DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Odbudowane zamki katolickiego Królestwa – pożyteczne bardziej, niż się wydaje

Odbudowane zamki katolickiego Królestwa – pożyteczne bardziej, niż się wydaje
Zamek Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd. By Łukasz Śmigasiewicz (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

W ponad tysiącletnich dziejach Państwa Polskiego tylko jeden monarcha zasłużył sobie w pamięci narodu oraz historiografii na przydomek „Wielki”. To ostatni z panujących Piastów – Kazimierz, syn Władysława Łokietka. Król zasłużył się Ojczyźnie jak mało kto. Także poprzez budowę systemu zamków i fortyfikacji. Dzisiaj, za sprawą Jarosława Kaczyńskiego, żywo dyskutuje się w Polsce o odbudowie średniowiecznych budowli. To debata potrzebna niemal tak, jak restauracja symboli świetności naszego Królestwa.

 

Zamki wzniesione przez Kazimierza Wielkiego pozwoliły okrzepnąć świeżo zjednoczonemu po rozbiciu dzielnicowym Królestwu. Umożliwiły bezpieczny rozwój społeczny, polityczny, ekonomiczny i kulturowy. To właśnie na solidnym fundamencie (w przenośni i dosłownie) tych twierdz rodziło się państwo, z powodu którego często czujemy dumę oraz do którego ciągle się odwołujemy – Rzeczpospolita.

 

Nie przypadkiem syn twórcy zjednoczonego piastowskiego Królestwa, Władysława Łokietka, uzyskał miano Wielki, a każde dziecko nad Wisłą wie, że Kazimierz III „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”.

 

Zamki Kazimierza Wielkiego uległy zniszczeniom między innymi za sprawą Szwedów. Nienawidzących katolicyzmu heretyckich Szwedów – dodajmy. Część z kazimierzowskich konstrukcji przetrwała Potop, ale historia nie oszczędzała nas również po XVII wieku. Dzieła zniszczenia dopełnili zaborcy oraz dwa zbrodnicze totalitaryzmy z XX wieku.

 

Jednak nadszedł w końcu czas, by zerwać z bolesnym dziedzictwem przeszłości oraz „czczeniem porażek” uosabianych dzisiaj przez sterty kamieni. Czas wznieść na nowo z obecnych ruin dawne okazałe fortece i zamki, górujące nad okolicą i w ten sposób symbolizujące potęgę oraz majestat Królestwa Polskiego, Ojczyzny Polaków.

 

Odbudowa zamków, o jakiej podczas kongresu PiS w Przysusze wspomniał Jarosław Kaczyński, ma duże znaczenie dla tożsamości narodowej. Nie tylko w wymiarze edukacji o losach przodków, ale także wychowywania przyszłych pokoleń: pokazując gruzy, pokazujemy porażki; prezentując monumentalne twierdze, uczymy o stabilności starego porządku, który wbrew pierwszym skojarzeniom wcale nie zginął. Przeciwnie – jest trwalszy nawet niż zamki, gdyż po zdobyciu i spaleniu ich przez luterańskich Szwedów katolicka Rzeczpospolita nadal trwała i trwa wciąż, chociaż w gorszym, republikańsko-demokratycznym wydaniu.

 

Nie bez znaczenia w sprawie restauracji zamków jest również walor ekonomiczny proponowanej odbudowy, której inicjatywa wyjść miała od ministra ds. rozwoju, Mateusza Morawieckiego - jak zauważa na wPolityce.pl Maciej Pawlicki. Zamki to atrakcje turystyczne, wokół których toczy się ekonomiczne życie regionu. Tak było w średniowieczu. Tak jest nadal. Im więcej zamków, tym lepsza sytuacja gospodarcza Polski, często Polski prowincjonalnej. To także więcej zagranicznych turystów chcących zobaczyć nasz kraj i zapłacić nam za prawo do oglądania narodowego dziedzictwa.

 

Jednak mało kto zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt potencjalnej renowacji dziesiątków zamków z czasów dynastii Piastów – to wymiar monarchistyczny. Zamek, jak mało co na świecie, oddziałuje na naszą świadomość i kształtuje ją w zgodzie z kanonami starego, przedrewolucyjnego ładu. Górująca nad okolicą potężna kamienna konstrukcja na skałach pokazuje potęgę katolickiego królestwa, majestat monarchii, siłę panującego oraz stabilność systemu, który mimo pośledniejszej niż dzisiaj technologii wzniósł tak trwałe i zmyślne obiekty.

