DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Odbudowa paryskiej katedry Notre-Dame jest możliwa. I to w najmniejszych szczegółach

Odbudowa paryskiej katedry Notre-Dame jest możliwa. I to w najmniejszych szczegółach
Argonowski [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

Naukowcy dysponują ogromną liczbą danych dotyczących katedry Notre-Dame, które mogą posłużyć do odbudowy świątyni. Informację mogą być przekazane - o ile tylko rząd francuski wyrazi taką chęć.

 

Jeden z największych zbiorów danych na temat katedry posiada amerykańska uczelnia Vassar College. Jej naukowcy, pod wodzą zmarłego już prof. Andrew Tallona, dokonali pomiarów Notre-Dame za pomocą skanera laserowego 3D. Udokumentowane zostały wówczas zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne szczegóły katedry, wraz z niedoskonałościami, ubytkami etc. Zespół zebrał ponad miliard punktów, co daje obraz z dokładnością do 5 mm.

 

Także wiele francuskich organizacji dokonywało cyfrowej dokumentacji świątyni do celów konserwatorskich. Tak Art Graphique et Patrimoine zgromadziła w ciągu 25 lat nawet 30-50 mld punktów, w tym m.in. wnętrza zniszczonej w pożarze iglicy, którego zespół Tallona nie wymierzył w pełni. Jednak Francuzi przyznają, że amerykański model – myśląc o odbudowie – lepiej się sprawdzi.

 

Co ważne, członkowie nowojorskiego zespołu już zapewnili, że jeśli tylko francuskie władze będą chciały wykorzystać ich pomiary, uczelnia na pewno je udostępni.

 

Odbudowę Notre-Dame zapowiedział prezydent Emmanuel Macron liczy. Wyznaczył też pięcioletni termin. Wielu ekspertów uważa, że to nierealne, inni pytają o to jak katedra zostanie odbudowana i jaką funkcję będzie pełnić po odbudowie.

 

Macron ogłosił też, że wybrał generała Jean-Louisa Georgelina, do nadzorowania i koordynowania odbudową katedry Notre Dame. Emerytowany wojskowy zgodził się wrócić z emerytury i wykonać pracę powierzoną mu przez głowę państwa. Generał, w opinii jednego z jego przyjaciół, jest „żarliwym katolikiem”, należy do oblatury benedyktyńskiej i Katolickiej Akademii Francuskiej.

 

Źródło: tvp.info

MA


DATA: 2019-04-19 21:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oui notre dame lamour
ponad 1 rok temu / Bourbon
 
Wierzę, że Francuzi odbudują katedrę, w której przez wieki biło serce ich ojczyzny, i że będzie to odbudowa nie tylko w formie architektonicznego kształtu, ale że wraz z nową świątynią odrodzi się Francja...
ponad 1 rok temu / Megan
 
W tym samym czasie płonął kościół Templum Domini w Jerozolimie, dziś niestety pełniący funkcję meczetu, zwanego "meczetem Al-Aksa". Stoi on na Wzgórzu Świątynnym, czyli tam, gdzie wiadomo jaka religia chce ustawić ołtarz "trzeciej świątyni" i "konsekrować" swojego fałszywego "mesjasza". Matko Boża, Pani katedry paryskiej, chroń nas przed zleceniodawcami podwójnych podpaleń.
ponad 1 rok temu / Czesław Franko
 
Moim zdaniem, to więźbę dachową powinni zrobić ze spawanej stali. Już mają Wieżę Eiffela z kratownic, to więźbę pod blachą na Notre Dame też mogą mieć stalową. Przynajmniej nie spłonie przez najbliższe kilkaset lat. A parę milionów w tę czy w tamtą nie robi różnicy.
ponad 1 rok temu / Pokręć
 
Odbudowa oczywiście jest możliwa tylko czy francuscy katolicy mają taką siłę woli aby to była katedra katolicka czy masońska świątynia multikulti. Bo jak makaron coś obiecuje to to wiadome co będzie. Świątynia Sybilli.
ponad 1 rok temu / robot
 
Szybko wybrał tego żarliwego katolika do odbudowy. Dziwne.
ponad 1 rok temu / Elżbieta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.