwycałam się Janem Pawłem II czy też Benedyktem XVI, a potem przyszła chłodna refleksja religijna i teraz dochodzę do wniosku, że owa chłodna refleksja religijna lepiej służy prawdzie niż byłe zachwyty.A jeżeli chodzi o kwintesencje prawdy o Kościele, to pewnie jeszcze trochę musimy zaczekać.
7 miesięcy temu / Weronika
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.