DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Odnalezieni z różańcem. Czy to żołnierze „Ognia” bądź „Tarzana”?

Odnalezieni z różańcem. Czy to żołnierze „Ognia” bądź „Tarzana”?
Fot. IPN

Podczas zakończonego w ostatnich dniach etapu prac na Cmentarzu Rakowickim specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wraz z prokuraturą IPN Kraków ekshumowali szkielety ośmiu osób. Przypuszczają, że są to szczątki Żołnierzy Niezłomnych. Badacze odkryli przy odnalezionych m.in. różaniec i medalik z wizerunkiem Matki Bożej.

 

 

Celem prac było dotarcie do miejsca ukrycia ciał zamordowanych w latach 1946-1950 partyzantów ze zgrupowania „Ognia”, grupy PAS NZW Tadeusza Gajdy „Tarzana” oraz oddziału „Wiarusy”.

 

Poszukiwania i ekshumacje prowadzone były w czterech rożnych częściach nekropolii. Wydobyte szczątki zostaną teraz poddane badaniom sądowo-medycznym oraz analizie genetycznej DNA w celu identyfikacji. Wyników można spodziewać się na początku przyszłego roku.

 

Ekshumacje prowadzone były w ramach śledztwa IPN dotyczącego zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy UB z Nowego Targu i Tarnowa. Mieli oni w latach 1945- 56 znęcać się i mordować Niezłomnych, m.in. podwładnych Józefa Kurasia, ps. „Ogień”.

 

W odnalezieniu szczątków ośmiu osób bardzo pomogły śledczym IPN księgi cmentarne. Można w nich wyczytać, że w miejscach, gdzie obecnie przeprowadzono ekshumacje (w tym celu musiały zostać zdemontowane stojące tam pomniki), pochowane były osoby, które zginęły na mocy wyroków Wojskowego Sądu Rejonowego oraz „podczas walk”. W księgach wymieniono ich nazwiska i imiona, m.in. Wiesław Budzik, Tadeusz Zajączkowski i Walenty Bochorowski. Według tych zapisów, ponieśli oni śmierć za udział „w bandach spod znaku Narodowych Sił Zbrojnych”. Komuniści pochowali ich na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, jednak nie poinformowali o tym rodzin zamordowanych żołnierzy, tak że do chwili obecnej nie znały one miejsc spoczynku swoich bliskich.

 

Jako pierwsza prace poszukiwawcze na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w marcu 2017 roku przeprowadziła Fundacja „Niezłomni” im. majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ekshumowane wówczas zostały szczątki mężczyzny, ukryte w miejscu, gdzie w latach powojennych znajdował się cmentarny śmietnik. Poszukiwano wówczas Józefa Ostafina, żołnierza WiN. Po tym odkryciu sprawę przejęła prokuratura IPN Kraków. W lipcu 2017 r. przeprowadziła ona pierwszy etap prac na znanej krakowskiej nekropolii. Badacze poszukiwali wówczas szczątek oficerów II Zarządu Głównego WiN – kapitana Waleriana Tumanowicza i ppłk. Alojzego Kaczmarczyka, zamordowanych przez komunistów przed 70 laty w więzieniu na Montelupich. Ekshumowane wtedy zostały szczątki kilku osób. Trwają prace identyfikacyjne.

 

Ponadto IPN w październiku obecnego roku przeprowadził prace poszukiwawcze na dawnym dziedzińcu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy krakowskim Placu Inwalidów. Poprzedziły je badania tego terenu, przeprowadzone georadarem (styczeń 2017 r.). Śledczy szukali tajnych miejsc pochówku ofiar UB z lat 1945-1956. W wyniku prac potwierdzili istnienie w tym miejscu dwóch wykopów ziemnych, szczątków ludzkich jednak nie odkryli.

 

 

 

Adam Białous

 


DATA: 2017-10-23 16:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jacy żołnierze ? to była banda z lasu
ponad 2 lata temu / www
 
Święci Żołnierze módlcie się za nami!
ponad 2 lata temu / Yamamoto
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.