DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Od stycznia 2013 r. płaca minimalna w górę

Od stycznia 2013 r. płaca minimalna w górę
fot. SSPIVAK / sxc.hu

Rada Ministrów w swym rozporządzeniu z połowy września ustaliła, że z dniem 1 stycznia 2013 r. płaca minimalna pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa niż 1600 zł brutto. Związki zawodowe się cieszą, jednakże z punktu widzenia gospodarki płaca minimalna to rzecz szkodliwa.

 

Rozporządzenie zostało wydane, jak poinformował resort pracy w połowie lipca, ponieważ Komisja Trójstronna nie osiągnęła porozumienia w tej sprawie. Donald Tusk, który w połowie września drapował się w szaty obrońcy wolnego rynku, argumentował, że „windowanie płacy minimalnej, szczególnie w sytuacji, kiedy wzrost gospodarczy jest mniejszy, może pośrednio lub bezpośrednio wpłynąć na wzrost bezrobocia”. Niewiele jest stwierdzeń premiera, z którymi można się zgodzić, jednak powyższy cytat do takich wyjątków należy.

 

Nowa wysokość płacy minimalnej – 1600 zł brutto, czyli o 100 zł więcej, niż w 2012 r. – jest efektem wyliczeń Ministerstwa Finansów. Z kolei Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponowało podwyżkę do 1676 zł, a NSZZ "Solidarność" – do 1625 zł. Przedstawiciele pracodawców podnosili, że kondycja gospodarki i sytuacja na rynku pracy nie pozwalają, aby płaca minimalna bardziej wzrosła.

 

Argumentuje się również, że podwyższenie płacy minimalnej to także wzrost innych świadczeń i zobowiązań wobec pracownika, m.in. dodatku za pracę w nocy, który wynosi 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej; maksymalnej wysokości odprawy wypłacanej na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, która wynosi 15-krotność płacy minimalnej; minimalnego odszkodowania, którego może żądać pracownik za nierówne traktowanie lub zwolnienie w skutek mobbingu, które wynosi równowartość płacy minimalnej; maksymalnej kwoty refundowanych składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, która wynosi 3-krotnośc płacy minimalnej.

 

Spodziewane korzyści będą jednak znacznie mniejsze w porównaniu do szkód, jakie przyniesie ze sobą podwyżka płacy minimalnej. Administracyjne wprowadzanie wynagrodzenia minimalnego jest odrywaniem wysokości płacy od wartości pracy wykonywanej przez pracownika. Płaca minimalna zniekształca zależność między pracą, a wynagrodzeniem za nią. W efekcie cierpią na tym najbardziej osoby o najmniejszych kwalifikacjach i pracujące w sposób najmniej wydajny, ponieważ pracodawcom nie opłaca się ich zatrudniać. Dlatego takie osoby długo pozostają bez pracy. Wzrost płacy minimalnej to również bezpośredni wzrost kosztów pracy dla pracodawcy.

 

Pogarszająca się, właściwie z miesiąca na miesiąc, sytuacja gospodarcza w naszym kraju jest wybitnie niesprzyjającym czasem na podnoszenie płacy minimalnej. Wpłynie to dodatkowo w jakiejś mierze na wzrost bezrobocia, które w nadchodzącym roku ma, według ekonomistów, wzrosnąć, i to dość znacząco. Manipulowanie wysokością płacy minimalnej to sprawa stricte polityczna, a rządzący nie chcą przyjmować argumentów, że istnieją lepsze sposoby na walkę z ubóstwem, niż podnoszenie minimalnego wynagrodzenia – obniżenie kosztów pracy, w pierwszej kolejności.

 

Tomasz Tokarski


DATA: 2012-12-31 10:45
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podwyższenie, i funkcjonowanie instytucji najniższego wymaganego wynagrodzenia może nie jest idealne, ale przecież w jakiś sposób to wynagrodzenie wzrastać musi!. Obniżymy koszta pracy, wynagrodzenie wzrośnie raz, a koszta życia rosną co roku. Z pozycji ekonomisty zarabiającego krocie podwyższka o poziom inflacji to nic, ale dla 80% społeczeństwa pracującego za 1500-2500 zł netto, przy kosztach wynajmu,kredytu bankowego na mieszkanie, kosztach życia itd., taka podwyżka jest konieczna jeżeli nie chcemy mieć w kraju samych bezdmonych, albo osoby żyjące do śmierci z rodzicami. Nie wyobrażam sobie sytuacji w której moje wynagrodzenie nie wzrasta co roku, przy corocznym wzroście cen wszystkiego. Już dzisiaj niewiele zostaje po opłaceniu życia, i czynszu plus media.
ponad 7 lat temu / Marcin z Bytomia
 
nie tak solidarność miała wyglądać ;cwaniak 15 000zł miesięcznie robotnik 1 600zł miesięcznie
ponad 7 lat temu / oszukany spawacz
 
Polski robotnik powinien pracować za miskę zupy.spać może pod śmietnikiem .1600zł pensja czynsz 1200zł
ponad 7 lat temu / robol
 
Polski robotnik powinien pracować za miske zupy .Czynsz 1200 zł prąd 120zł gaz 100zł dziecko w przedszkolu 850zł.Pensja 1600zł ?zastanówcie się na tym co piszecie.Katolicy czy złodzieje?
ponad 7 lat temu / robol
 
Dlaczego nie napiszecie, że prawdziwym, POdstawowym powodem podnoszenia płacy minimalnej jest to, że PENSJE URZĘDNIKÓW (czyli pasożytów podstawowych), są obliczane w stosunku do płacy minimalnej - zwykle jej wielokrotności. Jest to więc głównie POdwyżka pensji urzędniczych. Ich nikt nie zwolni, w przeciwieństwie do innych pracowników, którzy pracę utracą.
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.