DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Odgrzewanie tyrolskiego separatyzmu. Konflikt na linii włosko-austriackiej przybiera na sile

Odgrzewanie tyrolskiego separatyzmu. Konflikt na linii włosko-austriackiej przybiera na sile
Pogranicze włosko-austriackie. Źródło: rzut ekranu z google.pl/maps

Po latach ciszy i spokoju na pograniczu austriacko-włoskim znowu odgrzewane są separatyzmy, będące źródłem konfliktu Austriaków i Włochów zamieszkujących Tyrol Południowy, należący do państwa włoskiego, ale zasiedlony przez niemieckojęzyczną mniejszość Austriaków – Tyrolczyków. Informację o nowym przejawie separatyzmu Tyrolczyków, będących obywatelami Włoch, podał rosyjski portal „Izwiestia” w ślad za włoskim dziennikiem „La Stampa”.

 

Konflikt wokół Tyrolu jest pokłosiem rozpadu monarchii Austro-Węgierskiej i uzyskaniu nowych terytoriów przez Włochy, kosztem pokonanego w I wojnie światowej mocarstwa środkowoeuropejskiego ze stolicami w Wiedniu i Budapeszcie, rządzonego przez Habsburgów. Na mocy traktatu pokojowego z Austrią, podpisanego 10 września 1919 roku w podparyskiej miejscowości Saint-Germain-en-Laye, Włochy uzyskały część spójnego i mającego poczucie własnej tożsamości geograficznej i kulturowej regionu Tyrolu. Południowy Tyrol i Górną Adygę, włączone do Włoch, w okresie międzywojennym poddano silnej italinizacji, a Mussolini prowadził także akcję przesiedlania robotników narodowości włoskiej do przejętego regionu, zmieniając m.in. strukturę narodowościową stolicy regionu Bolzano (niem. Bozen). Dzisiaj już zdecydowanie więcej jest tam Włochów niż Tyrolczyków.

 

Upadek faszystowskich Włoch i kres ery Mussoliniego złagodziły nieco relacje w tej części państwa włoskiego, ale napięcie na tle etnicznym nadal miało pożywkę w nierozwiązanym statusie języka niemieckiego w Tyrolu Południowym. Dochodziło nawet do aktów terroru przeciwko przedstawicielom włoskiego aparatu państwowego, niszczono linie wysokiego napięcia, koszary, pomniki, dworce kolejowe. Eskalacja akcji terrorystycznych miała miejsce w 1961 roku i dopiero wówczas doszło do sformułowania pakietu autonomicznego, gwarantującego językowi niemieckiemu miejsce w szkołach i urzędach oraz na tablicach z nazwami miejscowości. Nadal jednak niemieckojęzycznych Tyrolczyków razi pomnik gloryfikujący politykę Mussoliniego w Bolzano (Bozen) i fakt, że po drugiej stronie granicy tacy sami Tyrolczycy są obywatelami Austrii, z którą kulturowo cały Tyrol czuł silniejszy związek.

 

Dlatego też Włosi są bardzo wyczuleni na wszelkie przejawy działań antypaństwowych, podważających spójność Tyrolu Południowego z Republiką Włoską. Tymczasem początek roku szkolnego stał się okazją do zaakcentowania odmienności Tyrolu Południowego, a nawet jego dążeń separatystycznych i chęci uniezależnienia się od Rzymu oraz powrót pod skrzydła Wiednia.

 

Jak pisze „Izwiestia”, w czwartek 31 sierpnia, tuż przed początkiem nowego roku szkolnego, na terenie Tyrolu Południowego dystrybuowane są przez separatystów tyrolskich wydawnictwa z mapą polityczną, na której Tyrol Południowy stanowi część Austrii a nie Włoch. Działacze Partii Wolności Tyrolu Południowego nie kryją, że w granicach Włoch nie czują się dobrze. Pokazanie na publikacji dla uczniów mapy Austrii wraz Tyrolem Południowym jest wyraźnym sygnałem, że zwolenników wystąpienia z struktur Włoch nie brakuje wśród Tyrolczyków. Materiały te będą dystrybuowane wśród Tyrolczyków po obydwu stronach granicy.

 

Jeden z polityków Partii Wolności Tyrolu Południowego, Sven Knoll, powiedział – według portalu „Izwiestia” – że celem takiego pokazania mapy Austrii jest przyzwyczajenie uczniów do myśli, że Tyrol Południowy to nie Włochy, ale Austria.

 


Jan Bereza
  


DATA: 2017-09-01 12:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak, Tyrolczycy z pewnością o tym pamiętają... Proszę nie stosować takich uogólnień, bo w jaki sposób mieszkańcy południowego Tyrolu mogą być winni temu, co zrobili ich władcy ponad dwa wieki temu? Taka zawiść naprawdę niczemu dobremu nie służy, to taka trochę postawa przysłowiowego psa ogrodnika...
9 miesięcy temu / @Polak
 
Ciekawe, że wszędzie są podsycane różne separatyzmy tylko cudownie nie w Niemczech.
9 miesięcy temu / abc
 
Ciekawe czy austriacy pamiętają źe na 130 ukradli polską ziemie.Ali moźe kraść ale Alemu nie wolno ukraść.
9 miesięcy temu / Polak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.