 

Odbudowa zamków, których Kazimierz Wielki wzniósł w swoim Królestwie ponad pół setki, w naturalny sposób zmusza do refleksji nad ustrojem i systemową przyszłością Polski. Czy chcemy kraju ze stabilną władza, godnym kierownictwem i odpowiedzialnymi elitami? A może zadowala nas demokratyczna kadencyjność, partyjniacka karuzela i żonglowanie stołkami oraz rządy nakierowanie głównie (bądź jedynie) na zysk własny oraz interesy sitwy lub ewentualnie grupy społecznej? W końcu – czy wolimy monarchiczną konstrukcję ze spiżu czy demokratyczną sklejkę? Wawel czy Stadion Dziesięciolecia?

 


Michał Wałach
 


DATA: 2017-07-04 13:52
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Te zamki będą opoką naszej Obrony Terytorialnej, obok pociągu pancernego "Antoni", wzorowanego na "Generale" z filmu Bustera Keatona, no i lochy się przydadzą, Jaki spec od więziennictwa. Jak się nie da budować "1000 szkół na 1000-lecie", bo dotacje unijne na gimnazja urwane i do zwrotu, to choć w tym Kaczyński da radę naśladować Gomułkę
ponad 3 lata temu / KKE
 
btw do wiadomości Autora - tak chwalony przez niego Kazimierz III Wielki, nijak nie klei się z wizją "katolickiego królestwa", bo z dynastii Piastów był jednym z najmniej religijnych władców (vide - gwałt na dwórce węgierskiej na dworze swojej siostry Elżbiety Łokietkówny, bigamia, zdrada małżeńska z poddaną (nota bene Żydówką), odpowiedzialność za zabójstwo ks. Baryczki, który krytykował jego rozwiązłość). Jakby tego było mało Autor samym nagłówkiem wprowadza w błąd bo od czasów reformacji raczej trudno mówić o Koronie Polskiej jako o "katolickim królestwie". Było to królestwo raczej wielowyznaniowe, ze szczególną rolą Kościoła Rzym.- Katolickiego. Ponadto trudno mówić o nim jako o "Ojczyźnie Polaków" bo co najmniej do Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 maja za Polaków uważano wyłącznie szlachtę (niecałe 10% społeczeństwa). Autora odsyłam do książek, to może jego teksty będą bardziej przemyślane.
ponad 3 lata temu / tomazy
 
Autor snuje jakieś fantasmagorie o odbudowie zniszczonych w XVII w. przez Szwedów zamków, nie zastanawiając się zupełnie nad tym, że taka odbudowa prowadzi z reguły do powstania budowli ahistorycznych. W jakim styli miała by nastąpić ta odbudowa skoro budowle te były powielokroć przebudowywane? Kto zapłaciłby za niebywale kosztowne ich "odtworzenie" metodami zgodnymi z ówczesną sztuką budowlaną? Kto utrzymałby potem te obiekty? A może na każdym zamku byłby hotel? Czy taki hotel przypominałby chwałę "katolickiego królestwa" "Ojczyzny Polaków" ???
ponad 3 lata temu / tomazy
 
Jeśli jacyś architekci twierdzą, że nie da się odtworzyć współcześnie zamku z XIV wieku to niech się tymi tematami nie zajmują. Odtworzenie jest jak najbardziej możliwe vide Bobolice, oczywiście z bezczeszczenie również vide Działdowo.
ponad 3 lata temu / Wit
 
Brawo Panie Michale!
ponad 3 lata temu / Piotr D
 
@ Andrzej - całkowita racja. Co do artykułu to trochę spóźniony, jako że Bobolice odbudowane (jak poniżej podane), Smoleń też w zasadzie w trakcie renowacji, i jakieś tam prace w Mirowie też się odbywają. @Marcin Z - w istocie niektóre z zamków sa w atkim stanie rozkładu, że nie sposób odgadnąć ich architektury. Bardzo często okoliczni kmiecie przyczynili sie do zniszczeń, pobierając materiał na budowę swoich domostw i innych zabudowań gospodarczych. Taki los spotkał na przykład Czersk, chociaż w tym przypadku całkiem dużo zachowało się.
ponad 3 lata temu / JSK
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.