17 lipca 2020

Odnowa Stacji Drogi Krzyżowej w parafii w Lachowicach

(Fot.: Jan Bereza)

W podcieniach drewnianej świątyni w Lachowicach można już podziwiać część XIX-wiecznych odnowionych Stacji Drogi Krzyżowej, na konserwację kolejnych parafia pozyskała dotację z małopolskiego sejmiku. Wśród najcenniejszych elementów wartych obejrzenia w tym kościele należy wymienić barokowo – klasycystyczne organy z 1836 roku i jeszcze starszą barokową kamienną chrzcielnicę z 1789 roku.

 

Okalające drewniany kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach podcienia, zwane sobotami, udekorowane są Stacjami Drogi Krzyżowej. Ich powstanie jest datowane na 1846 rok, a autorem stacji był Antoni Krząstkiewicz, artysta urodzony i związany z Żywiecczyzną. Jego obrazy zdobią kościoły i kaplice na terenie Żywiecczyzny, m.in. w Jeleśni i w Łodygowicach. Stopniowo prowadzona konserwacja techniczna i estetyczna Stacji Drogi Krzyżowej w Lachowicach w tym roku będzie kontynuowana, a wsparta będzie środkami z budżetu województwa małopolskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Budowę drewnianego kościoła w Lachowicach rozpoczęto w 1789 roku a zakończono w 1792 roku. Powstał on na miejscu wzniesionej w 1707 roku kaplicy cmentarnej, dlatego też budynek świątyni sąsiaduje z parafialnym cmentarzem. Stylem nawiązuje on do późnego średniowiecza, ale wyposażenie świątyni jest barokowo – klasycystyczne. Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła jest budowlą jednonawową, o konstrukcji zrębowej, posadowioną na podmurowaniu i otoczoną szerokimi podcieniami – sobotami, które chroniły wiernych przychodzących na niedzielną Mszę św. czasami już w sobotę. Całość kościelnej bryły przekrywapulpitowy dach pokryty gontem, a na kalenicy znajduje się sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę, pokryta blachą.

 

Kontemplując wnętrze kościoła należy zwrócić szczególną uwagę na drewniany ołtarz główny, w którym umieszczony jest barokowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz obraz przedstawiający patronów parafii – św. Piotra i św. Pawła. W mensie ołtarzowej umieszczone zostały w 1855 roku relikwie św. Klemensa i św. Innocentego.

 

Poza ołtarzem głównym w kościele znajdują się cztery ołtarze boczne – poświęcone Matce Bożej, św. Sebastianowi, Chrystusowi Ukrzyżowanemu i św. Annie Samotrzeć. Interesujące barokowo – klasycystyczne organy z 1836 roku są dziełem Marcina Gracza z Pcimia.

Do najstarszych elementów świątyni należą: barokowa, kamienna chrzcielnica o kształcie kielichowym z ok. 1789 roku, dwie barokowe, również kamienne kropielnice z końca XVIII stulecia oraz także pochodzący z tego okresu drewniany konfesjonał.

 

Dostojeństwa wnętrzu kościoła nadają odrestaurowywane przez lata polichromie i rzeźby. Na sklepieniu prezbiterium umieszczony jest obraz Matki Bożej Niepokalanej, a na sklepieniu kościelnej nawy uwiecznione zostały sceny Przemienienia Pańskiego i Zwiastowania. Z 1891 roku pochodzą malowidła przedstawiające 12 apostołów.

 

Ze względu na wartość historyczną kościół w Lachowicach, wraz z sześcioma innymi drewnianymi świątyniami z Małopolski, został wytypowany do wpisu na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

 

Jan Bereza

 

{galeria}

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie