DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   TEMAT NUMERU: PRODUKTY MASOWEJ EDUKACJI

Andrzej Nowak

Od wychowania obywateli do ?kapitału ludzkiego?


Czy można żyć bez historii? Oczywiście, można żyć nawet bez tlenu – istnieje wszak pewien rodzaj bakterii, który funkcjonuje na tak niskim poziomie rozwoju. ­Jednak nie można zapomnieć, że świadomość historyczna i jej utrwalanie poprzez odpowiednią edukację są ważnym wyznacznikiem rozwoju cywilizacyjnego ludzkich ­społeczeństw.
 

Dzięki świadomości historycznej zyskujemy poczucie ciągłości, zobowiązania wobec tych, którzy nas poprzedzają i coś w spadku (niekoniecznie materialnym tylko) nam pozostawili – a zarazem wobec tych, którzy po nas przyjdą, abyśmy i my mogli im ów spadek (poznanej) przeszłości, naszą pracą wzbogacony, przekazać. Historia pozwala także poznawać błędy i wzory w społecznym współżyciu. Ważnym elementem wspólnoty politycznej – według rozpoznania Arystotelesa – jest zdolność wspólnego rozróżniania dobra i zła. Znajomość historii tę zdolność może wspierać – właśnie poprzez poznanie i utrwalenie w wyobraźni wspólnoty przemawiających do niej przykładów dobra i zła, poświęcenia i zdrady, pracowitości i marnotrawstwa, kultury i chamstwa. Poprzez znajomość historii poznajemy także różnice między wspólnotami.

Wspaniałe wzory – piękne owoce
Rozumieli to już pierwsi Piastowie, którzy chcieli cementować jedność państwową wokół swej dynastii, zamawiając pierwszą kronikę Polski – pisaną przez Galla Anonima. Tę samą funkcję, jeszcze dojrzalej, spełniała historia spisana przez pierwszego polskiego autora: mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem. Utrwalana dalej przez wieki pamięć o historii weszła do szkół tworzonych przez Komisję Edukacji Narodowej. Nauka historii polskiej, obok nauki prawa krajowego, stanowiła podstawę tego, co miało młodych ludzi uobywatelniać – przygotowywać ich do roli dojrzałych Polaków.
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po raz pierwszy od pięciu lat w irackim Mosulu katolicy świętują ponownie Wielki Tydzień i Wielkanoc. Nowy arcybiskup chaldejski tego miasta Michael Najeeb Moussa zaapelował w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do „małej trzódki” chrześcijan powracających do miasta, aby „budowali mosty braterstwa, burzyli mury i siali nadzieję”.

 
 

Z trudem bo z trudem, ale sprawa amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń organizacji żydowskich przebija się do medialnego głównego nurtu w Polsce. Goście sobotniej audycji Polskiego Radia byli w tej kwestii dosyć zgodni.

 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą obchodom Wielkiego Tygodnia w Pakistanie. Kościoły i miejsca spotkań chrześcijan są strzeżone przez policję i wojsko w obawie przed zamachami.

 

Wikariusz apostolski w stolicy Kambodży, Michel Marie Schmitthausler poinformował, że 294 mieszkańców tego kraju w Wigilię Paschalną przyjmie Chrzest Święty. W samym Phnom Penh będą to 154 osoby, pozostałe zaś w dwóch mniejszych miastach – Battambang i Kampomg Cham.

 

Ideowi poprzednicy Macrona zdążyli rozprawić się z katolicyzmem. Poza tym w samym Kościele w XX wieku – nie tylko we Francji – dały o sobie znać samobójcze tendencje redukujące chrześcijaństwo do dobroczynności i pacyfizmu. A duchowni, którzy przymykają oczy na polityczną poprawność i moralną degrengoladę Zachodu, to wymarzeni partnerzy gospodarza Pałacu Elizejskiego – pisze Filip Memches na łamach Tygodnika TVP.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.