DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   TEMAT NUMERU: PRODUKTY MASOWEJ EDUKACJI

Andrzej Nowak

Od wychowania obywateli do ?kapitału ludzkiego?


Czy można żyć bez historii? Oczywiście, można żyć nawet bez tlenu – istnieje wszak pewien rodzaj bakterii, który funkcjonuje na tak niskim poziomie rozwoju. ­Jednak nie można zapomnieć, że świadomość historyczna i jej utrwalanie poprzez odpowiednią edukację są ważnym wyznacznikiem rozwoju cywilizacyjnego ludzkich ­społeczeństw.
 

Dzięki świadomości historycznej zyskujemy poczucie ciągłości, zobowiązania wobec tych, którzy nas poprzedzają i coś w spadku (niekoniecznie materialnym tylko) nam pozostawili – a zarazem wobec tych, którzy po nas przyjdą, abyśmy i my mogli im ów spadek (poznanej) przeszłości, naszą pracą wzbogacony, przekazać. Historia pozwala także poznawać błędy i wzory w społecznym współżyciu. Ważnym elementem wspólnoty politycznej – według rozpoznania Arystotelesa – jest zdolność wspólnego rozróżniania dobra i zła. Znajomość historii tę zdolność może wspierać – właśnie poprzez poznanie i utrwalenie w wyobraźni wspólnoty przemawiających do niej przykładów dobra i zła, poświęcenia i zdrady, pracowitości i marnotrawstwa, kultury i chamstwa. Poprzez znajomość historii poznajemy także różnice między wspólnotami.

Wspaniałe wzory – piękne owoce
Rozumieli to już pierwsi Piastowie, którzy chcieli cementować jedność państwową wokół swej dynastii, zamawiając pierwszą kronikę Polski – pisaną przez Galla Anonima. Tę samą funkcję, jeszcze dojrzalej, spełniała historia spisana przez pierwszego polskiego autora: mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem. Utrwalana dalej przez wieki pamięć o historii weszła do szkół tworzonych przez Komisję Edukacji Narodowej. Nauka historii polskiej, obok nauki prawa krajowego, stanowiła podstawę tego, co miało młodych ludzi uobywatelniać – przygotowywać ich do roli dojrzałych Polaków.
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 
 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.

 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że według statystyk Polska to najbezpieczniejszy kraj dla kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet wynosi w naszym kraju 19 proc. i jest najniższy w całej UE. Dodatkowo oznajmił, że w Polsce coraz rzadziej dochodzi do przypadków odbierania dzieci rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

W 2018 w Finlandii, której większość mieszkańców wyznaje, przynajmniej nominalnie, luteranizm, było 15483 katolików, czyli o 534 więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie do pierwszej komunii przystąpiło 219 osób (nie tylko dzieci), 188 razy udzielono sakramentu bierzmowania i zawarto 49 katolickich związków małżeńskich, przy czym tylko w 19 przypadkach oboje małżonkowie byli katolikami. Ponadto w ub. roku zmarły 43 osoby tego wyznania a 45 opuściło kraj. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie statystyczne tamtejszego Kościoła.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.