12 września 2013

Dekarbonizacja, czyli odchodzenie od węgla kamiennego i brunatnego w energetyce na rzecz odnawialnych źródeł energii to iluzja i strata czasu. Wnioski takie płyną z konferencji „Globalny rynek górniczy – wizja przyszłości”, która odbyła się 10 września na inaugurację Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013.

 

Walczymy z pojęciem dekarbonizacji. Początkowo miało to oznaczać ograniczenie emisji CO2, ale teraz rozumie się to jako wyeliminowanie węgla jako surowca energetycznego. Jednak przy takiej strukturze światowych zasobów surowców energetycznych mówienie o dekarbonizacji jest iluzją. Energetyka węglowa jest jedną z kilku technologii zapewniających stabilne dostawy energii przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Inne technologie, zapewniające podobną stabilność dostaw energii, to energetyka gazowa i jądrowa – podkreślił Paweł Smoleń, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Odchodzenie od energetyki konwencjonalnej spowodowało, zdaniem Pawła Smolenia, nieoczekiwane skutki. W Niemczech, które stopniowo rezygnują z energii jądrowej, w zeszłym roku osiągnięty został rekordowy poziom produkcji odnawialnych źródeł energii, ale i węgla brunatnego. Istnieje wiele szacunków, w myśl których źródła odnawialne powinny być ubezpieczane przez energię z paliw kopalnych, co w praktyce w Europie oznacza węgiel.

 

– Węgiel to podstawowe paliwo energetyczne świata. Zasoby węgla kamiennego stanowią 79,8 proc. światowych rezerw surowców energetycznych, a zasoby węgla brunatnego 9,3 proc. – argumentował Paweł Smoleń, przekonując, że błędna jest polityka UE nakładająca na wszystkie państwa członkowskie jednakowy scenariusz rozwoju energetyki, ponieważ każde państwo posiada własną specyfikę.

 

Obecni na konferencji przedstawiciele branży górniczej z różnych państw, jak np. Wang Hongqiao, wiceprezydent China National Coal Association, Lenka Kovacovska, zastępca dyrektora Departamentu Zasobów i Bezpieczeństwa Energetycznego w Ministerstwie Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej, czy Prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki argumentowali, że na całym świecie węgiel pozostaje jednym z podstawowych i tanich źródeł energii. Natomiast w Europie, jak słusznie zauważył Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu, walka z węglem jest spowodowana motywami ideologicznymi.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: wnp.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram