DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Odbudowa zniszczonego przez UPA kościoła w Okopach św. Trójcy

Odbudowa zniszczonego przez UPA kościoła w Okopach św. Trójcy
By Petro Vlasenko (http://ua.vlasenko.net/okopy/index.html) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0), GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Kościół zbudowany w 1693r. na polecenie Jana III Sobieskiego, a zniszczony przez UPA w 1943r., na nowo będzie służył mieszkającym w pobliżu katolikom. 15 czerwca br. nastąpi ponowne poświęcenie kościoła św. Trójcy w Okopach na dawnych Kresach Rzeczypospolitej.


Okopy św. Trójcy to dawna twierdza, która była m.in. świadkiem konfederacji barskiej. W „Nie – Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego, Okopy św. Trójcy zostały określone mianem ostatniego przyczółka arystokracji.


Twierdza została zlokalizowana w strategicznym miejscu u ujścia Zbrucza do Dniestru, w późniejszym obwodzie tarnopolskim, w rejonie borszczowskim II RP. Zaprojektowana przez Tylmana z Gameren „trzymała w szachu” tureckie wojska stacjonujące w pobliskiej twierdzy Chocim oraz Kamieńcu Podolskim. W rok po rozpoczęciu budowy twierdzy, Król Jan III Sobieski zlecił również budowę kościoła, który miał służyć katolikom. Niewielki, barokowy budynek składał się z nawy i prezbiterium na planie prostokąta. Wg lokalnej tradycji, właśnie w kościele mieli bronić się ostatni konfederaci z 1769r.


Kościół po raz pierwszy został zniszczony podczas konfederacji barskiej. W 1903r. odbudowany, a ponownie zniszczony w 1943r. przez UPA. Po upadku Związku Radzieckiego, nie zdecydowano się na jego kolejną odbudowę gdyż sądzono, że w pobliżu nie ostał się już żaden katolik. Sprawa na nowo odżyła i nabrała tempa po zeszłorocznej wizycie motocyklistów z Rajdu Katyńskiego, którzy odwiedzając Okopy św. Trójcy, uporządkowali wnętrze zniszczonego kościoła, aby móc w nim odprawić Mszę Świętą. Wizyta motocyklistów i możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej wywołała wielki entuzjazm wśród lokalnej społeczności, która licznie zgromadziła się w zrujnowanym kościele.


Niedługo potem zapadła decyzja o odbudowie kościoła, który obecnie jest już otynkowany. 15 czerwca 2014r. odbędzie się ponowne poświęcenie kościoła i wznowienie działalności duszpasterskiej w Okopach Świętej Trójcy.

 


Źródło: hussar.com.pl

poz


DATA: 2014-03-09 08:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

KOściół został odbudowany i poświeconyw 2014 roku było 2 biskupów i 2 autokary z Polski Prosze Państwa to był najdalej wysuniety kawałek Polski przedwojennej po pokoju Ryskim do Kamienca Podolskiego tylko 15 km.
ponad 4 lata temu / jack
 
BYŁEM W OKOPACH W ZESZŁYM ROKU OGŁĄDAŁEM RUINY KOŚCIOŁA ŻAL BYŁO ALE TERAZ SERCE SIĘ RADUJE BYLIŚMY TAM Z PRZEWODNIKAMI NA RAJDZIE HUCULSZCZYZNA Z RZESZOWA A W NECIE JEST FILM Z POLKĄ TAM MIESZKAJĄCĄ OJCIEC JEJ BYŁ OFICEREM KOP-U POKAZUJE ZDJĘCIE OJCA W MUNDURZE I ZDJĘCIE KOŚCIOŁA Z 1936 ROKU TATA TEJ PANI POCHODZIŁ Z MYŚLENIC.
ponad 4 lata temu / JACK
 
Nigdy z królami nie będziem w aliansach, Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi; Bo u Chrystusa my na ordynansach, Słudzy Maryi.
ponad 4 lata temu / stoLica
 
Byłem tam kilka lat temu. Piękne polskie tereny.
ponad 4 lata temu / niki
 
Jeśli Bóg pozwoli, wybiorę się (ze względu, również, na konfederatów barskich).
ponad 4 lata temu / Leo
 
Obawiam się, że w związku z wojną domową i ukraińsko-rosyjską nie dojdzie do poświęcenia odbudowanego kościoła. Obym się mylił. Wszystko w Ręku Boga. Może On sprawi, że będzie inaczej i kościół ten stanie się opoką i początkiem odbudowy Katolicyzmu Rzymskiego na Ukrainie, a przynajmniej na jej obecnych zachodnich terenach, a dawnych Polskich Kresach. Oby!
ponad 4 lata temu / OBAWIAM SIĘ
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.