DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Odebranie dziecka karą za „klapsa”. Barnevernet wzorem dla litewskich socjalistów

Odebranie dziecka karą za „klapsa”. Barnevernet wzorem dla litewskich socjalistów
źródło: pixabay.com

1 lipca 2018 r. na Litwie weszła w życie nowa ustawa o ochronie praw dziecka. Od tego czasu znacząco wzrosła liczba dzieci odbieranych rodzicom, co zbulwersowało Litwinów. Autorzy ustawy – litewscy socjaliści – nie ukrywają, że podczas jej tworzenia garściami czerpali z doświadczenia norweskiego Barnevernetu.

 

Litewskie społeczeństwo jest oburzone działaniami przedstawicieli Państwowej Służby Ochrony Praw Dzieci i Adopcji Dzieci, których praktyki charakteryzują się skandynawskim modelem działania. Należą do nich m.in. odbieranie dzieci rodzicom za pomocą policji, zakazy odwiedzin czy wydawanie decyzji o odebraniu dziecka z błahych powodów. Przed Sejmem w Wilnie protestowało w tej sprawie kilkaset osób.

 

- W naszym tradycyjnym społeczeństwie trudno coś takiego zaakceptować. Ludzie nie wierzą, że te interwencje były uzasadnione. Są oburzeni. Jest naprawdę gorąco – powiedział „Naszemu Dziennikowi" Jarosław Narkiewicz, poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Jednocześnie dodał, że działania pracowników socjalnych pośrednio sprzyjają repatriacji polskich dzieci.

Od momentu wejścia w życie tzw. „norweskiej ustawy”, litewskim rodzinom odebrano już ponad 2 tys. dzieci. To zatrważająca wynik jak na liczący nieco ponad 3 mln obywateli kraj. Sprawa jest na tyle poważna, że część opinii publicznej zaczyna dostrzegać w niej początek prawdziwego zatrzęsienia litewskiej sceny politycznej.

 

Za nieprzemyślane zmiany, zdaniem wielu komentatorów winę ponosi silna w państwach bałtyckich tendencja by orientować się na państwa skandynawskie, imponujące porządkiem i dobrobytem.

Często na szkolenia zaprasza się kogoś z Norwegii, kto ma się dzielić doświadczeniem. Dużo mówi się, że trzeba się wzorować na Skandynawii. Trochę jesteśmy tym zdziwieni. Przecież pod względem kultury, prawa czy ekonomii jesteśmy bliżej choćby Polski. Dlaczego mamy opierać się na Skandynawii? – wskazuje Irena Ingielewicz, która kieruje pracą służb socjalnych w rejonie wileńskim.

 

Za projekt ustawy odpowiedzialna  jest socjalistyczna poseł Dovilė Šakalienė. Postępowa polityk od lat korzysta z dotacji wielu skandynawskich organizacji. Duże znaczenie ma tutaj także fakt korzystania z tzw. funduszy norweskich, które wraz z innymi środkami wykorzystywane są przede wszystkim na zmianę wzorców społecznych i kształtowanie opinii publicznej. Na Litwie od lat norwescy doradcy odpowiedzialni są za kształcenie dużej części psychologów, pedagogów czy pracowników socjalnych.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

PR

   


DATA: 2018-12-05 08:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

w całej UE istnieje prawo przyznajace państwu totalną kontrolę nad rodzinami i ingerencję w ich życie;dopóki to prawo nie zostanie zniesione,będzie tragicznie:ludzie będą się bać zawierać małżeństw,zakładać rodzin,bo to przecież,na mocy prawa,jest potencjalnym przestępstwem,za które w końcu można wylądować w więzieniu.
4 miesiące temu / marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64596"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.