DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   CYWILIZACJA

Rozmowa z Gillesem-Williamem Goldnadelem

Od rasizmu białych do rasizmu przeciw białym


Z Gillesem-Williamem Goldnadelem, francuskim pisarzem politycznym i eseistą, rozmawia Franciszek L. Ćwik.

W swoich pracach stawia Pan bardzo odważną tezę, iż obserwowana w Europie ogromna niechęć do państw narodowych jest bezpośrednio związana z szokiem wywołanym przez opóźnione, medialne przedstawienie horroru dokonanego przez hitlerowców holokaustu. Ale przecież o tym okrucieństwie i tragedii wiadomo było przynajmniej od roku 1945?

– Do roku 1970 sami Żydzi nie opowiadali wiele o Shoah. To prawda, że po wyzwoleniu świat odkrył istnienie obozów koncentracyjnych, ale nie odkrył eksterminacji. Wielu ludzi długo pozostawało nieświadomymi horroru zbrodni, dotychczas ukrytego (co najwyżej cicho o nim szeptano). Przez długi czas informacje takie traktowano jako element przesadzonej propagandy aliantów. Z racji ich nieprawdopodobnego charakteru przyjmowano je ze sceptycyzmem i minimalizowano. Osoby, które o tym informowały, obawiały się, że nikt im nie uwierzy, a one same zostaną posądzone o propagowanie sprawy żydowskiej, co wówczas było źle odbierane. Wynikało to z sukcesu operowania przez nazistowską propagandę mitem Żyda – nosiciela kalumnii i inspiratora konfliktów.

Prezydent USA Franklin D. Roosevelt starannie unikał deklaracji mogących wywołać wrażenie, że angażuje się w konflikt, by prowadzić „żydowską wojnę”. To wyjaśnia powściągliwość aliantów w czasie jej trwania zarówno na płaszczyźnie medialnej, jak i militarnej. W efekcie nigdy nawet nie zbombardowano obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Nawet szef „New York Timesa” – bardzo liberalny Żyd Arthur Ochs Sulzberger – dał precyzyjne polecenie swoim europejskim korespondentom, by nie koncentrowali się specjalnie na masakrze Żydów, aby nie zostać posądzonym o wspólnotowe interesy. Trzeba jasno podkreślić, że w tamtym czasie populacja żydowska (podobnie jak poddana również eksterminacji populacja cygańska) traktowana była jako grupa etniczna o silnej odrębności i o dość egzotycznej kulturze. Populacje, w których obie te grupy żyły, nie zakwalifikowałyby ich wówczas do socjologicznej kategorii „białych”...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Czym naprawdę jest postulat wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn, skąd się wziął i do czego doprowadzi? My, wierni Kościoła musimy zadać sobie te pytania i na nie odpowiedzieć, zanim będzie już zbyt późno.

 
 

- Niech region Toskania, najbardziej dotknięty przez nazistowsko-faszystowskie masakry zwróci się do rządu, aby przedstawił Niemcom formalną prośbę o odszkodowanie – napisali przedstawiciele rodzin ofiar niemieckich zbrodni do przewodniczącego władz regionalnych Toskanii, Enrico Rossiego.

 

Grupująca katolickie rodziny organizacja Foro de la Familia przestrzegła przed rosnącą w Hiszpanii liczbą przypadków agresji wśród młodzieży. Władze stowarzyszenia wskazały na informacje o zjawisku upublicznione we wrześniu przez Prokuraturę Generalną w Madrycie, według której pomiędzy 2017 roku a 2018 roku liczba przypadków agresji nieletnich wobec swoich koleżanek wzrosła z 684 przypadków do 944. W okresie tym zwiększyła się również liczba wniosków o objęcie ochroną dziewcząt w wieku szkolnym z 963 do 1010.

 

Groźba cofnięcia się do „ciemnego średniowiecza” jest dziś często używaną formułą mającą dyskredytować np. pomysły uczestnika debaty. Tymczasem był to czas rozwoju, twórczości i innowacyjności. Czym średniowiecze zasłużyło sobie na tak niesprawiedliwe traktowanie? Odpowiadamy na 10 najczęściej pojawiających się tez fałszujących rzeczywisty obraz tego okresu.

 

 

Publicysta Stanisław Michalkiewicz odniósł się do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczących dodatkowej ustawowej regulacji zawodu dziennikarza. Ostro skrytykował ten pomysł.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.